ג'ני ג'ונסטון (Jeanie Johnston) בדבלין

ג'ני ג'ונסטון (Jeanie Johnston) בדבלין

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

ג'ני ג'ונסטון (Jeanie Johnston) בדבלין

מסע נוקב אל תקופת הרעב הגדול של אירלנד

בליבה של העיר דבלין, על גדות נהר ליפי הפסטורלי, שוכנת לה ספינה ייחודית, עתיקה ומסתורית, שלוקחת את אורחיה אל אחד מהפרקים האפלים בסיפור ההיסטוריה האירי. כשתעלו על הספינה המשוחזרת תצאו למסע מרתק בעידן הרעב הגדול של אירלנד, תקופה שהובילה למותם של מעל למיליון איריים בשל רכב ומחלות, ומעל למיליון פליטים שחיפשו אחר עתיד טוב יותר מעבר לים. 

ברגע שתעלו על סיפונה של הג'ני ג'ונסטון, תצאו למסע אל המאה ה-19, מסע שייקח אתכם דרך סיפורים אינטימיים של מהגרים איריים, סיפור על ניצחון הרוח האנושית בזמנים של מצוקה נואשת. 

רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד

כדי לספר לכם על המסע אליו תצאו על סיפון הג'וני ג'ונסטון המשוחזרת, בואו נלמד על הרקע לכל הסיפור הזה, הרעב הגדול של אירלנד.

הרעב הגדול, שזכה לכינוי 'רעב תפוחי האדמה הגדול של אירלנד', היא תקופה אפלה וקודרת של רעב המוני, מחלות והגירה שהתרחשה בין השנים 1845-1852 במדינת האי הפסטורלית. הרעב הגדול נחשב לאסון החמור ביותר באירופה במאה ה-19. 

הגורם העיקרי לרעב הגדול היה מחלת צמחים בשם כימשון תפוחי האדמה, או ה- Phytophthora infestans, מחלה שפוגעת בעלים ובפקעות של תפוח האדמה, החלק האכיל בו, וזו השמידה במהירות מסחררת את גידולי תפוחי האדמה במדינה, שרוב תושביה, במיוחד העניים הכפריים, הסתמכו עליהם למחייה. תפוח האדמה היה אחד מהגידולים החקלאיים הפופולאריים במדינה, שכן הוא היה מזין וקל לגידול. שדה אחר שדה נחרבו והפסיקו לתת תבואה, מה שגרם לחקלאים רבים לאבד את פרנסתם, וכן לאבד את מקור לחמם. אירלנד הייתה אז בשליטתה של אנגליה, והמדיניות האנגלית הייתה נגד התערבות המדינה בעניינים כלכליים, ולכן הסיוע שניתן לאירלנד היה מזערי ביותר. 

עד היום ישנה ביקורת נוקבת על כך שבזמן המשבר החמור המשיכו לייצא מזון מאירלנד לאנגליה, מה שהחמיר עוד יותר את הרעב הגדול. 

משם, האירוע התגלגל והוביל לכך שמאות אלפי משפחות איבדו את פרנסתם, ובמדינה היה מחסור עצום במזון. כתוצאה מהמשבר הנורא מיליון אירים איבדו את חייהם בעקבות רעב ומחלות, שהתפשטו במהירות עקב תנאי התזונה הירודים. בקרב האוכלוסיות החלשות במדינה השתוללו מחלות כמו טיפוס, דיזנטריה וכולרה, שהובילו לאבדות רבות ולנזקים קשים. 

בשל המצב הקודר במדינה, איריים רבים החליטו להילחם על חייהם ולנסות לחפש חיים טובים יותר מעבר לים. ההגירה ההמונית גרמה ללמעלה ממיליון אירים לעזוב את מולדתם, בעיקר למדינות צפון אמריקה ולאוסטרליה, ניו זילנד ועוד. הפזורה האירית התפשטה ברחבי העולם כשהיא משפיעה על התרבות העולמית אך גם מותירה השפעה הרסנית על אירלנד, שמעולם לא התאוששה במלואה מהאוכלוסייה שאיבדה בתקופת הרעב.

הרעב הגדול של אירלנד הוא טראומה קשה שחקוקה בליבו של כל אירי. התקופה האפלה הובילה לשינויים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים, כשהיא מעמיקה את הקרע בין העם האירי לשלטון הבריטי, דבר שתרם לצמיחת הלאומיות האירית ובסופו של דבר למאבקה לעצמאות במאה ה-20.

סיפורה של ספינת הג'וני ג'ונסטון

סיפורה של ספינת הג'וני ג'ונסטון הוא סיפור על חוסן ותקווה בתקופה של ייאוש ואבדון. 

ספינת הג'יני ג'ונסטון המקורית נבנתה בחבל קוויבק שבקנדה בשנת 1847, וזכתה לשמה של אשתו של האמן שעסק בבניית הספינה. 

בשיאו של הרעב הגדול, אמצע המאה ה-19, ספינות רבות נשאו מהגרים איריים שנמלטו מהרעב הגדול למדינות צפון אמריקה. הספינות 'זכו' לכינוי 'ספינות ארונות קבורה', כינוי מזעזע שנבע בעקבות שיעורי התמותה הגבוהים על סיפון כלי השייט הצפופים ומוכי המחלות.

למרות זאת, סיפורה של הספינה עליה אנו מדברים כיום הוא קצת שונה. הספינה, שנבנתה במקור כספינת מטען שהוסבה במהרה לנשיאת נושאים, הייתה בעלת משימה אחת- להעביר מהגרים מאירלנד הגוועת לעולם החדש- ארצות הברית וקנדה.

בין השנים 1847 עד שנת 1855, עשתה הספינה המפורסמת 16 מסעות, כשהיא נשאה למעלה מ-2,500 מהגרים אירים לצפון אמריקה. למרבה הפלא, למרות התנאים הקשים של אותה תקופה וסיכוני ההפלגה, אף נוסע מעולם לא מת על סיפון הספינה במהלך ימי ההפלגה הרבים. הישג זה היה הודות למאמציו של קפטן הספינה לצד צוות העובדים ששמרו על תנאי היגיינה סבירים והבטיחו אספקה נאותה של אוכל ושתייה ליושבי הסיפון.

בשנת 1855, עם סיום תקופת הרעב הגדול, הספינה הוסבה לספינת משא, וזו הפכה סמל לתקווה וחוסן בתקופה קודרת וטראגית. 

בשנות ה-90 האונייה שוחזרה בעיירה קטנה שבמחוז קרי, ולאחר מכן הועבר השחזור המרשים לעיר דבלין, במוזיאון ג'ני ג'ונסטון עליו אנו מספרים היום. המוזיאון הצף מוקדש כדי לספר את סיפורם של אלפי האירים שנמלטו מהרעב הגדול והתחילו חיים חדשים בצפון אמריקה.

ביקור בספינת הג'וני ג'ונסטון

אז עכשיו כשלמדנו על תקופת הרעב הגדול באירלנד ועל סיפורה של ספינת המהגרים, הגיע הזמן לצאת למסע שלנו ולהבין כיצד נראה ביקור על הסיפון ההיסטורי.

בסיבוב קצר על גדות נהר הליפי במרכז דבלין קשה לפספס את ספינת הג'וני ג'ונסטון בעלת שלושת התרנים הבולטים. הביקור המרתק מתחיל עם העלייה לסיפון, ששוחזר בקפידה כדי להיראות בדיוק כמו הדגם המקורי, כשמפרסות העץ, החבלים והתרנים פועלים יחד כדי ליצור אווירה אותנטית מהמאה ה-19. 

משם, תצאו לסיור מודרך שמעורר את זמני העבר עם סיפורי ההיסטוריה של הספינה, סיפור רעב תפוחי האדמה והתנאים שעל ספינת המהגרים. הסיור לוקח אתכם אל מתחת לסיפון, שם תוכלו לגלות את המגורים הצפופים של נוסעי הספינה, בהם חיו במשך שבועות. המסע מלווה בדמויות שעווה בגודל טבעי שהופכות את החוויה לאותנטית ועוצמתית.

על סיפון הספינה תזכו לשמוע מפי המדריך שלכם על אותם אנשים ומשפחות שעשו את המסע המסוכן בחיפוש אחר חיים טובים יותר. הסיפורים המרתקים שלהם מתעוררים לחיים ומבהירים לנו על המציאות הקשה של רעב, מחלות והגירה. 

לצד סיפורי הטרגדיה, הסיור המודרך מסיים בפן של תקווה, כי בכל זאת מדובר על ספינה שהצילה את חייהם של אלפים. 

מידע חשוב

משך הסיור המודרך הינו 50 דקות, והסיור הינו באנגלית.

שעות פעילות: הספינה ההיסטורית פתוחה למבקרים כל ימות השבוע, כשסיורים מודרכים יוצאים בשעות: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.30, 16.30.

כרטיסים: המחיר לחוויית הג'ני ג'ונסטון עולה 14 אירו למבוגר, 8.5 אירו לילד עד גיל 12. ישנן הנחות למבוגרים מעל גיל 65 ולסטודנטים שמחזיקים בתעודת סטודנט. כמו כן ילדים עד גיל 5 נכנסים חינם.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

בעת הזמנת הסיור יש לבחור את שעת הסיור הרצויה.

מיקום ודרכי הגעה: הספינה ההיסטורית ממוקמת במרכז העיר דבלין, במזח שברציף המרכזי Custom House Quay. 

כתובת: Custom House Quay, North Dock, Dublin 1, D01 KF84

אם אתם כבר נמצאים במרכז העיר, תוכלו להגיע לספינה בצורה רגלית, בהליכה של כ-15 דקות מאזור הטמפל בר והטריניטי קולג'.

ניתן לקחת קו חשמלית (Luas) אל תחנת George's Dock, שנמצאת במרחק הליכה קצר מהספינה. הקו האדום הוא שמשרת את התחנה הזו. כמו כן, מספר קווי אוטובוס עוצרים בקרבת מקום, ביניהם קווים מספר 15 ו-27. 

לאחר הביקור בג'ני ג'ונסטון תוכלו לצעוד אל אנדרטת הרעב הגדול, The Famine Memorial, שנמצאת לגדות נהר הליפי.

לסיכום, ביקור בג'וני ג'ונסטון הוא לא רק מסע היסטורי, אלא הרפתקה רגשית שתותיר אתכם עם הערכה עמוקה לחוסן הרוח האנושית. מדובר בחוויה חינוכית, קורעת לב, ועם זאת מלאת תקווה. אז אם אתם מוצאים את עצמכם מחפשים אחר חוויה היסטורית ומיוחדת בלב העיר דבלין, כזו שתכניס אתכם למעמקי ההיסטוריה האירית, ביקור בספינה העתיקה ג'וני ג'ונסטון הוא בדיוק בשבילכם. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!