קורק

קורק

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

קורק אירלנד - Cork היא עיר מדהימה שאסור לכם לפספס באירלנד!

משמעות השם קורק היא מקום ביצתי, העיר השנייה של הרפובליקה של אירלנד היא עיר מסחר עם מרכז עירוני מפותח ומגזר הייטק הולך ומתפתח, בסיסה האירופי של חברת אפל העולמית נמצא כאן.

קורק היא גם עיר של אוניברסיטת קולג 'קורק, הנחשבת לאחד ממוסדות הלימוד הטובים באירלנד.

קורק נמצאת במרחק דקות ספורות בלבד מטירת בלרני המפורסמת שהיא ה-אטרקציה בעיר, במקביל תוכלו לבקר בכנסיית סנט אן או בכלא מהמאה ה -19 ובעוד הרבה אטרקציות שאת עיקרן נביא לכם במאמר זה.

אטרקציות ודברים לעשות בעיר קורק

Cork ireland - טירת בלרני
Cork ireland - טירת בלרני

טירת בלרני – Blarney Castle

לא רחוק ממרכז העיר קורק שוכנת טירה מימי הביניים או יותר נכון שרידיה והחורבות שלה.

טירת בלרני, כפי שאנו מכירים כיום,היא השלישית שהוקמה באתר זה. הבניין הראשון במאה העשירית היה מבנה מעץ. בסביבות 1210 לספירה הוחלף מבנה העף במבנה אבן ,בניין זה נהרס ובשנת 1446 נבנתה הטירה השלישית על ידי דרמוט מקארתי, מלך מונסטר סיפק ארבעה אלף איש ממונסטר כדי להשלים את כוחותיו של רוברט ברוס בקרב באנוקבורן בשנת 1314. האגדה מספרת כי המלך נתן חצי מאבן הסקון למקארתי בתודה. האבן המכונה כיום אבן בלרני, היא אחת מהאטרקציות בטירה.

בתחילת המאה השמונה עשרה במהלך תקופת מלכותה של המלכה אן, בנה סר ג'יימס סנט ג'ון ג'פריס בית גותי מול משמר הטירה כפי שהיה נהוג אז בכל רחבי אירלנד.מול הקיר המזרחי של הטירה, ניתן לראות את חורבות בית אחוזה הגותי בסוף המאה השמונה עשרה, המכונה 'בית המשפט', ונבנה בשנת 1739 על ידי ג'פרי, שקנו את הטירה בשנת 1703. זה היה בית מגורים מפואר, בן שלוש קומות, והיה בית כפרי משגשג ותוסס לאורך החלק האחרון של המאה השמונה עשרה.במקביל, משפחת ג'פריס הציבה גן נוף המכונה Rock Close עם אוסף יוצא דופן של סלעים עצומים המסודרים סביב מה שנראה כאילו היו שרידים דרואידים מתקופות פרה-היסטוריות. בשנת 1820 נהרס הבית בשריפה לאחרונה בשנות ה -80 שופץ מחדש. הג'פריס התחתנו ב- 14 בינואר 1846 עם משפחת קולט'רסט ליידי קולטהרסט החליטה לבנות את הטירה החדשה בסגנון ברוני סקוטי מדרום לחצר הנוכחית. מבנה זה הושלם בשנת 1874 ומאז הוא בית המשפחה. 

מתחת לבית המגדל שאנו מכירים כטירת בלרני, תמצאו מבוך של מעברים תת -קרקעיים ותאים, מתקופות שונות בהיסטוריה של הטירה. כעת, רובם לא נגישים ,תמצאו שם   תאים של כלא הטירה. אהיתה בטירה באר, שהיתה אמורה להבטיח הגנה בעת מצור. המנהרה באורך של יותר מ -16 מטרים, מחברת את  הדרך למערה קטנה בסלע – אולי ניסיון ליצור יציאה או כניסה של הצבא.

טירת בלרני יושבת ישירות על צוק סלע באורך שמונה מטרים, שיצרו את המחצבה לבניית הטירה. הטירה נבנתה בשני שלבים, חלקו הימני הוא מגדל דק וגבוה. 

השטח של טירת בלארני מלא דונמים קסומים , אגם, פרות רועות על כרי הדשא , סביבת הטירה היא מקום מקסים.כיום תוכלו להגיע אל הטירה כדי לראות  אבן בלארני, הגנים , ההתיישבות דרואידית העתיקה מתחת לקסוסים ואלונים , שבילים לאורך גדותיו הציוריות של נהר מרטין ומהם נשקף נוף נפלא אל האיזור.

השוק האנגלי – English Market

רוב המסעדות המובילות בקורק רוכות את התוצרת שלהן היישר מהשוק האנגלי, שנמצא באולם ויקטוריאני מרהיב .זה המקום ללכת אליו על בשר, דגים, ירקות, פירות, תבלינים, עשבי תיבול טריים, גבינה, מאפים, ועוד הרבה יותר.

למי שרוצה ליצור קשר עם המטבח האירי, תוכל להשיג מעדנים אזוריים כמו קרבבורד (לינג מלוח מיובש), דרישן (נקניק דם), ביצים חמאה ובשר מתובל, הדומה לפסטרמה ומתובלת עם ג'ינג'ר, ציפורן, פימנטו, קינמון ופלפל שחור.

השוק נוצר בשנת 1788 על ידי התאגיד הפרוטסטנטי או "האנגלי" ששלט בעיר באותה תקופה. זה היה שוק עירוני חדש הממוקם בלב מרכז העיר המסחרית החדשה.

כאשר רפורמה השלטון המקומי בשנת 1840, ונציגי הרוב הקתולי "האירי" של העיר השתלטו, הם הקימו שוק מזון מקורה אחר, שוק פטרוס הקדוש (כיום בר בודגה ברחוב קורנמרקט), אשר נודע בכינויו " שוק אירי "כדי להבדיל אותו מעמיתו הוותיק שנשאר קשור ליוצריו האנגליים. לפיכך השם "השוק האנגלי" מתקופת המעבר הזו.

זמן קצר לפני השעה 23:30 ב -19 ביוני 1980, ארע פיצוץ גז בשוק רחוב פרינסס שגרם לשריפה והרסה כליל אץ הבניין, שוק רחוב הנסיכים נהרס כולו – למעט המזרקה, ששרדה את השריפה עם נזק קל בלבד. שוק רחוב הנסיכים שוחזר במלואו על ידי העיר קורק.

השוק האנגלי שרד את המיתון של שנות השמונים, בשנות התשעים השוק האנגלי הפך ליעד תיירותי וחוויית קניות,תוך מספר שנים נוספה לדלפק האוכל של השוק האנגלי רשימה ארוכה של מזונות חדשים !! מגבינות ועד פסטות, מזיתים ועד בשרים רטבים,שמנים, מנקניקים ועד סושי, ומתבלינים ועשבי תיבול אקזוטיים ועד שפע של שעועית ואורז – השוק לקח על עצמו את התפקיד השאפתני של עמידה בטעמים הקולינריים והוא הפך לשוק חדש ומגוון, עם אוכל מקומי ומסורתי.

מסעדת Farmgate המציגה תוצרת מקומית ומסורתית על צלחות אוכל שזכו לשבחי הביקורת, נפתחה בשנת 1994. מעצבת התפריט שלה מהמיטב של התוצרת הנמכרת מהדוכנים למטה, Farmgate מכילה מטעמים מסורתיים ששמרו על השוק האנגלי במשך ארבע מאות שנים.

כנסיית סנט אן – St Anne’s Church

כנסיית סנט אן שוכנת ברובע שאנדון, כנסיית סנט אנה שאנדון , שנבנתה בשנת 1722, היא ביתם של פעמוני שאנדון המפורסמים ומהווה מקום תפילה במשך למעלה מ -280 שנה.

הכנסייה היא אחת המראות המזוהים בקלות ביותר עם קורק, וזה קשור רבות לפעמונים שלה, שהתפרסמו על ידי השיר מהמאה ה -19, פעמוני שאנדון מאת פרנסיס סילבסטר מהוני.

מגדל הפעמונים באורך 50 מטרים ,תוכלו לעלות במגדל לתצפית הטובה ביותר על קורק, ולצלצל בפעמונים האגדיים .פעמוני שאנדון נשמעו לראשונה ברחבי העיר בשנת 1752. שמונה הפעמונים נושאים כל אחד בכתובת משלו. המגדל הוא גם ביתו של אחד השעונים הגדולים באירופה שהותקן על ידי התאגיד בשנת 1847 וידוע בכינוי "שקרן ארבע הפנים" בגלל שזמנו מפגר.בראש המגדל נמצא הסלמון המוזהב, או 'דג דה גולדי' סמל ישן של הנצרות וסמל המייצג דיג סלמון בנהר לי. יש נוף מרהיב של העיר בגובה 120 רגל/36 מטר.

בחלק הפנימי של כנסיית סנט אן, תראו  את התקרה המקומרת מעץ ויקטוריאני,גופן טבילה משנת 1629 וחלונות ויטראז 'היפים שלו.

מכללת אוניברסיטת קורק – University College Cork

אוניברסיטת קורק, הוקמה בשנת 1845, מדורגת כאחד המקומות המובילים להשכלה הגבוהה באירלנד, יש מרכז מבקרים שמארגן סיורים. בשטח האוניברסיט תראו מצבות עתיקות מהמאה השנייה והשלישית לספירה. בגן הנשיא ברובע יש  עצי אלונים בוגרים , למצפה קרופורד יש טלסקופ משווני שעבורו זכה המעצב שלו, הווארד גרוב, במדליית זהב באוניברסיטת התערוכה בפריז בשנת  1900. בגן הנשיא והשטח התחתון תוכלו ליהנות מטיולים נהדרים לצד הנהר לצד ריבר לי.

UCC עוצב על ידי תומס דין ובנג'מין וודוורד שהשתמשו בסגנון המכונה טודור גותי או גותי ויקטוריאני. השעון בחלק המגדל הותקן על ידי ג'יימס מנגאן,המפורסם בקורק לכמה מהשעונים שהותקנו בעיר.

באוניברסיטת קולג 'קורק תוכלו לבקר באולם הגדול (אולה מקסימה) או בגלריה עטורת הפרסים של לואיס גלוקסמן, לראות פסלים והיצירות הרבות .ב- UCC מוצג התיעוד המוקדם ביותר של השפה האירית הישנה , כמו כן תראו את האבנים שהיו אבני קבורה עוד מהמאות ה -5 וה -7.

קפלת הונאן בקמפוס UCC היא דוגמה לארכיטקטורה רומנסקית, הקפלה הוקדשה לפטרון הקדוש של קורק, סנט פינבר, אך על שם משפחת סוחרי קורק העשירים, משפחת הונאן. בפנים תראו כמה חלונות ויטראז 'משובחים ורצפת פסיפס . באולם הגדול יש גם חלונות ויטראז 'מרשימים עם אחד להנצחת ג'ורג' בול הפרופסור הראשון למתמטיקה באוניברסיטת UCC והשני להנצחת רוברט הרקנס, פרופסור לשעבר לגיאולוגיה ב- UCC בשנות החמישים.

ספריית Boole, היא ספריית הסטודנטים הגדולה בקמפוס UCC, הקרויה על שם הפרופסור למתמטיקה, ג'ורג 'בול, הידוע בעבודתו בנושא האלגברה הבולנית. הספרייה מכילה גם מסמכים היסטוריים עבור מונסטר. בקמפוס UCC נמצא מצפה הכוכבים של קרופורד, המציג את ההישגים הטכנולוגיים האירים של המאה ה -19 וניתן לארגן סיורים במצפה הכוכבים. מצפה הכוכבים נבנה בעזרת כמה מיטיבים, אחד מהם וויליאם קרופורד ממבשלת קורק.

גלריה לואיס גלוקסמן – Lewis Glucksman Gallery

גלריית לואיס גלוקסמן, הממוקמת בכניסה הראשית לאוניברסיטת קולג' קורק , בכביש המערבי,היא בניין עטור פרסים הכולל חללי תצוגה, מתקני הרצאות, מסעדה על שפת הנהר וחנות גלריות.

הבניין נפתח באוקטובר 2004, והוא יצירת מופת אדריכלית בסביבתו הטבעית של נהר לי. 

הבניין זכה במגוון פרסים עם השלמתו, ותוכנן על ידי החברה האירית, אדונל + טומיי אדריכלים.גלריית לואיס גלוקסמן עטורת הפרסים ממוקמת בשטח UCC בשערי הכניסה הראשית באווירה מקסימה, מוקפת עצים וממוקמת ליד נהר לי. הגלריה זכתה בפרס "הבניין הציבורי הטוב באירלנד" על ידי המכון המלכותי לאדריכלים באירלנד. הוא נקרא על שמו של הכספן והנדבן האמריקאי לואיס גלוקסמן והוא המקום בו תוכלו ליהנות משיטוט בגלריה לאמנות ובחנות, או לצפות בתערוכות הרבות המתקיימות בו 

הגלריה כוללת שלוש קומות של חלל תצוגה, המציגות שלוש תערוכות זמניות במהלך השנה.

הגלרייה מקיימת שיחות עם אמנים, סדנאות אמנות והקרנות סרטים בכל ימות השנה, כמו כן יש מסעדה עם נוף לנהר.

קורק סיטי גאול- Cork City Gaol

זהו מוזיאון שהיה פעם כלא.

קורק היא עיר עם מורשת היסטורית וארכיאולוגית עשירה מאוד ,חלק ממורשת זו, הוא בניין מפואר דמוי טירה, בו שכנו פעם אסירים במאה ה -19.התאים מרוהטים בדמויות שעווה דמויי חיים להפליא וגרפיטי על קירות התא חושף את התחושות הפנימיות ביותר של כמה אסירים. המופע האורקולי יסייע לכם ללמוד על ההיסטוריה החברתית ואורחות החיים מהמאה ה -19.

כלא דמוי מבצר זה נוסד בשנת 1824 , המבנה נבנה בגובה רב כדי למנוע ניסיונות טיפוס,, בית הסוהר התקיים במשך 99 שנים, ואולי התקופה הכי זכורה הגיעה רגע לפני סגירתו בשנים 1922-23 במהלך מלחמת האזרחים האירית.בנובמבר 1923 נמלטו 40 אסירים רפובליקנים.

במהלך הסיור במוזיאון תוכלו ללמוד על סיפוריהם של דמויות אמיתיות, להיכנס לתאים שבקושי השתנו במאה שנה וללמוד על חיי היומיום של האסירים והסוהרים.

לאחר הסגירה של בית הכלא, בית המושל הכיל במבנה את תחנת הרדיו הרשמית הראשונה באירלנד, 6CK, תוכלו להיכנס לאולפן המשוחזר ולראות תערוכה בנושא.

במוזיאון תוכלו לראות בין היתר, כיסא שקילה ויקטוריאני ששימש באמצע 1800 ואילך. הכסא שימש לשקילת אסירים כאשר הוכנסו לכלא, ושוב לפני גירושם. הוא שימש גם כדי לבדוק אם אסירים גונבים מזון של אסיר אחר, אם הם מראים סימנים של עלייה במשקל במהלך המעצר שלהם.   

 קורק סיטי גאול תוכנן להחליף את בית הכלא הישן בגשר השער הצפוני בלב העיר, שהיה כמעט בן 100, באתר סגור, צפוף ולא היגייני.

כשנפתח קורק סיטי גאול לראשונה דווח כי הוא " הטוב ביותר ב -3 ממלכות ". הוא הכיל אסירים ואסירות שביצעו פשעים בגבול העיר. כל מי שעבר פשע מחוץ לגבול העיר נשלח לגאול קאונטי,  

בשנת 1923 המקום נסגר ולא שלל את חירותם של אף גבר או אשה. בית הכלא נותר ללא שימוש רק כמה שנים – בשנת 1927 החל רדיו אייריאן לשדר את תחנת הרדיו הראשונה של הפקקים, 6CK, ממרכז הבניין הראשי. הוא שימש כתחנת שידור עד סוף שנות החמישים, אז שוקם ונפתח מחדש לציבור כאטרקציית מבקרים בשנת 1993.

קתדרלת סנט פין באר – St Fin Barre’s Cathedral

קתדרלת סנט פין באר ממוקמת במקום בו הקים הפטרון הקדוש של קורק את הכנסייה והבית ספר הראשונים שלו. זוהי הקתדרלה הדוכסית של כנסיית אירלנד ומעון הבישוף נמצא ממש מול שער הקתדרלה.

הקתדרלה הניאו-גותית הוקדשה לקדוש הפטרון של העיר מהמאה ה -6, פינבר מקורק, ונבנתה בשנות ה -70 של המאה ה -19.

סנט פין תוכננה על ידי האדריכל הבולט, וויליאם בורגס,בקתדרלה יש פיסול מתמונות מקראיות שתוכננו על ידי אדריכל הבניין וויליאם בורגס.על המשקופים של שלושת הפורטלים יש שורה של קדושים, כמו גם חמשת הבתולות החכמות וחמש הטפשות בכניסה הראשית. ובפורטל הראשי יש תיאור של הדין האחרון .בורגס גם עיצב כל אחד מ -74 חלונות הזכוכית הצבעוניים של הקתדרלה .

בורגס עיצב את הפסלים, הפסיפסים, הרהיטים ועבודות המתכת לחללי הפנים. אבן היסוד הונחה בשנת 1865 והבניין נחנך בשנת 1870. הקתדרלה הינה סגנונית מסוף המאה ה -13 הגותית והיא בצורת צלב. יש לה צריחים משולשים עם פורטלים לחזית המערבית ושפע של פרטים חיצוניים החצובים באבן. 

מאפיינים מעניינים כוללים את העמודים הגבוהים ,הקירות מרופדים מבפנים בשיש אדום, הציורים עוסקים במסע לירושלים החדשה ובכמה מהוויטראז'ים הטובים ביותר באירלנד מראים סצנות מהברית הישנה והחדשה. העוגב, משנת 1889, ממוקם בצומת הרוחב הצפוני. זהו עוגב הקתדרלה הגדול ביותר באירלנד, יש כדור קנון המתואר מהמצור על קורק, 1690 ויש יותר מ -1200 גילופים.

לקתדרלה יש חשיבות בינלאומית גדולה כאחד הבניינים המרכזיים של האדריכל בורגס ושל האדריכלות מהמאה התשע עשרה באירלנד.

אליזבת פורט – Elizabeth Fort

מבצר אליזבת ממוקם מדרום לעיר החומה המקורית ו, זהו מבצר מהמאה ה -17. הוא נבנה במקור בשנת 1601 בתקופת שלטונה של אליזבת הראשונה.בשנים 1601 עד 2013, לבניין זה היו מגוון תפקידים והוא נבנה לראשונה לחיזוק חומות העיר קורק כנגד האיום החדש של הארטילריה.

 הוא שימש כבסיס צבאי להגנה על העיר. אך הוא נהרס על ידי אזרחי קורק בשנת 1603 .

המבצר הוחלף בשנת 1624 במבצר חזק יותר בעל מתווה בסיסי זהה לזה שעומד כיום. שיפורים במבצר בוצעו גם על ידי קרומוול בשנת 1649 שהגדיל את המבצר, כאשר הטיל מצור על העיר.המבצר שימש בשנת 1690 את כוחות וויליאמיטים שהפגיזו את העיר וכדור תותח שנורה מהמבצר לעבר המגדל הישן של סנט פין בר נמצא במהלך בנייתו מחדש של הקתדרלה וניתן לראותו תלוי בקתדרלה החדשה.

בשנת 1719 הפכה אליזבת פורט לצריף צבאי בריטי ובה היו כשבע מאות איש. בשנת 1806 נבנה 'צריף חדש' בצד הצפוני של העיר (שנקרא כיום צריף קולין), ומבצר אליזבת הוסב לכלא נשים. לאחר מכן הוא הפך לביתם של גופים שונים כגון תחנה עבור מיליציה הארטילרית בעיר קורק. 

מאותו זמן למבצר היו כל מיני שימושים, כמחסן של אסירים שנשלחו לאוסטרליה, וכמחסן מזון במהלך הרעב הגדול באמצע המאה ה -19.

במהלך מלחמת העצמאות של אירלנד (1920-21), המבצר נכבש על ידי האירים ונמסר כדין לממשלת אירלנד הזמנית בתום המלחמה. עד 2013 המבצר היה תחנת גארדה (משטרת אירלנד), עד לאחרונה, ועד היום המבצר הוא אחת מהפנינים ההיסטוריות ביותר של קורק. 

המבצר עצמו פתוח בחלקו לקהל הרחב,תוכלו לסייר על החומות, המסומנות בלוחות מידע המצביעים על התפתחות הבניין. אך שווה לטייל בו כדי לצפות בנופים של העיר. הוא נגיש בדרך כלל בין השעות 09:30 – 17:00.

פארק פיצג'רלד- Fitzgerald's Park Cork City

בפארק פיצג'רלד נמצא המוזיאון הציבורי של קורק, הוא נמצא במרחק הליכה קצרה לאורך הכביש המהיר ממרכז העיר קורק ומהאוניברסיטה קולג 'קורק. בפארק פיצג'רלד תוכלו ליהנות מפיקניק על שפת נהר על גדות נהר לי.

פארק פיצג'רלד שנקרא על שם לורד ראש העיר הקודם של קורק בשנת 1901, אדוארד פיצג'רלד, מציע סביבה רגועה מההמולה של העיר, עם שדרות עצים ,ערוגות שופעות וגן ורדים עם פסלים מזרקה מרכזית גדולה, פארק זה בן 18 דונם הוא מקום נפלא לבלות בו אחר צהריים ביום יפה.

ישנם פסלים רבים בפארק פיצג'רלד. אחד הפסלים הוא של מייקל קולינס מאת שיימוס מרפי. פארק פיצג'רלד כולל מגרש משחקים לילדים ובית קפה מול הנוף של  נהר לי ומול הגנים .

הליכה קצרה על הכביש בצד אחד נמצאת אוניברסיטת קולג 'קורק (UCC) ומעבר לנהר על גשר דאלי (גשר שייקי) תמצאו אתבית הכלא הישן של קורק. ממש מעל פארק פיצג'רלד תוכלו לראות את גשר מרדקי החדש ואת ההליכה הנהדרת הזו על גדת הנהר.

אם תלכו עוד קצת, המשיכו דרך הפארק לכיוון מערב תוכלו לראות את אולם מחוז קורק מצד שמאל.

הבניין השני בגודלו באירלנד. חזרה לנהר הולכים שוב ולאורך אזור שנקרא שדות לי, עם נוף של נהר לי, המים הזורמים על הגדה, בחלק זה של נהר לי תראו רבים שעושים שייט קאנו ודייגים. תוכלו ליהנות מנופים על פני המים אל הדירות המרשימות של אטקינס הול שנבנו עוד במאה ה -18 ומבניין Lifetime Lab, בניין האבן עם המגדל/הארובה הגדול ,חלק מהבניינים שם משנת -1700.

פארק פיצג'רלד במערב קורק, הוא שמונה דונם של שטח ביצה לשעבר שנלקח מנהר לי באזור מרדיק.

יש בפארק ערוגות,עצים נשירים ועצים בוגרים ובריכת ברווז שופעת חבצלות מים.

תוכלו לחצות את נהר לי על גשר התליה היפה מברזל יצוק, גשר דאלי, שנבנה בשנת 1926 ונקרא בשם "גשר שייקי" משום שהוא רועד כשעולים עליו.

שאלות נפוצות על העיר קורק

רחוב פטריק הקדוש – St Patrick’s Street

הכביש הראשי של קורק הוא גם רחוב הקניות הראשי בדרום אירלנד.

רחוב פטריק הקדוש הגיע במאה ה -18 כשהעיר צמחה מעבר לחומותיה מימי הביניים.

מאז תחילת שנות האלפיים העיר ביצעה מספר שינויים ידידותיים להולכי רגל ברחוב סנט פטריק, כמו עיצוב מחדש של המדרכה י בשנת 2004, , תוכלו לראות בניינים מהמאה ה -19 ,חלקים מהרחוב אבדו משריפת קורק במהלך מלחמת העצמאות האירית בשנת 1920, שפגעה ב- 340 בניינים במרכז העיר.

רחוב סנט פטריק הוא רחוב ראשי במסלול מצעד יום פטריק הקדוש ב -17 במרץ.

המנזר האדום ( Red Abbey)  זהו שריד נדיר מעיר החומה מימי הביניים בקורק, כל שנותר מהמנזר האדום הוא מגדל בודד, המוגן כאנדרטה לאומית אירית.

המגדל הוא ממנזר אוגוסטיני שנוסד בסביבות 1200 או 1300 , לאחר מכן הבניין שימש כבית זיקוק לפני שנשרף בשנת 1799, והותיר רק את המגדל.

פארק חיות הבר פוטה – Fota Wildlife Park

על החוף המזרחי של לו מאהון, 18 קילומטרים ממרכז העיר קורק, יש פארק חיות ללא מטרות רווח בשטח של 40 דונם של פארק.

פארק חיות הבר Fota זכה לשבחים על מאמצי שימור בעלי החיים, ויש בו מתחמים גדולים עם מינים מסוימים, כמו הלמורים הזנביים, מסתובבים בפארקכרצונם, כמו גם הקנגורו שמתהלכים חופשי.

בעלי חיים אחרים מוחזקים לפי אזורם, כך שב"מקלט האסייתי "יש קרנפים הודים, אריות אסייתיים ונמרים סומטרים, בעוד ש"סוואנה האפריקאית" מחזיקים זברות, יענים וג'ירפות .

כמו כן תוכלו להתפעל מהברדלסים הצפון מזרח -אפריקאים, שניתן לצפות בהם בציד ארוחותיהם .

 Spike Island – לאחר מכן לכו לבקר באי ספייק, זה מבנה שנבנה כאשר צרפת הכריזה מלחמה על בריטניה בשנת 1793 החלו עבודות על מבצר ארטילריה. תוכלו לראות מגוון אקדחים, מהתותחים המוקדמים ועד לתותחי הארטילריה מהמאה ה -19.

המבצר שימש מאוחר יותר כבית כלא, והפטריוט האירי ג'ון מיטשל בילה כאן בשנת 1848 לפני שגורש לברמודה.מאוחר יותר המבצר היה מרכז מעצר לרפובליקנים במהלך מלחמת העצמאות האירית והיה בידי הצבא האירי עד 1985. 

לאחר מכן תוכלו ללכת בשביל החוץ Glacis Walk לראות נופים של הנמל .

Triskel Christchurch

מרכז לאמנויות הבמה בכנסייה נוסד בשנת 2011. הבניין הניאו-קלאסי החגיגי חוזר למאה ה -18, המבנה העתיק עם כסאות העץ והגלריות משמש כאולם המרכז.

תוכלו להאזין למוזיקה קלאסית חיה, ג'אז, פופ, הקרנות קולנוע או תערוכות אמנות.

המרכז הוא מקום מפתח לפסטיבל הג'אז של גינס קורק באוקטובר ולפסטיבל הספרים העולמי של קורק באפריל.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!