סיור במזקקת הוויסקי טילינג (Teeling Whiskey Distillery)

סיור במזקקת הוויסקי טילינג (Teeling Whiskey Distillery)

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

סיור במזקקת הוויסקי טילינג (Teeling Whiskey Distillery) בדבלין

דבלין, בירתה התוססת של אירלנד, היא עיר השוזרת יחדיו שטיח עשיר של היסטוריה, תרבות וחדשנות. שיטוט ברחובות העיר וברובע הטמפל בר האייקוני יספרו לכם ודאי על סצנת הוויסקי המפוארת של העיר. 

אין דרך אותנטית ומהנה יותר להכיר את העיר דבלין מלצאת לסיור וויסקי באחת ממזקקות הוויסקי העתיקות בעיר, ומזקקת טילינג תיקח אתכם למסע מרתק בין העבר המפואר של המשקה הפופולארי, לבין ההווה והעתיד הצפוי לו.

אז בואו נצא למסע משכר במזקקת הוויסקי טילינג:

הקשר בין אירלנד לוויסקי:

סיפור האהבה בין אירלנד למשקה האהוב הוא בן למעלה מאלף שנים, והוא מספר על התרבות, המורשת והמסורת האירי. המילה "וויסקי" עצמה מגיעה מהשפה האירית, "uisce beatha", שבתרגום ישיר משמעותה "מי החיים". כבר במאה ה-10 לספירה נזירים איריים שנסעו לארצות הים התיכון החלו ליצור את המשקה האהוב, שהחל כמשקה אלכוהולי חזק עם טעם חריף- מריר, ועם השנים קיבל את הטעם הייחודי שלו.

משאבי הטבע השופעים של אירלנד, הדגנים והמים המתוקים, לצד האקלים הנוח, הפכו אותה למקום אידיאלי לייצור וויסקי. במאות ה-18 וה-19 הפכה אירלנד ליצרנית ויצואנית הוויסקי הגדולה בעולם, כשהעיר דבלין הייתה לב התעשייה התוססת. בעיר היו באותן השנים כמה מהמזקקות המפורסמות והפופולאריות בעולם, כמו מזקקת ג'יימסון ומזקקת ג'ורג' רו, שהקנו לאירלנד מעמד בעלות על עולם הוויסקי.

במאה ה-20 חוותה מדינת האי הקטנה שורה של אתגרים בתעשיית הוויסקי הפורחת, ביניהם איסור ייצוא וויסקי לארצות הברית, והשכנים הסקוטים שהחלו לייצר את המשקה בכמויות. כתוצאה מהמשבר מזקקות וויסקי רבות במדינה סגרו את שעריהן, וסצנת הוויסקי באירלנד קטנה משמעותית.

אבל, לסיפור כמובן יש סוף טוב. במאה ה-21 חזרה עטרה ליושנה והוויסקי האירי קם לתחייה, עם מזקקות חדשות וחדשניות שנפתחו במדינה, כמו מזקקת הוויסקי טילינג עליה נדבר מיד. 

כיום, הוויסקי הוא חלק מהתרבות והמסורת האירית, וביקור באירלנד לא יהיה שלם מבלי לפקוד את אחת ממזקקות הוויסקי המסורתיות או החדשניות יותר. עם המשך צמיחתה והצלחתה, תעשיית הוויסקי האירית היא שוב מקור לגאווה לאומית ולתרומה משמעותית לכלכלת המדינה הקסומה.

על מזקקת הוויסקי טילינג:

למזקקת הוויסקי טילינג היסטוריה עשירה ומרתקת שמתחילה אי שם בשנת 1782, כאשר וולטר טילינג (Walter Teeling) מחליט להקים מזקקת וויסקי קטנה בעיר דבלין. במשך למעלה מ-240 שנה עסקו בני משפחת טילינג בזיקוק המשקה האהוב, ו-וולטר החליט להגשים את החלום המשפחתי ולהקים מזקקת וויסקי שתספק את המתכון הייחודי לתושבי העיר.

מזקקת הוויסקי טילינג המודרנית, אותה תפגשו בסיור, נוסדה בשנת 2015 על ידי זוג אחים, ג'ק וסטיבן טילינג, צאצאיו של וולטר טילינג. החזון של האחים היה להחיות את מסורת הזיקוק של משפחתם ולהחזיר את כבודה של העיר דבלין כבירת הוויסקי העולמית. הקמת המזקקה החדשנית הייתה אירוע מיוחד, שכן היא נחשבת למזקקה החדשה הראשונה בדבלים מזה למעלה מ-125 שנה.

מזקקת הוויסקי המרתקת היא שילוב מושלם בין עבר לחדשנות, שכן היא מכבדת את המורשת של המשפחה ומשתמשת בשיטות זיקוק מסורתיות, תוך אימוץ טכניקות חדשניות שמייחדות את הוויסקי של משפחת טילינג מאחרים. הוויסקי הייחודי שלהם, שנקרא Teeling Small Batch, הוא בעל טעם ייחודי ושונה מהוויסקי הסטנדרטי. 

מזקקת הוויסקי טילינג גרפה מספר רב של פרסים ותארים בשל הוויסקי יוצא הדופן שלה. הצלחתה של המזקקה החדשה תרמה באופן משמעותי לתחייתה המחודשת של תעשיית הוויסקי האירית, והיוותה השראה להקמת מזקקות חדשות אחרות בדבלין וברחבי אירלנד.

כיום, מזקקת הוויסקי טילינג משמשת סמל להיסטוריית הזיקוק העשירה של דבלין ולרנסנס הוויסקי המתמשך של העיר. 

Teeling Whiskey Distillery
מזקקת טילינג- מגדלור הוויסקי של דבלין

סיור במזקקת הוויסקי טילינג

סיור במזקקת הוויסקי טילינג ייקח אתכם אל מסע מרתק בעולם הוויסקי ובמסורת המשפחתית המפוארת של משפחת טילינג. הנה כמה מהדברים שתעברו בביקור במזקקה:

למדו על ההיסטוריה של הוויסקי האירי ושל משפחת טילינג: הסיור מתחיל בהדרכה מרתקת על ההיסטוריה של הוויסקי האירי והתרבות התוססת של אהדת המשקה במדינה. בנוסף, תלמדו על תפקידה של משפחת טילינג בתעשייה ועל המזקקה החדישה, שבחרה להתמקם ברובע החירות, הלב ההיסטורי של מסורת הזיקוק בעיר.

חקרו את המזקקה הפועלת: מה שיפה ומרגש עוד יותר בסיור במזקקת טילינג, היא העובדה שהמזקקה עדיין פועלת וממשיכה לייצר ליטרים רבים של המשקה המשכר. הסיור במזקקה ייקח אתכם לגלות את השלבים ביצירת המשקה, החל מערבוב הדגנים והמים, עד תסיסת השמרים ותהליך הזיקוק הסופי שהופך את התערובת למשקה וויסקי גמור. הסיור ייקח אתכם גם לעולם החביות, וייספר לכם על החשיבות של בחירת החבית הנכונה והשוני שבין אחת לשנייה.

תיהנו מטעימת וויסקי: אין דרך טובה יותר ללמוד על הוויסקי המפורסם מלטעום אותו, ובסיום הסיור תקבלו הזדמנות לטעום מסוגי הוויסקי עטורי הפרסים של המזקקה. בהתאם לסוג הסיור שתבחרו, תקבלו גישה לסוגים שונים של וויסקי, שיספרו לכם דרך חוש הטעם על המקום בו אתם נמצאים.

בקרו בחנות המזכרות: אלו מכם שירצו להתחדש במזכרת חביבה ומשכרת, יוכלו לבקר בחנות המזכרות של המזקקה, בה תוכלו לרכוש בקבוקי וויסקי ואפילו ליצור בקבוק ממותג על שמכם.

Teeling Whiskey Distillery
מנת וויסקי או קוקטייל? למה לא גם וגם?
Teeling Whiskey Distillery
המקום בו הקסם קורה

סוגי מסלולים בסיור:

הסיור הסטנדרטי במזקקה הוא סיור מודרך בן שעה במזקקת הוויסקי, שייקח אתכם להכיר מקרוב את המשקה האהוב ואת דרך היצירה שלו במזקקה החדשנית. 

הסיור הסטנדרטי עובר בכל המזקקה, וכולל את שלל השלבים שהצגנו לכם. בסיור הנ"ל תוכלו לבחור אחת משלוש אפשרויות טעימות:

Teeling Tour– מסלול הכולל סיור מלא+ טעימה מהוויסקי הייחודי של המזקקה- Teeling Small Batch, וטעימה מקוקטייל וויסקי ייחודי.

Teeling Trinity– מסלול הכולל סיור מלא+ טעימה מהוויסקי הייחודי של המזקקה- Teeling Small Batch, וטעימה משני סוגי וויסקי נוספים- סינגל גריין (Single Grain) וסינגל מאלט (Single Malt)

Distillery Select Tasting- מסלול הכולל סיור מלא+ טעימה מהוויסקי הייחודי של המזקקה- Teeling Small Batch, וטעימה משלושה סוגי וויסקי נוספים- סינגל מאלט  (Single Malt), "הוויסקי האקסקלוסיבי של המזקקה" (, Distillery Exclusive whiskey), וטעימה מוויסקי ממשפחת Single Pot Still whiskey.

שאלות ותשובות:

הסיור הסטנדרטי אורך בין 45 דקות לשעה.

כן. ניתן להגיע לסיור עם ילדים, אלו כמובן לא יוכלו לטעום וויסקי. ילדים מתחת לגיל 10 נכנסים בחינם.

הסיור הוא סיור היסטורי במזקקה מפוארת בעיר, וניתן לחלוטין להנות ממנו גם אם לא תשתו אלכוהול. כמו כן, המקום ישמח להציע לכם קוקטייל ללא אלכוהול בזמן טעימות הוויסקי בסיור.

כן. ניתן לחלוטין לצלם במהלך הסיור.

שביל המזקקות של דבלין- סיור VIP בין המזקקות המפורסמות של העיר:

חובבי הוויסקי שביניכם, שמחפשים חוויה משכרת ואקסקלוסיבית בלב העיר דבלין, ישמחו לגלות את סיור הוויסקי של דבלין, שייקח אתכם לגלות את המזקקות האהובות בעיר, ויספק לכם מסע סוחף בין ההיסטוריה של המשקה הפופולארי לטעימות וסוגיו הרבים בעיר.

הסיור המרתק הוא סיור בן 3.5 שעות, שמתחיל במזקקת טילינג ובמהלכו תבקרו בשלוש מזקקות וויסקי אהובות ברובע החירות (Liberties) בעיר, ותזכו לטעום בכל אחת מהן מספר סוגי וויסקי שיגרמו לחוויה שלכם להיות אותנטית, מהנה ובמיוחד משכרת. הסיור מלווה במדריך מקצועי משעשע דובר אנגלית, ואוטובוס מפואר שילווה אתכם לאורך המסלול.

מלבד מזקקת טילינג, תבקרו בעוד שתי מזקקות בעיר:

מזקקת רו אנד קו (Roe & Co Distillery) – מזקקת וויסקי מרתקת המשלבת היסטוריה עשירה לצד חדשנות מודרנית. המזקקה, שהוקמה בשנת 2017, תיקח אתכם לסיור אקסקלוסיבי בו תלמדו על ייצור וויסקי, ההיסטוריה של המזקקה וסוד הקסם שלה. במהלך הסיור תטעמו כמובן מהוויסקי החדשני שמיוצר במקום.

מזקקת Pearse Lyons- מזקקת בוטיק, הממוקמת בתוך כנסייה משופצת מהמאה ה-12. המזקקה הוקמה על ידי ד"ר פירס ליונס, יזם חובב וויסקי נלהב, שהגיע ממשפחה יצרנית וויסקי. בסיור מודרך במזקקה תקבלו הדרכה מרתקת על היסטוריית הוויסקי של משפחת ליונס, לצד ההיסטוריה המרהיבה של הכנסייה בה שוכנת המזקקה. הסיור הוא סיור ייחודי המשלב את עולם הוויסקי, ההיסטוריה והאמנות, וכמובן שגם במזקקה זו תזכו לטעום מתוצרי המקום.

מזקקת טילינג- מידע חשוב:

מיקום: מזקקת הוויסקי ממוקמת בלב העיר דבלין, ברובע ליברטי (Liberties) ההיסטורי.

אל המקום ניתן להגיע בתחבורה ציבורית נוחה מרחבי העיר, בקו הטראם אל תחנת Fatima Luas Stop, הנמצאת כ-15 דקות הליכה מהמזקקה. כמו כן, קווי אוטובוס מספר 27,  77, 151מגיעים גם הם בסמוך למזקקה.

שעות פתיחה: המזקקה פתוחה כל יום בין השעות 12:00-19:00, ומציעה סיורים בכל 20 דקות.

מומלץ להזמין את הסיור מראש!

לסיכום, ביקור במזקקת הוויסקי של טילינג ייקח אתכם להרפתקה סוחפת בעולם הוויסקי האירי, ויספק לכם תובנות מרתקות על המשקה הפופולארי. הביקור במזקקה ילמד אתכם את סודותיו הכמוסים של המשקה המשכר- דרכי ההכנה שלו לצד ההיסטוריה העשירה שלו, וכמובן שתזכו לטעום מהמשקה האהוב ולסיים את החוויה בשיכרון חושים.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!