Clonmacnoise – אתר נזירי באירלנד

Clonmacnoise – אתר נזירי באירלנד

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

כל מה שצריך לדעת על מנזר Clonmacnoise

אתר נזירי זה מהמאה השישית, ממוקם על גדות נהר שאנון, היה יישוב נזירי וכיום נותרו בו  קתדרלה, כנסיות, שני מגדלים עגולים ושלושה צלבים גבוהים. המנזר הגדול הזה נוסד בשנים 548-9 על ידי סנט סיאראן מק א-צאור ("בנו של הנגר"), שלמד תחת סנט פיניאן במנזר קלונרד המפורסם. מיקומו האסטרטגי של המנזר בצומת דרכים בין תוואי היבשה העיקרי מזרח-מערב דרך הביצות של מרכז אירלנד ונהר שאנון סייע לו להפוך למרכז של דת, למידה, אומנות ומסחר עד המאה ה-9.

Clonmacnoise היה מרכז למידה, ונכתבו בו כתבי יד רבים, כולל דברי הימים של טיהרנאך (המאה ה-11) וספר פרת דן (המאה ה-12). המנזר שגשג במשך 600 שנה כמרכז של למידה והוראת דת וכן סיפק חלק גדול מהאמנות הקלטית של אירלנד וכתבי היד. האזור שמסביב ל Clonmacnoise רצוף בנופים ומוקף בגבעות שאנון ובנהר שאנון.

סנט סיאראן ייסד את המנזר שלו על גדות נהר שאנון במאה ה -6 . המנזר  הפך עם השנים ליישוב גדול של למידה ומרחב מקודש, היו מגיעים אליו תלמידים מכל רחבי אירופה. כיום נותרו מהיישוב הגדול הריסות הכוללות קתדרלה, שני מגדלים עגולים, שלושה צלבים גבוהים, תשע כנסיות ויותר מ-700 קברים נוצריים קדומים.

מבני העץ המוקדמים של Clonmacnoise מהמאה ה-9 החלו להיות מוחלפים במבני אבן עמידים יותר. ההריסות המרשימות של היום, שרבות מהן עברו עבודות שימור מקיפות, משקפות את הפעילות שהייתה פעם שוקקת במקום – 1,500 עד 2,000 איש גרו ועבדו כאן במהלך המאה ה-11.

אתר נזירי מהמאה השישית Clonmacnoise
אתר נזירי מהמאה השישית Clonmacnoise

הצלבים של קלונמקנויס

במרכז המבקרים בסמוך למתחם הנזירי שוכנים הצלבים הגבוהים המקוריים, לרבות צלב כתבי הקודש המפואר מהמאה ה -10 מוצג במרכז. אתר הנזירים Clonmacnoise שוכן במיקום אסטרטגי על גדות נהר שאנון. 

זאת היתה נקודה אסטרטגית שבה הנהר, שהיה הנתיב הראשי נפגש עם ה-Eischir Riada, נתיב היבשה העיקרי דרך מרכז אירלנד. גם אז כמו היום זהו אחד המקומות השלווים ביותר  באירלנד  עם נוף מרהיב לנהר שאנון. קלונמקנואז היה מרכז של דת, למידה, מסחר, ואמנות של אירלנד במשך תקופה ארוכה.

Clonmacnoise הוא מקום קבורתם של רבים מהמלכים הגדולים ממזרח וממערב, מלכים מטארה ומקונוט, והוא גם מקום קבורתו של רורי או'קונור, המלך האחרון של אירלנד, שנקבר בקתדרלת המאה ה -10 .

הצלבים המקוריים מוצגים כעת במוזיאון שנבנה באתר בו תוכלו לצפות כחלק מביקורכם , כאשר הצלבים המוצגים בחוץ שתראו, הם למעשה העתקים  של הצלבים המקוריים , הצלבים המקוריים שוכנו במוזיאון על מנת לשמר אותם מפגעי מזג האוויר.

ישנם שלושה צלבים גבוהים מעוצבים להפליא באתר. הצלב הצפוני, הוא גם הצלב העתיק מבין השלושה, הוא נוצר  בשנת 800 לספירה עם איקונוגרפיה הנושאת דמות של האל הקלטי סרנונוס.

הצלב הדרומי מתאר את הצליבה כששארית הצלב מכוסה בשזירה קלטית. הצלב המרהיב של כתבי הקודש, משנת 914 לספירה, מתאר סצנות כולל היום האחרון של הדין ואת ישו בקבר. הצלב הזה נחשב לאחד מצלבי הכתובים המרהיבים ביותר באי אירלנד. מומחים טוענים שהצלבים צוירו במקור. 

קלונמקנויס שרידי מנזר עתיק מהמאה השישית
קלונמקנויס שרידי מנזר עתיק מהמאה השישית

 

Temple Melaghlin

 (נבנה בערך בשנת 1200), אחת מתשע הכנסיות באתר, ידוע גם בשם Temple Rí או כנסיית המלכים מכיוון שהוא מקום קבורתה של משפחת מלגלין, ממלכי מית'.

Clonmacnoise היישוב הוא גם ביתם של האוסף הגדול ביותר של לוחות קברים נוצריים מוקדמים במערב אירופה.הקברים הם מראשית המאה השמינית עד למאה השתים עשרה והם מהווים רק חלק קטן  מהאוסף הגדול שנמצא כאן. כתובות הצלב הייחודיות לקלונמקנואז מעיד על החיים והאנשים שהתקיימו ביישוב העתיק הזה.

כנסיית הנזירה מהווה את אחת הדוגמאות הטובות ביותר של אדריכלות היברנו-רומנסקית באירלנד. תוכלו להתרשם מקשת הדלת והדלת היפהפיה. תכונה יוצאת דופן נוספת שיש לשים לב אליה היא קשת הקנצלה המגולפת. עוד מקום ראוי לציון ביישוב נקרא הקשת הלוחשת, זהו בית וידוי מהמאה ה -15 על החלק החיצוני של הקתדרלה.

שאלות נפוצות בנוגע למנזר Clonmacnoise

קלונמקנויז הוא אתר נזירי נוצרי קדום . זה מקום היסטורי, אותנטי ואחד מנקודות הציון החשובות בכל אירלנד. הוא אחד מאתרי הנזירים המפורסמים ביותר באירלנד. Clonmacnoise ממוקם לאורך נהר שאנון, ליד הכפר Shannonbridge, County Offaly. תוכלו לטייל בין חורבות האבן של המקום המפורסם הזה המקום שהיה משכנם של הקדושים והחוקרים של תור הזהב של הלמידה של אירלנד.

הוא הוקם משנת 545 לספירה, השרידים הנרחבים של קתדרלה כוללים את  מגדל עגול, צלבים גבוהים ולא פחות משבע כנסיות .קלונמקנואז היה פעם מרכז מוביל של דת ולמידה באירופה.

עד המאה ה-9, זה היה המנזר המפורסם ביותר באירלנד יחד עם קלונרד, וביקרו בו חוקרים מכל רחבי אירופה. בין המאות ה-9 וה-11, הוא אפילו הפך לאתר קבורה למלכים הגבוהים של טארה.

הוקם על ידי St Ciarán Mac a tSaor ("בן הנגר").Clonmacnoise הוא מוקם בצומת של נהר שאנון והכביש הראשי של אירלנד מזרח-מערבי באותה תקופה, מיקום אסטרטגי  ומרכזי שהוכיח את עצמו כמכריע לצמיחתו.

האתר הנזירי נוסד על ידי Saint Ciaran באמצע המאה ה-6, היישוב הפך למרכז גדול של דת ולמידה, שאליוהגיעו חוקרים מכל רחבי העולם. כתבי יד היסטוריים רבים, כולל ספר הימים של טיהרנאך מהמאה ה-11 וספר פרת דן מהמאה ה-12, נכתבו כאן.

כיום, האתר קיים כחורבה משומרת בניהול משרד העבודה הציבורי והמבקרים יכולים לראות שלושה צלבים גבוהים, קתדרלה, שבע כנסיות ושני מגדלים עגולים.

המבנים השמורים להפליא הם קתדרלת Clonmacnoise, Temple Doolin, Temple Hurpan ו- Temple Melaghlin ,מספר לוחות צלב וצלב כתבי הקודש מהמאה ה-9. בית הקברות Clonmacnoise המקיף את האתר ממשיך להיות בשימוש כמו גם שירותי דת מתקיימים באופן קבוע באתר בקפלה מודרנית.

לצד הכנסיות ההרוסות והמגדלים העגולים גולת הכותרת, הם שלושה צלבים גבוהים עתיקים, שניים מהצלבים הגבוהים שלמים בתוספת פיר של אחר. 

לא, הצלבים המקוריים נלקחו ושוכנו בתוך מוזיאון מרכז המבקרים בו תוכלו לבקר, הצלבים שוכנו שם על מנת להגן עליהם מפני הגחמות של מזג האוויר האירי .העתקים מדוייקים עומדים במה שהיה מיקומם המקורי. 

הצלב המפורסם ביותר הוא צלב כתבי הקודש באורך ארבעה מטרים, שאבן החול שלו מגולפת במיומנות עם דמויות מורכבות מכל ארבעת הצדדים. הצלב של כתבי הקודש הוזכר פעמיים בדברי הימים של ארבעת המאסטרים, תחילה בשנת 957 ומאוחר יותר בשנת 1060. במרכז הראש על הפנים המזרחי נמצא הדין האחרון, ובראש הפיר המזרחי לוח המציג את המשיח עם הקדושים פיטר ופול. מתחת ללוח זה יש שני לוחות נוספים הנושאים איקונוגרפיה שעדיין פתוחה לפרשנות. על הבסיס שלושה רוכבים ושתי מרכבות , כמו כן כתובה תפילה עבור קולמן שהקים את הצלב על המלך פלאן .הכניסה לאתר מתבצעת דרך מרכז המבקרים, בו מוצגים מספר לוחות צולבים. גולת הכותרת של מרכז המבקרים הוא צלב הכתובים. המרכז מעביר את ההיסטוריה העתיקה והמרתקת של קלונמקנואז והיא מסופרת באמצעות מצגת אורקולית. במקום מתקיימים סיורים מודרכים רב לשוניים ויש גם תערוכות העוסקות בצומח, בחי ובנוף של האזור. המקום מיועד לחובבי היסטוריה שרוצים ללמוד  על Clonmacnoise, השוכן במשך מאות שנים על גדות שאנון.

מבוגר 8 אירו 

קשישים/קבוצה מאורגנת 6 אירו 

ילד/תלמיד 4 אירו

משפחה 20 אירו

נובמבר-אמצע מרץ 10.00-17.30, אמצע מרץ -מאי 10.00-18.00, יוני – אוגוסט 9.00-18.30,

ספטמבר – אוקטובר 10.00-18.00, סגור 25/26 בדצמבר

בקתדרלה בקלונמקנואז יש את 'הדלת הלוחשת'. מצורעים וחולים יכלו לעמוד כאן לווידוי ועדיין להישמע מעבר לקתדרלה בבואם להתוודות על חטאיהם, תוך שמירת מרחק מהכומר .

מבני העץ המוקדמים של Clonmacnoise מהמאה ה-9 החלו להיות מוחלפים במבני אבן עמידים יותר. ההריסות המרשימות של היום, שרבות מהן עברו עבודות שימור מקיפות, משקפות את הפעילות שהייתה פעם שוקקת במקום – 1,500 עד 2,000 איש גרו ועבדו כאן במהלך המאה ה-11.

 החל מכתבי יד ועד לעבודות מאבן ומתכת. אחת מיצירות האמנות המרשימות ביותר היא ה- Bishop's Crozier המעוטרת המוצגת כעת במוזיאון הלאומי של אירלנד.

Clonmacnoise  הוא אתר חשוב למורשת הנוצרית של אירלנד, אומרים שסיאן סיאראן חזר לכאן מאות שנים לאחר מותו .

המפורסם ביותר היה צלב כתבי הקודש באורך ארבעה מטרים, שאבן החול שלו מגולפת במיומנות עם דמויות מורכבות מכל ארבעת הצדדים.

רק במאה ה-12, למעלה מ-500 שנה לאחר כינון היישוב, החלה קלונמקנואז לרדת – עקב נהירה של מסדרים דתיים מתחרים מהיבשת וצמיחתה של העיר אתלון .

האפיפיור יוחנן פאולוס השני כלל את Clonmacnoise בביקורו המפורסם באירלנד בשנת 1979. ומשמעותו ההיסטורית והפופולריות שלו בקרב מבקרים נמשכת כמעט 1,500 שנים מאוחר יותר.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

מידע נוסף שאולי יעניין אותך
פסטיבלים באירלנד

פסטיבלים באירלנד

אספנו עבורכם את הפסטיבלים הכי מומלצים בדבלין במאמר זה נציע לכם כמה מהפסטיבלים הטובים והפופולריים ביותר באירלנד, הנה רשימה חלקית של ארועים מומלצים שכדאי לכם

להמשך קריאה »
Bantry

באנטרי

Bantry במערב קורק באירלנד, העיירה באנטרי הממוקמת בפתח מפרץ באנטרי.  באנטרי שוכנת על החוף של ווסט קורק במחוז קורק, אירלנד. העיירה שוכנת בראש מפרץ באנטרי,

להמשך קריאה »
Belfast

מלונות בבלפסט

בלפסט היא עיר תוססת וידידותית לכל התיירים, מלונות בבלפסט אירלנד יהפכו את החופשה שלכם לנוחה ומפנקת. מלונות בעיר יאפשרו לכם קרבה לאתרי התיירות הפופולאריים בבלפסט,

להמשך קריאה »

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!