הפסל של ג'יימס ג'ויס דבלין

הפסל של ג'יימס ג'ויס דבלין

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

James Joyce’s- הפסל המנציח את דמותו של המשורר והסופר האגדי, ביוגרפיה ומוזיאונים

ג'יימס ג'ויס הוא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של העיר דבלין. הסופר והמשורר האירי ג'יימס ג'ויס נחשב לאחד הסופרים המשפיעים ביותר של תחילת המאה ה -20, ג'יימס ג'ויס זכה לשבחים רבים כסופר המפורסם ביותר באירלנד, 

הוא הונצח ב- 1990 באמצעות פסל שפיסל האמן האמריקאי מרג'ורי פיצגיבון, הפסל בגודל טבעי של ג'יימס ג'ויס ממוקם ברחוב צפון ארל, בסמוך ל- GPO של רחוב או'קונל. ג'ויס כתב הרבה על ארץ מולדתו, ובעיקר על עיר הולדתו. אוסף הסיפורים הקצרים שלו, Dubliners, ועבודתו המכוננת יוליסס, Ulysses, שוכנים בדבלין, כאות הערכה .

הפסל מתאר את ג'ויס כמי שמשקיף בזחיחות על  העיר דבלין האהובה עליו  במיקום מרכזי בו עובריםי אלפי אנשים מדי יום. כובעו מוטה, רגליו שלובות ונשענות על מקל עם יד אחת בכיס.

בדבלין מוצעים סיורים המתחקים אחרי הסופר המפורסם, הסיור עובר במספר נקודות ציון , יש גם מרכז תרבות ג'יימס ג'ויס המוקדש לסופר הממוקם בבית עירוני מהמם ומציע למבקרים מידע היסטורי וביוגרפי על ג'יימס ג'ויס והשפעתו בספרות. המרכז מוציא סיורי הליכה, תמצאו בו תערוכות המפיחות חיים  בדמות הסופר , סדנאות והרצאות למבקרים בעלי עניין מזדמן ומעריצי הסופר הנודע. 

מי היה ג'יימס ג'ויס?

ג'יימס ג'ויס , ובשמו המלא ג'יימס אוגוסטין אלויסיוס ג'ויס , נולד ב -2 בפברואר 1882, דבלין , אירלנד – נפטר ב -13 בינואר 1941, בציריך , שוויץ, היצירות הכי מפורסמות שלו הן יוליסס (1922) ופינגאנס ווייק (1939).

ג'ויס, היה הבכור מבין 10 ילדים במשפחתו הוא נשלח בגיל שש לפנימייה נוצרית אירית  אביו אהב את הטיפה המרה והיה אדם לא יציב שעוזב את המשפחה לעיתים קרובות, המשפחה שקעה בעוני. ג'ויס התקבל למכללה נוצרית באפריל 1893, הוא החל להצליח בלימודים, אבל הוא עזב לאחר שאיבד את אמונתו הקתולית.

הוא נכנס לאוניברסיטת דבלין, שם למד שפות וקרא ספרים לא דתיים ,ולקח חלק פעיל בחברה הספרותית וההיסטורית של המכללה. בשנת 1900 בעודו בן 18 בלבד, כתב את מאמרו הראשון שפורסם. הצלחה מוקדמת זו גרמה לו להחליט שברצונו להיות סופר. הוא סיים ללמוד בשנת 1902.  

החל להתנסות בקטעי פרוזה קצרים, כתב סיפורים קצרים ופורסמו  במגזין איכרים, The Irish Homestead . בתחילה  ג'ויס החל לכתוב את הסיפורים תחת השם הבדוי סטיבן דדלוס לפני שהעורך החליט כי עבודתו של ג'ויס אינה מתאימה לקוראיו.

 בינתיים ג'ויס החל לצאת  עם נורה ברנקל ביוני 1904; הוא שכנע אותה לעזוב איתו את אירלנד , למרות שסירב, באופן עקרוני, להינשא בטקס דתי הם עזבו את דבלין יחד באוקטובר 1904.

בשנת 1905 הם עברו לטריאסטה , שם הצטרף אליהם אחיו של ג'יימס סטניסלאוס ושם נולדו ילדיהם, במשך שמונה חודשים, עבד בבנק ברומא, כדי להתפרנס, במקביל הוא פרסם ספרים בשנת 1909 ביקר באירלנד פעמיים כדי לנסות להוציא לאור את היצירה המפוארת הדובלינים ולהקים רשת בתי קולנוע איריים. אך נכשל.

כאשר הכריזה איטליה מלחמה בשנת 1915, ג'יימס ומשפחתו הורשו לנסוע לציריך. שם הוא התחיל לעבוד על הפרקים המוקדמים של יוליס .הוא נאלץ להתמודד עם מחלות עיניים , מפברואר 1917 עד 1930 הוא עבר סדרה ארוכה מאוד של עשרות ניתוחים לדלקת קרום המוח, גלאוקומה וקטרקט, למרות זאת הוא המשיך לעבוד, חלק מהסיפורים שלו נוצרו כאשר מצבו הבריאותי היה לא טוב.

ביולי 1920 נסע ג'יימס לפריז . הרומן שלו יוליסס פורסם שם ב -2 בפברואר 1922 על ידי סילביה ביץ ' , בעלת חנות הספרים שייקספיר .כל עלילת הרומן מתרחשת בדבלין ביום אחד (16 ביוני 1904). 

 

בנוסף לבעיות הכרוניות שלו בעיניים, ג'ויס סבל מחרדה ממושכת בגלל הבריאות הנפשית של בתו, לוסיה שסבלה מהפרעה נפשית, ג'ויס ניסתה בכל האמצעים האפשריים לרפא אותה, אך בסופו של דבר היה צורך להכניס אותה לבית חולים לחולי נפש ליד פריז. בשנת 1931 ביקרו הוא ונורה בלונדון, שם הם התחתנו, על אף שהתנגד  למוסד הנישואין בעבר.

לאחר נפילת צרפת במלחמת העולם השנייה (1940), ג'ויס לקח את משפחתו בחזרה לציריך , שם מת,  כשהוא מאוכזב מחוסר הקבלה  שחווה בהוצאת ספרו האחרון פינגנס ווייק .

תיאורו של ג'יימס ג'ויס  את הטבע האנושי , יחד עם שליטתו בשפה והתפתחותו המבריקה של צורות ספרותיות חדשות, הפכו אותו לאחת הדמויות המרכזיות של המודרניזם הספרותי ובין המשפיעים ביותר בין הסופרים של המאה ה -20. יוליסס התקבלה כיצירת מופת, 15 הסיפורים הקצרים שנאספו בדבלינים הם מהיצירות הבולטות.

 "המתים" הוא אחד הסיפורים הקצרים הטובים בעולם. הדעה הביקורתית נותרה חלוקה ביחס ליצירתו האחרונה של ג'ויס, פינגנס ווייק, למרות שלכאורה לא מובן בקריאה ראשונה, הספר מלא שירה ושנינות.

על המורשת של ג'יימס ג'ויס?

במרכז תרבות ג'יימס ג'ויס ( James Joyce Centre)  בכתובת 35 N Great George's St, Rotunda, Dublin, D01 WK44

מרכז התרבות של ג'יימס ג'ויס, הממוקם בבית עירוני  מסוף המאה ה -18, מציע לאורח מידע היסטורי וביוגרפי על ג'יימס ג'ויס והשפעתו בספרות. מציג תערוכת קבע של חייו ופועלו של ג'ויס, כמו גם ארגון הרצאות וסיורי הליכה למקומות הקשורים לסופר המשפיע.

המקום מציע תערוכות אמנות , תוכלו להיעזר במדריכי שמע. המרכז מציע תצוגות אינטראקטיביות , מדריכי הטיולים מציעים סיורים על מנת להתחקות אחר דמותו במהלכו עוברים בנקודות ציון בעיר, כולל ליד פסלו. בחנות יש מבחר גדול של ספרים מאת ג'ויס ומזכרות , בנוסף מתקיימות במרכז  הרצאות ערב בין ספטמבר ליוני .

אם אתם בעיר ב -16 ביוני, קחו חלק בפסטיבל בלומסדיי השנתי, ארוע בו הפאבים ובתי מלון שהוזכרו ביצירתו הספרותית יוליסס עורכים שחזורים של סצנות מתוך הרומן. פעילויות  המאורגנות על ידי מרכז ג'יימס ג'ויס.

עוד מקום בו תוכלו ללמוד על דמותו הוא מוזיאון הממוקם במגדל  James Joyce Tower & Museum (כתובת Sandycove Point, Dún Laoghaire, Dublin, A96 FX33)

מגדל וג'יימס ג'ויס טאוור הוא מוזיאון ממוקם רק 30 דקות ממרכז העיר דבלין. פתוח מדי יום והכניסה חינם . מגדל מרטלו ממוקם בחוף סנדיקוב בדבלין ולכן משתקף ממנו נוף עוצר נשימה, מגדל מרטלו ממוקם כ-12 קילומטרים מדרום לדבלין. המגדל שימש למגוריו של הסופר האירי ג'יימס ג'ויס במשך כשבוע אחד בשנת 1904. המגדל הוזכר באפיזודה הראשונה של ספרו יוליסס. כיום משמש המגדל כמוזיאון להנצחת הסופר.

שאלות נפוצות בנוגע לפסל של ג'יימס ג'ויס - James Joyce Statue

הסופר והמשורר האירי ג'יימס ג'ויס נחשב לאחד הסופרים המשפיעים ביותר של תחילת המאה ה -20, ג'יימס ג'ויס זכה לשבחים רבים כסופר המפורסם ביותר באירלנד.

 

בכתובת 2 N Earl St, North City, Dublin 1, D01 K5W5.הפסל ממוקם במרכז דבלין, מול סניף הדואר הכללי, בניין ניאו-קלאסי של ראשית המאה ה -19 המהווה את המטה של ​​משרד הדואר האירי.הפסל ג'יימס ג'ויס ממש ליד רחוב או'קונל, הכביש הראשי של דבלין. הוא נמצא במרחק צעדים ספורים בלבד ממונומנט עיר מפורסם אחר, צריח דבלין. מבנה נירוסטה ציוני זה נראה כמו מחט ענקית ומתנשא לגובה של 120 מטר. 

בשנת 1990.העניקו כבוד לסופר ומשורר האירי מהמאה ה -20 על ידי יצירת אמנות יפה זו 

אחת מיצירותיו המפורסמות ביותר היא יוליסס, שיצא לאור בשנת 1922 ועוקב אחר נדודיו הבולטים של לאופולד בלום בדבלין במהלך יום אחד.

מה הגובה של הפסל?

יחד עם הבסיס שלו מגיע הפסל לגובה של 2.4 מטר. 

הסופר עומד עם רגליים שלובות, נשען על מקל ויד אחת בכיס. 

מגיעים ברגל, בתחבורה ציבורית או ברכב. בתוך השכונה ישנם חניונים מרובי קומות  בהם תוכלו להחנות תמורת תשלום.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!