טירת דבלין – Dublin Castle

טירת דבלין – Dublin Castle

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

הכירו את טירת דבלין המרהיבה - רכישת כרטיסים מראש!

טירת דבלין ממוקמת בכתובת: Dame St, Dublin 2. טירת דבלין היא אחת מהמבנים החשובים ביותר בהיסטוריה האירית וחלק מההיסטוריה האירית מעל 800 שנה ומקורה בתחילת המאה ה-13. 

המבצר המקורי נבנה בשנת 1204 והיה מהמבצרים הראשונים שנבנו על אדמת אירלנד, המבצר הראשון נהרס ונבנה במקומו מבצר ויקינגי שנבנה על ידי הויקינגים ביישוב הויקינגי באותה תקופה.

המבצר תיפקד כמבצר צבאי, כלא, אוצר, בתי משפט ומושב הממשל האנגלי באירלנד במשך 700 שנה. עד 1922 הטירה שימשה כמקום מושבו של השלטון האנגלי, לאחר מכן השלטון הבריטי ששלט באירלנד.

בשנת 1684 שריפה הרסה חלק ניכר מהטירה מימי הביניים, הטירה שוחזרה, נבנתה מחדש והוסבה לשמש כחצר המשנה לשימוש המדינה.

כיום הטירה משמשת לביקורי מדינה רשמיים, ארועים ממלכתיים כגון חנוכת הנשיא ונשפים ממלכתיים, היא מארחת תערוכות ואירועים אחרים. במקום נערכים סיורים מודרכים , אך ניתן לבקר גם ללא הדרכה ולהכיר את החדרים ששימשו פעם את השלטון הבריטי, חוברות זמינות ב -17 שפות. 

אוסף טירת דבלין כולל ציורים ויצירות אמנות, הם עשירים גם בפיסול, רהיטים, שעונים, חרסינה, כלי זכוכית, הדפסים, שטיחי קיר, ויטראז 'וטקסטיל מהמאה ה -17 ועד היום.תוכלו לבקר בחדר ההלבשה לנשים, חדר הכס ואולם סנט פטריק.

המגדל וחלקים נוספים של טירת ימי הביניים  נותרו מהטירה המקורית מהמאה ה -13. המגדל הצמוד לקפלה אינו פתוח כרגע למבקרים .

הסיור המודרך כולל כניסה אל אתר חפירות מימי הביניים ואל הקפלה רויאל, שניהם פתוחים  רק בסיור מודרך וזה מיועד למי שמעוניין להעמיק בביקור , ללמוד על ההיסטוריה ולשמוע על תגליות ארכיאולוגיות באתר החפירות.

גני דבלין בצד הדרומי של הקפלה רויאל פופולריים מאוד ומושכים אליהם מבקרים לאורך כל השנה. תוכלו למצוא מדשאה, פסלים מעניינים וגן 'ארבע עונות' עם ארבע גינות, גן הזיכרון ועוד.

בתוך הטירה שוכן גם בית הקפה בקומת הקרקע, עם מרפסת המשקיפה על גני הטירה, בית הקפה פתוח בימים שני עד ראשון. כמו כן בטירה יש חנות מזכרות המוכרת פריטים וגלויות.

טירת דבלין יעדת תיירותי שאסור לפספס
טירת דבלין יעדת תיירותי שאסור לפספס

ההיסטוריה של טירת דבלין

הטירה הישנה, נבנתה על קרקע מוגבהת לצרכי הגנה ביישוב ויקינגי, הטירה המקורית עמדה באתר של חצר הטירה העליונה הנוכחית. היא נותרה על כנה עד אפריל 1684, אז שריפה גדולה גרמה לנזקים חמורים בחלק גדול מהבניין. למרות זאת, חלקים ממבני ימי הביניים והוויקינגים שרדו .

בעקבות השריפה, מסע של בנייה מחדש החל בסוף המאות השבע עשרה והשמונה עשרה . הטירה  שהיתה מבצר מימי הביניים כללה ארבעה מגדלים שנבנו סביב מתחם גדול, שופצה והוסבה לטירה בהוראת מלך ג'ון אנגליה. 

מ -1204 עד 1922 הטירה שימשה בעיקר כמגורים של נציג אירלנד של המלך הבריטי, המשנה למלך אירלנד, וכמרכז מנהלי ולצורך טקסים. 

הבניין החדש כלל סוויטה של חדרי קבלה מפוארים המכונים "דירות המדינה". המרחבים החיצוניים שימשוו את המשנה למלך והיוו את מוקד אירועי המדינה הגדולים. במהלך החודשים הראשונים של כל שנה אירח המשנה למלך, ולפעמים המלך הבריטי המבקר, שורה של בילויים בדירות המדינה. 

חגיגות אלה, כללו נשפים וטקסים מלכותיים לבני האצולה. בתחילת המאה התשע עשרה הטירה שופרה על ידי הוספת הקפלה המלכותית בחצר הטירה התחתונה. המבנה הגותי הוא אחד מהמבנים המרשימים ביותר בדבלין  מבחינה אדריכלית.

ב- 16 בינואר 1922 מסר המשנה למלך האחרון של אירלנד את טירת דבלין לידי ממשלת המדינה האירית העצמאית. השלטון הבריטי הגיע אל סופו לאחר עליית חג הפסחא של 1916 ומלחמת העצמאות האירית. 

הארוע שהוביל ליצירת הרפובליקה של אירלנד. מאז אותו רגע היסטורי נשמרה מסורת של טקס ממלכתי שנתי בטירה לציון העצמאות של אירלנד. ממשלות איריות המשיכו להשתמש בו לאירועים לאומיים חשובים, כגון ארוחות מדינה והנצחות. מאז 1938 נחנך כל אחד מנשיאי אירלנד באולם פטריק הקדוש, האולם החשוב ביותר מבין חדרי הטירה.

כיום הטירה מקבלת בברכה למעלה מרבע מיליון מבקרים מדי שנה. בטירה ביקרו במהלך השנים דמויות אייקוניות כגון  בנימין פרנקלין (1771), הדוכס מוולינגטון (1807), המלכה ויקטוריה (1849, 1853, 1861 ו 1900), צ'ארלס דיקנס (1864) , ג'ון קנדי (1963), שארל דה גול (1969), נלסון מנדלה (1990) ועוד רבים.

כל מה שצריך לדעת על טירת דבלין
כל מה שצריך לדעת על טירת דבלין

מגדל טירת דבלין

מגדל ימי הביניים הוא אחד החלקים העתיקים, השלמים והחשובים ביותר בעיר דבלין ששרדו כיום. הוא נבנה בתקופת שלטונו של הנרי השלישי (1207–72), מלך אנגליה ולורד אירלנד. בשנת 1811 הוסב המגדל לאחסון עד שהוא שופץ להשלמת הקפלה המלכותית החדשה שנבנתה לידו. 

בשימושו המוקדם שימש כאחסון עבור המלך נשמרו שם שריון, בגדים ואוצר המלך. המקום בו בית המלוכה ניהלה את רכושו האישי של המלך. המגדל שימש מאוחר יותר לאירוח אסירים,שימש כמפקדה של התותחן המאסטר של אירלנד. לבסוף, בשנת 1811, הוסב לאחסון אוצרות מסוג אחר, רשומות ומסמכי המדינה, כתבי יד עתיקים, אוחסנו  כאן עד 1989.

מוזיאון טירת דבלין

האוסף בטירת דבלין חוזר אחורה בזמן עוד מהמאה השבע עשרה , המוזיאון מהווה בית  לאמנות האירית. תוכלו למצוא פריטים ממאי 1693  כגון ריהוט עתיק ושטיחים משובחים . תוכלו לראות יצירות שנאספו עד לשנת 1813, ציורים אלגנטיים ויקרי ערך .כיום האוסף מורכב ממגוון רחב של יצירות אמנות מכל קשת האומנויות .

האוספים המעניינים נאספו לפני העצמאות האירית בשנת 1922, אך מאז נוספו תוספות משמעותיות רבות. בין החפצים החשובים ביותר שנרכשו בעשורים האחרונים ניתן למצוא ציורים ופריטי ריהוט שהוענקו למדינה האירית בשנת 1973 במסגרת העזבון של גרנארד. 

מעבר לציורים , המוזיאון עשיר בפיסול, רהיטים, שעונים, חרסינה, כלי זכוכית, הדפסים, שטיחי קיר, ויטראז 'וטקסטיל מהמאה השבע עשרה ועד היום.

המוזיאון מאפשר לחקור ולהבין את מקומה הייחודי של הטירה בהיסטוריה האירית לאורך מאות שנים. מעבר לתערוכות האמנות תוכלו לסייר בדירות המדינה בטירת דבלין .

בין נקודות השיא של האוסף האמנותי ניתן למצוא שלושה ציורי בד על תקרת אולם פטריק הקדוש של האמן האיטלקי וינצ'נזו ולדר. כדאי לשים לב גם לסדרה של שבעה ציורים מיתולוגיים מאת גטאנו גנדולפי הם בין הציורים האיטלקים הבולטים מהמאה השמונה עשרה .

האוסף בולט גם בזכות הדיוקנאות , תמצאו דיוקן מהמאה השבע עשרה של הצייר הפלמי בעל שם עולמי סר אנתוני ואן דייק. האוסף כולל גם דיוקנאות של מלכים בריטים ובני זוגם מהמלך ג'ורג 'השני ועד המלכה ויקטוריה .

 בין הפריטים תמצאו ריהוט ושעונים צרפתיים מהמאה השמונה עשרה,שעון לואי ה -16 המתאר את דיאנה, קופידון ואנדימיון,  שעון ברונזה ואורמולו, שהוענק למדינה האירית בשנת 1973 במסגרת העזבון של גרנארד. 

ריהוט אירי ויקטוריאני משובח, תקרות גבס של רוקוקו, פסלון ניאו-קלאסי, נברשות קריסטל  משנת1839   הם רק חלק מרגעי השיא במוזיאון.

שאלות נפוצות בנוגע לטירת דבלין

ניתן להיכנס במהלך הסיור בטירה אל גרם המדרגות הגדול, מסדרון המדינה, גלריות דירות המדינה

חדר ג'יימס קונולי,חדר אפולו, חדר הציור של המדינה, חדר הכס, גלריית הדיוקנאות,חדר וודווד

החדר הגותי ואל אולם פטריק הקדוש.

הגלריה מורכבת מארבעה חדרים שהיו במקור רובעי המשנה למלך ומשפחתו. הם כללו את חדר המיטות של המדינה, חדר המשנה של המשנה למלך, חדר ההלבשה של המשנה למלך והבודר של הכספן. שניים מהחדרים כוללים תקרות גבס מפוארות של רוקוקו משנת 1750 .כיום החדרים משמשים חללי גלריה לתוכנית תערוכות המציגה חפצים היסטוריים מתקופות שונות של הטירה ואמנות.

חדר אפולו שואב את שמו מדמותו של האל היווני המיתולוגי לאמנויות ומוסיקה, אפולו, המוטבע במרכז תקרת הגבס שלו. התקרה משנת 1746, הגיעה לטירת דבלין באחת עשרה חלקים נפרדים שחוברו ויצרו דוגמה מצוינת לאומנות מהמאה השמונה עשרה.

חדר ההלבשה הממלכתי הוא החדר המושך אליו הכי הרבה מבקרים, הוא נוצר בשנת 1838 ושימש בעיקר את הנשים כחדר ישיבה רשמי . במהלך הביקורים המלכותיים של 1907 ו- 1911 קיבלו גם המלכה אלכסנדרה והמלכה מרי אורחים בחדר זה. כיום החדר מכיל את אחד הציורים המשמעותיים ביותר באוסף טירת דבלין, דיוקן מהמאה השבע עשרה, של סר אנתוני ואן דייק. החדר עדיין משמש את נשיא אירלנד לקבלת פנים של נכבדים.

חדר הכס הוא חדר מרשים במיוחד עם נברשת  מדהימה המאירה את החדר ופריטי אמנות מזהב. החדר היה פעם מוקד הטקס המלכותי באירלנד. הוא נוצר בשנת 1788 כחדר קהל שבו קיבל המשנה למלך אורחים מטעם המלוכה הבריטית.. כס המלוכה נועד לביקור באירלנד של המלך ג'ורג 'הרביעי, בשנת 1821. מאוחר יותר שימש אותו המלכה ויקטוריה והמלך אדוארד השביעי במהלך ביקוריהם בטירה. המלך האחרון שהשתמש בו לפני עצמאות אירלנד היה המלך ג'ורג 'החמישי, בשנת 1911. בחלל זה מוצגים שישה ציורים מיתולוגיים חשובים של האמן האיטלקי גאטאנו גנדולפי, משנת 1767.

בקפלה שתוכננה על ידי פרנסיס ג'ונסטון בשנת 1814 נודעה בשם הקפלה המלכותית , תוכלו לראות את הגלריות וחלונות הזכוכית הצבעוניים והמעוטרים .

רק בסיור המודרך תיכנסו אל חדר תת קרקעי מתחת לאדמת טירת דבלין, מתחת לטירה, חפירות חשפו חלקים ממבנה הטירה מימי הביניים לצד שרידי כמה מההגנות המקוריות של הויקינגים , שהשתמרו בתוך הקירות העגולים המסיביים של מגדל מהמאה השלוש עשרה.

ניתן לראות חלק מקיר מימי הביניים של הטירה עם שער אחורי ומערך מדרגות כמו כן תראו חלק מחומת העיר המוקדמת עם קשת .

כולם מכילים עבודות פיסול שהוזמנו במיוחד. שלושה מהגנים הוגדרו כגני זיכרון. האחד מוקדש לזכרה של העיתונאית החוקרת ורוניקה גורין. אחר מכיל פסל ארד להנצחת האולימפיאדה המיוחדת שנערכה באירלנד בשנת 2003

השלישי והגדול מבין הגנים הפינתיים הללו הוא גן הזיכרון המוגן של גארדה, שעוצב מחדש והושלם בשנת 2009. בגן זה רשומים שמותיהם של כל חברי גרדאי (המשטרה האירית) שנרצחו במסגרת תפקידם .גני הטירה פופולריים מאוד בקרב המבקרים והם עמוסים בעיר בימי הקיץ.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!

דילוג לתוכן