בניין הפרלמנט האירי בדבלין

בניין הפרלמנט האירי בדבלין

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

דבלין עיר הבירה של אירלנד היא עיר ותיקה מאוד עם היסטוריה ארוכה ומעניינת. לאורך השנים דבלין עברה תהפוכות רבות ושינויי ממשל, הפרלמנט האירי אשר החל לפעול בסוף המאה השלוש עשרה היה זה שאמור לספק את הסדר ברחובות על ידי חקיקת חוקים וגביית מיסים.

במהלך השנים הפרלמנט האירי ישב במקומות שונים כמו למשל טירת דבלין המפורסמת ורק בשנת אלף שבע מאות עשרים ותשע החלה הבנייה של מה שעתיד להפוך לבית הפרלמנט האירי הדו חדרי הראשון בעולם. כיום בניין הפרלמנט האירי נחשב לאחת האטרקציות המובילות בעיר עבור תיירים מכל רחבי העולם.

ביקור בבניין הפרלמנט האירי מחזיר אתכם בזמן להיסטוריה של אירלנד, בהחלט שווה ומומלץ להגיע למקום בעת טיול בדבלין ולהתרשם מהמבנה המרשים והייחודי.

Leinster House
Leinster House

ביקור חובה בבית לאניסטר בניין הפרלמנט האירי

הפרלמנט האירי הגיע לסיומו בשנת אלף שמונה מאות ואחת, אז נחקק חוק האיחוד עם הממלכה המאוחדת של בריטניה. בעקבות המהפכה הצרפתית והמהפכה האירית בשנת אלף תשע מאות תשעים ושמונה, הממשל בלונדון החליט להביא את אירלנד לשליטתה הישירה. 

זה הספיק כדי לשכנע את הפרלמנט האירי להעביר את חוק האיחוד משנת אלף שמונה מאות. בשנת אלף שמונה מאות ושלוש עבר הפרלמנט למשכנו החדש בבית לאניסטר. העיצוב של המבנה החדש היה מהפכני לאותם ימים המבנה תוכנן חצי עגול בצורתו, ותופס כמעט ששת אלפים מ"ר

הכניסה הראשית מורכבת מעמודים המשתרעים סביב שלוש צלעות אשר יוצרות את האות האנגלית אי. שלושה פסלים, המייצגים את היברניה שמה הלטיני של אירלנד, מעל הכניסה הראשית נחצב באבן סמל המלוכה. העיצוב הייחודי של הבניין הועתק על ידי מעצבים רבים אפילו עבור בתי מגורים.

לאורך השנים המבנה פותח ושודרג נוספו מבנים נוספים הוא הורחב והוסיפו לו גם כניסות נוספות. בשנות התשעים של המאה העשרים נשרף בית הנבחרים ולאחר שיפוץ מקיף הוא חזר למצבו הנוכחי.

הפרלמנט היה בנוי עם מאה מושבים בבית הנבחרים ועשרים ושמונה בבית הלורדים, האירים היו מיעוט בפרלמנט, לאחר מרד הפסחא בשנת אלף תשע מאות ושש עשרה, וההוצאות להורג שבאו בעקבותיו, דעת הקהל באירלנד השתנתה נגד הכתר הבריטי. 

בבחירות הכלליות של אלף תשע מאות ושמונה עשרה זכתה, המפלגה האירית הלאומנית, בשבעים ושלושה מושבים מתוך מאה וחמישה מושבים איריים בבית הנבחרים. המפלגה שעכשיו יש לה כוח הצהירה שהם יעשו את מה שצריך כדי לחזור ולהיות מדינה עצמאית.

המפלגה אכן מימשה את הבטחתה כאשר הזמינה את כל הנציגים האיריים הנבחרים להשתתף באסיפה פרלמנטרית בדבלין.  בינואר אלף תשע מאות ותשע עשרה, בספרייה הלאומית של אירלנד במהלך הישיבה שנמשכה שעתיים הקריאו את הכרזת העצמאות.

בהכרזה נקבע שרק לנבחרים של העם האירי יש את הסמכות לחוקק חוקים המחייבים את העם של אירלנד, והפרלמנט האירי הוא הפרלמנט היחיד באירלנד. 

Leinster House
Leinster House

מידע שימושי על בניין הפרלמנט האירי

בניין הפרלמנט האירי ממוקם נמצא ברחוב קלדרה, בין הספרייה הלאומית והמוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה. 

הכניסה למבנה היא רק מהרחוב הראשי, כדאי לקחת בחשבון שהמקום סגור בסופי שבוע בימים שבת וראשון ולתכנן מראש את הביקור, מומלץ להקדיש לפחות שעה לסיור בבניין והסביבה.

ניתן ואף מומלץ להוריד את האפליקציה של בניין הפרלמנט ולעשות סיור מודרך וממצה ביותר, ניתן גם להזמין במקום סיורים מודרכים ללא עלות, חשוב להביא תעודה מזהה עם תמונה, דרכון או רישיון נהיגה, במידה והזמנתם סיור מודרך יש להגיע לכניסה לפחות רבע שעה לפני הסיור.

הסיור מתאים לכולם ובאזור של בניין הפרלמנט יש עוד אטרקציות מעולות, לכן נסו לתכנן את היום שלכם כך שתספיקו לראות ולעשות עוד דברים בדבלין המדהימה. שעות הביקור המומלצות הן בשעות הבוקר המוקדמות בסמוך לפתיחה של המקום אז יש הכי פחות עומסים זה נכון גם לגביי סוף היום הבניין פתוח לציבור בין השעות עשר בבוקר לשש בערב.

בניין הפרלמנט באירלנד נקרא בית לאניסטר (Leinster House) בעבר המבנה היה הארמון של הדוכסים מליינסטר. זהו קומפלקס של מבנים, שהארמון לשעבר הוא הליבה שלהם, מאז שנת אלף תשע מאות עשרים ושתיים הארמון משמש בניין הפרלמנט האירי.בניין הפרלמנט האירי נמצא בכתובת: College Green, Temple Bar, Dublin, ברחוב Kildare 2 בין הספרייה הלאומית והמוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה, ניתן להגיע באמצעות החשמלית בקו הירוק או באוטובוס מספר 123.

בניין הפרלמנט האירי פתוח בימים שני עד שישי בין השעות, 10:00 עד 18:00, כניסה אחרונה היא עד שעה לפני הסגירה, חשוב להביא תעודה מזהה או דרכון.

בניין הפרלמנט האירי נבנה בשנת אלף שמונה מאות ושלוש, כאשר הוא נבנה הוא היה בית הפרלמנט הראשון בעולם ועד מהרה הפך לאחד הסמלים הבולטים של אירלנד, את הבניין תכנן ועיצב אדוארד לאבט פירס העיצוב הייחודי של הבניין 

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!