מוזיאון ההגירה האירית (EPIC The Irish Emigration Museum)

מוזיאון ההגירה האירית (EPIC The Irish Emigration Museum)

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

מוזיאון ההגירה האירית (EPIC The Irish Emigration Museum)

עבר, הווה ועתיד.

מוזיאון ההגירה האירית, הידוע בכינויו EPIC, הממוקם באזור הדוקלנדס (Docklands) המשגשג של דבלין, הוא חוויה חדשנית וסוחפת שתיקח אתכם למסע מרתק ברחבי העולם. סיפורי מהגרים אירים שהפכו למדענים, פוליטיקאים, משוררים, אמנים ואפילו פורעי חוק, בארצות רחוקות מהבית, שזורים יפה במוזיאון המודרני הזה.

מוזיאון ההגירה האירית אינו מוזיאון טיפוסי כלל וכלל. למעשה, חוויית הביקור במוזיאון היא חוויה דיגיטלית שובת לב. מרבית התערוכות במוזיאון הן אינטראקטיביות, הכוללות מסכי מגע, קטעי אודיו, אפקטים מעניינים ומגוון תצוגות היי-טק המספקות דרך חדשנית ומרתקת לחקור את העבר. 

המוזיאון מספר סיפור מקיף ומרתק על ההגירה האירית, מימי קדם ועד ימינו. המוזיאון מחולק ל-20 גלריות, אשר כל אחת מתמקדת בהיבט אחר של הגירה. מבנה זה מאפשר לנרטיב לכסות מגוון רחב של נושאים, החל מהגורמים וההשלכות של ההגירה ועד להשפעה המדהימה של האוכלוסייה האירית על העולם. המוזיאון אינו נרתע מההיבטים האפלים של ההגירה, כמו רעב ודיכוי, אך הוא גם מדגיש את הניצחונות וההישגים של המהגרים האירים. גישה מאוזנת זו מציירת תמונה מלאה ועשירה של חווית ההגירה האירית.

מוזיאון ההגירה האירי עושה מאמץ משמעותי להתאים אישית את חווית ההגירה. במקום להתמקד אך ורק במגמות היסטוריות רחבות, המוזיאון מספר את סיפוריהם של מהגרים בודדים. בביקור במוזיאון תוכלו לעקוב אחר חייהם של אנשים ספציפיים מעניינים ולשמוע את סיפורם האינטימי- כיצד עברו מאירלנד לבתיהם החדשים הרחק מהמדינה אותה הכירו, כיצד התמודדו עם קשיים ומאבקים רבים בבתיהם החדשים, וכיצד הצליחו למרות כל הקשיים (או כיצד נכשלו). 

בביקור במוזיאון תבחינו כי חשבו על הכל- החל מחללי התצוגה המרתקים, עד הסדר בו המוזיאון בנוי ואפילו המיקום של המוזיאון. המוזיאון בנוי בתוך מבנה היסטורי בשכונת דוקלנדס (Docklands), שכונה מיוחדת בעיר, בה המסורתי והמודרני משתלבים בצורה מרהיבה. מבנה המוזיאון הוא למעשה מחסן יין וטבק מהמאה ה-19, פיסה היסטורית בפני עצמה, שנהפכה למוזיאון היי-טק חדשני. מיקום המוזיאון מסמל גם את אופיו של המוזיאון- לקשור בין עולמות מנוגדים, בין הטוב לרע, יתרונות לחסרונות, בין עבר לעתיד.

הלכה למעשה- כיצד נראית חוויית הביקור במוזיאון?

ביקור במוזיאון ההגירה האירית הוא מסע סוחף לאורך 1,500 שנות היסטוריה. כפי שכתבנו בתחילת המאמר, המוזיאון מחולק ל-20 גלריות אינטראקטיביות המאפשרות למבקרים לחקור היבטים שונים של ההגירה האירית. הנה כמה מהדברים שתוכלו לראות ולעשות במהלך ביקורכם:

1. תערוכות דיגיטליות: עם תצוגות אינטראקטיביות חדישות, המבקרים במוזיאון יכולים לחקור באופן וירטואלי ומרתק את סיפוריהם של המהגרים האירים. ביקור במוזיאון ייקח אתכם להתעמק במסמכים היסטוריים, להאזין לסיפורים אישיים ואפילו "לעלות" על העתק של ספינת מהגרים.

2. גלו את הסיבות להגירה: באמצעות תערוכות מרתקות, תלמדו על הגורמים שהניעו מיליוני אירים לעזוב את מולדתם, ביניהם הרעב הגדול, תסיסה פוליטית וקשיים כלכליים. 

3. לכו אחר עקבותיהם של מהגרים אירים מפורסמים: בביקור במוזיאון המדהים תלמדו על דמויות איריות בולטות, כולל נשיאים, מדענים, סופרים ואפילו פורעי חוק ידועים לשמצה, שעזבו את המדינה האירית ליצירת חיים חדשים הרחק מהבית. במוזיאון תוכלו למצוא מהגרים איריים מכל תחומי החיים, וללמוד על ההשפעה האירית על מדינות וגופים שונים בעולם.

4. מרכז לגנאלוגיה אינטראקטיבית: אחד מהחללים המיוחדים במוזיאון הוא המרכז לגנאלוגיה אירית, "המרכז להיסטוריית המשפחה האירית". במרכז זה, תוכלו לפגוש גנאולגים מומחים, שהם חוקרים קשרים גנטיים בין בני אדם. במקום תוכלו להתרשם ממחקרים מרתקים ולהתחקות אחר ההיסטוריה המשפחתית שלכם- כי מי יודע, אולי גם לכם יש שורשים איריים?

5.גלריית האמנות- במוזיאון המרתק תוכלו למצוא גלריית אמנות שעוסקת בתרומתם של המהגרים האירים לעולם האמנות, הקולנוע, המוזיקה והריקוד. הגלריה המרהיבה היא חלל שאתם חייבים לבקר בו.

EPIC The Irish Emigration Museum
EPIC The Irish Emigration Museum

למי מתאים הביקור במוזיאון?

מוזיאון ההגירה האירית בדבלין פונה לקשת רחבה של מבקרים, החל מחובבי היסטוריה שיתלהבו מהתערוכות ההיסטוריות המורכבות המציגות את ההיסטוריה על פני 1,500 שנים, ועד חובבי טכנולוגיה וחדשנות שיוכלו להתרשם מהתערוכות הדיגיטליות החדשניות שמביאות את העבר לחיים. החוויה מומלצת במיוחד עבור משפחות עם ילדים, שכן גם אם הילדים לא ימצאו עניין ברעיון המוזיאון עצמו, המוזיאון מכיל מגוון רחב של פעילויות אינטראקטיביות מרתקות החל מהדמיה של ספינת מהגרים עליה יכולים המבקרים לעלות ועד לפעילות בה מקבלים הילדים דרכון אותו צריכים להחתים במהלך המסע בחללי המוזיאון.

שאלות ותשובות:

המוזיאון ממוקם בכתובת: The Chq Building, Custom House Quay, North Dock, Dublin 1.

אל המקום ניתן להגיע בצורה רגלית ממרכז העיר, או באמצעות תחבורה ציבורית נגישה, כמו קווי אוטובוס.

למגיעים עם רכב, החניון הקרוב והנוח הוא חניון Park Rite IFSC המציע תעריף חנייה של 4 שעות תמורת 8 אירו.

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע בין השעות 10:00-18:45. כניסה אחרונה למוזיאון בכל יום בשעה 17:00.

הדבר תלוי בכם, רצוי להקדיש לפחות שעה וחצי לביקור במוזיאון.

ניתן לקנות כרטיסים בדלפק הכרטיסים במוזיאון, אך מומלץ להזמין כרטיסים מראש, שכן עלולים להיות תורים ארוכים במוזיאון. בנוסף, למוזיאון מכסת מבקרים יומית, ובאם תגיעו ללא כרטיסים כאשר המקום עמוס, יכול להיות שלא תוכלו להיכנס.

כן, ניתן לשכור מכשיר מדריך אודיו מדלפק הכרטיסים של המוזיאון תמורת 2 אירו. מדריך האודיו זמין גם דרך האפליקציה החינמית של המוזיאון, אותה ניתן להוריד מחנות האפליקציות של אפל ומחנות Google Play.

נכון לעכשיו, המדריך מציע הדרכה באנגלית, אירית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, פורטוגזית, איטלקית, פולנית וסינית. 

באם אתם מתכוונים להוריד את האפליקציה למדריך השמע, אל תשכחו להביא עמכם אוזניות.

כן. מותר ואף רצוי.

כן. המוזיאון ממוקם בתוך בניין בשם CHQ, בו תוכלו למצוא מגוון רחב של בתי קפה ומסעדות, ביניהם סניף סטארבקס, Seven Wonders, בר- Urban Brewing וחנות מזכרות.

ביקור במוזיאון ההגירה האירית אינו רק למידת העבר, אלא גם חיבור להווה וראיית העתיד. המוזיאון משמש כתזכורת לחוסנה ולאומץ הרב של הרוח האנושית, לניסיונות והשאיפות של בני האדם ליצור לעצמם עתיד טוב יותר, והדבר לא תקף רק לאוכלוסייה האירית, אלא תקף לאוכלוסיות רבות בעולם שעדיין נלחמות עבור עתיד טוב יותר. 

מוזיאון ההגירה האירית הוא יותר ממוזיאון – הוא מחווה מרגשת לעקשנות בני אדם ולהשפעתו של העם האירי על העולם. זהו מקום שבו העבר והעתיד נפגשים, חללים בהם סיפורים מתעוררים לחיים, ובהם יכולים המבקרים לחקור את העולם העשיר של אירלנד.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!