סיור בבית הכלא ההיסטורי Crumlin Road Gaol בבלפסט

סיור בבית הכלא ההיסטורי Crumlin Road Gaol בבלפסט

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

סיור בבית הכלא ההיסטורי Crumlin Road Gaol

הצצה לסיפורה ההיסטורי המורכב של העיר בלפסט

אם אתם מוצאים את עצמכם ברחובותיה ההיסטוריים של העיר בלפסט, עיר שעומד מאחוריה סיפור מורכב ומרתק, ישנו מקום אחד שאסור לכם לפספס. דמיינו לעצמכם מסע בתוך מסדרונות מהדהדים של כלא מהמאה ה-19, כשאתם מטיילים בין תאי מאסר עתיקים, שומעים את הצלצול המצמרר של שערי המתכת ומרגישים את כובד העבר שמלא בסיפורים על מרד, חרטה ואולי גם גאולה. זו החוויה שמחכה לכם בבית הכלא Crumlin Road Gaol, שייקח אתכם למסע בן 150 שנה בהיסטוריית העיר הסוערת.

סיפורו של בית הכלא קרמלין רואד:

בית הכלא העתיק קרמלין רואד נבנה בשנת 1845, והוא תוכנן במקור להחזקת 500 אסירים, כאשר כל אחד נאסר בתא נפרד כדי להפחית את הסיכון להפצת מחלות, וכמובן להגביל את האינטראקציה שבין האסירים. 

ב-150 שנות פעילותו של הכלא, נכלאו והוצאו להורג בו למעלה מ-25,000 אסירים, ביניהם גם נשים וילדים. תאי הכלא שימשו עצירים פוליטיים ופליליים כאחד, ונכלאו בו דמויות מפתח מקבוצות לאומניות איריות שונות, ביניהם גם המדינאי האירי המפורסם איימון דה ולרה (Eamon De Valera) שפעל למען שחרור אירלנד משלטון בריטי. 

כחלק מפעילות בית הכלא, במקום התרחשו הוצאות להורג רבות, כאשר בין השנים 1854 ל-1961 נתלו בו לא פחות מ-17 אסירים. האדם הראשון שהוצא להורג בבית הכלא האכזרי היה רוברט הנרי אוניל, שישב בכלא על אישום רצח, והאחרון שבהם היה רוברט מקגלדרי, שהואשם גם הוא ברצח אישה צעירה.

לאורך שנות פעילותו היה ידוע הכלא בתנאים הקשים שבו, כשאסירים רבים התלוננו על עונשים פיזיים קשים ותנאי בידוד אכזריים. המוניטין הנורא של הכלא הפך אותו לסמל של דיכוי בתקופה של תסיסה אזרחית, במיוחד במהלך תקופת 'הצרות', תקופה של סכסוכים אלימים בצפון אירלנד שנמשכה מסוף שנות ה-60 ועד סוף שנות ה-90.

מבית הכלא החשוך ניסו לא פעם לברוח, סיפור מפורסם התרחש בשנת 1943, אז ניסו 37 אסירים להימלט דרך מנהרה תת קרקעית שחפרו, אך לרוע מזלם של הנמלטים, המנהרה קרסה.

בשנת 1996 סגר בית הכלא קרמלין רואד את שעריו, ולאחר שיפוץ נרחב המבנה ההיסטורי הוסב לאתר תיירות. בשנת 2012 פתח את שעריו הכלא כמוזיאון היסטורי ואנדרטה חינוכית, והוא כיום מציע הצצה ייחודית לחיים בתוך כלא מהתקופה הוויקטוריאנית לצד סיפוריה ההיסטוריים המורכבים של העיר בלפסט.

סיור עצמאי בבית הכלא ההיסטורי:

המסע שלכם בכלא ההיסטורי מתחיל ברגע שתקרבו לכלא העתיק, כשהחזית האפורה של הכלא מספרת סיפורים על תקופה עתיקה, וחושפת את ההיסטוריה המורכבת של העיר בלפסט. במהלך 150 שנות חייו ככלא פעיל, היה הכלא 'ביתם' של רוצחים, גנבים, עבריינים וגם ביתם של אסירים פוליטיים. סיור בבית הכלא ייקח אתכם לגלות את הסיפורים שמאחורי שנות פעילותו- ההוצאות להורג, שביתות הרעב, ההתפרעויות ועוד אינספור רגעים היסטוריים שהתרחשו בין כותליו.

המסע מתחיל במרתפי הכלא, שם תמצאו אינספור חפצים ופרטי אספנות מימי הפעילות של הכלא, כאשר כל אחד טומן בחובו סיפור אינטימי שמספק הצצה לחיי האסירים בכלא.

לאחר הביקור במרתפים החשוכים תצאו לגלות את 'המנהרה', מעבר מיוחד שחיבר את בית הכלא העתיק לבית המשפט שמעבר לכביש. רק תתארו לכם את תחושות הציפייה והפחד שמילאו את לבבות 25,000 האסירים כשעשו את דרכם בין שני המקומות. כשתצאו מהמנהרה תגיעו אל אזור ה-'סירקל', הנקודה המרכזית של בית הכלא ממנה יוצאים ארבע האגפים המרכזיים. כאן, תוכלו להתפעל מהארכיטקטורה הוויקטוריאנית העתיקה ותוכלו להרגיש לרגע אסירים בתוך בית סוהר היסטורי.

הסיור ייקח אתכם אל אחד האגפים, אגף C, כאן תוכלו לחוות את המציאות הקשה של החיים בכלא. תוכלו להיכנס לתוך תאי אסירים ולראות כיצד העבירו את תקופות המאסר שלהם, ואי אפשר שלא להרגיש תחושה מצמררת למראה תאי הכלא ההיסטוריים. 

לפני סוף הביקור תסיירו גם בחדר ההוצאה להורג, שם הוצאו להורג 12 מתוך 17 האסירים שסיימו את חייהם בתלייה בבית הכלא. 

הסיור המרתק מסתיים בבית הקברות, מקום המנוחה האחרון של אלו שהוצאו להורג. במסגרת גזר דינם, האסירים נקברו במקומות לא מסומנים על אדמה שאינה מקודשת. 

מידע חשוב- סיור עצמאי בבית הכלא ההיסטורי של בלפסט:

 מיקום: בית הכלא קרמלין רואד (Crumlin Road Gaol) ממוקם בצפון העיר בלפסט, כ-2 ק"מ ממרכז העיר.

ניתן להגיע אל בית הכלא ההיסטורי ממרכז העיר בלפסט באמצעות קווי האוטובוס 57 או 12B שעוצרים בסמוך אליו. הליכה ממרכז העיר תיקח לכם בין 35 ל-40 דקות.

שעות פתיחה: בית הכלא ההיסטורי פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 10:00-15:00.

כרטיסים: מחיר כניסה לסיור עצמאי עבור מבוגר הינו 17 אירו, סטודנטים שמחזיקים בתעודת סטודנט ומבוגרים מעל גיל 60 ישלמו 15 אירו עבור כניסה. ילדים בין גיל 5 ל-15 ישלמו 9 אירו, וילדים מתחת לגיל 4 נכנסים בחינם.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש! 

שימו לב כי לא ניתן לצלם בווידאו בתוך האתר.

באתר תמצאו את בית הקפה “The Yard” שמציע מאכלים נפלאים, לצד חנות מזכרות שמציעה בגדים, ספרים, צעצועים ועוד מגוון אפשרויות ממותגות.

שאלות ותשובות:

הביקור בבית הכלא ההיסטורי מתאים לקבוצות מגוונות ורחבות, מחובבי היסטוריה ותרבות ועד מי שרוצה לגלות את סיפורה המרתק של העיר בלפסט. הסיור הוא סיור לא שגרתי שלוקח אתכם למסע מטלטל בתקופה אפלה בהיסטוריה.

הסיור הינו סיור עצמאי, ולרוב המבקרים הוא אורך בין שעה לשעה וחצי.

הסיור ב-Crumlin Road Gaol בבלפסט אכן יכול להיות חוויה חינוכית ומעניינת לילדים, שכן הוא מספק צלילה עמוקה אל ההיסטוריה ומציע הזדמנות ללמוד על מערכת המשפט והנורמות החברתיות של העבר.

עם זאת, חשוב לציין כי חלק מהיבטים של הסיור עשויים להיות די אינטנסיביים. ההיסטוריה של הכלא כוללת הוצאות להורג, מהומות ומציאות קשה אחרת בחיי הכלא. הדברים אמנם מוצגים בצורה אינפורמטיבית ומכבדת, אבל חלק מהתוכן עשוי להיות מטריד או מפחיד עבור ילדים צעירים יותר או רגישים יותר.

חוויית הביקור בבית הכלא ההיסטורי מציעה לכם הצצה נוקבת לעבר הכואב והמורכב של העיר בלפסט, עיר שחוותה מלחמות קשות ורגעים מורכבים לאורך תקופות רחבות בהיסטוריה. המסע בבית הכלא ייקח אתכם להבין את סיפורה ההיסטורי של העיר, כשתיחשפו לסיפורים אישיים מרתקים לצד הבנת תפקידו של הכלא מהפן הפוליטי והחברתי. חווית הסיור היא מורכבת ועלולה להיות גם קשה ומצמררת עבור חלק מהמבקרים, אך התמונה ההיסטורית שתיחשפו אליה היא מרתקת וללא ספק שווה ביקור.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!