הכירו את משכן הנשיא – Áras an Uachtaráin

הכירו את משכן הנשיא – Áras an Uachtaráin

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

ההיסטוריה של משכן הנשיא באירלנד

משכן הנשיא ממוקם על -1,752 דונם של פארק הפניקס בדבלין. הבית המקורי נבנה כדי לשמש את שומר פארק הפניקס, נתנאל קלמנס באמצע המאה השמונה עשרה. מאוחר יותר בשנת 1782 הוא נרכש לשימוש על ידי גורמים  שפיקחו על השלטון הבריטי באירלנד. קלמנטס קיבל 25,000 ליש"ט עבור הבית. 

הוא נרכש על ידי הממשל של הלורד סגן אירלנד הבריטי כדי להפוך למעון הקיץ שלו בשנות השמונים של המאה ה -19. הבית בפארק הפך לימים למעונו "מחוץ לעונה" של הלוטננט הלורד בשנות ה -20 של המאה העשרים ואילך, הוא התגורר בו רוב ימות השנה. 

הבית נמשך כמעון הרשמי של המשפחות עד 1922. חלק ניכר מתקופת שלטון הבית שאחריו היה מעון המושלים הכלליים, נציגי הכתר בתקופה החדשה. 

הבית נותר ריק במשך כמה שנים, עד שבשנת 1937 החל לשמש כמשרדו של נשיא אירלנד. בשנת 1938 התגורר בו הנשיא הראשון, דאגלס הייד . 

זה היה אמור להיות משכן הנשיא באופן זמני בלבד. ובמקביל תכננו לבנות ארמון נשיאותי חדש בשטח. אלא שאז פרצה מלחמת העולם השנייה והוחלט לא להרוס את המבנה המקורי העתיק, כל תוכניות הריסתו ועיצוב בית מגורים חדש הושעו בשל המלחמה והעדר תקציב. 

בשנת 1945 הוא כבר היה מזוהה מאוד עם נשיאות אירלנד כדי להיהרס, אם כי בשל העובדה שהיה רעוע , היה צורך בהריסה ובנייה מחדש של חלקים מהבניין, במיוחד המטבחים, חדרי המשרתים והקפלה. מאז נערכו מעת לעת עבודות שיקום ושיפוץ נרחבים.

מלכים בריטים שהו בבית הלשכה וייסרגאל, ובראשם המלכה ויקטוריה ונשיאים האמריקאים שהתארחו כאן כוללים את הנשיאים ג'ון קנדי, ריצ'רד ניקסון וביל קלינטון כולם ממוצא אירי. 

מבקרים מפורסמים אחרים היו הנסיכה גרייס ממונאקו מלך הבלגים; המלך חואן קרלוס והמלכה סופיה; האפיפיור יוחנן פאולוס השני; הנסיך צ'ארלס והנסיך פיליפ.

בבניין יש תשעים ושניים חדרים, רבים מהם משמשים לאחסון תיקי נשיאות, לאנשי בית ולצוות רשמי, כולל עוזרי צבא, מזכיר הנשיא  ובמשרד עיתונאים. המדינה האירית פתחה לאחרונה בית אירוח בקרבת מקום ב- Farmleigh, אחוזתו לשעבר של גינס. 

Uachtaráin שימש לאירועי קבלת הפנים האירופי (יום ההצטרפות) בו הצטרפו עשרה חברים חדשים לאיחוד האירופי. כל 25 ראשי הממשלה השתתפו בטקס ההצטרפות לאיחוד האירופי בגני הארמון.

הבית הלבן בפארק פניקס דבלין
הבית הלבן בפארק פניקס דבלין

שינויים ותוספות במבנה בית

היו שיפורים ותוספות רבות לבית לאורך השנים, הקמת גינות רשמיות בשנות ה -40 של המאה ה -20 הוספת האגף המזרחי בשנת 1849 לכבוד ביקורה הרשמי במדינה של המלכה ויקטוריה.התקנת אספקת הגז הראשית של דבלין בשנת 1852 וחשמל בשנת 1908, הארכת האגף המערבי לצורך ביקורו של ג'ורג 'החמישי בשנת 1911.

משרד נשיא אירלנד כיום

 

משרד הנשיא הוקם על ידי החוקה (Bunreacht na h Éireann). הנשיא נבחר ישירות על ידי העם. כדי להיות מועמד אזרח, צריך להיות מעל גיל 35 ועליו להיות מועמד על ידי:

לא פחות מ -20 חברי Dáil או Seanad Éireann, או לא פחות מ -4 מחוזות מנהליים (כולל מחוזות המחוז) נשיאים לשעבר או פורשים עשויים להיות מועמדים במועמדותם.

תקופת כהונתו היא 7 שנים ונשיא לא יכול לכהן יותר מ -2 קדנציות. הנשיא חייב להתגורר בדבלין או בקרבתה. אולם פטריק הקדוש, טירת דבלין, הוא המקום לטקסי חנוכה, בהם כל נשיא נשבע על פי האמור בחוקה.

הנשיא מייצג את העם, הנשיא הוא המפקד העליון של צבא ההגנה. היו שמונה בעלי תפקידים שונים במשרד מאז היווסדו של תפקיד הנשיא .

סמכויות ותפקידים

סמכויותיו ותפקידיו הרשמיים של הנשיא נקבעים בחוקה. אם אין לנשיא תפקיד מנהלי או מדיני, הוא מיישם אותם בעצת הממשלה.

ישנם מקרים ספציפיים שבהם יש לנשיא שיקול דעת מוחלט, כגון הפניית הצעת חוק לבית המשפט העליון לצורך הכרעה על חוקתיותו או סירוב לפזר את בית הפרלמנט התחתון, על פי עצתו של ראש ממשלה. שר שהפסיק להחזיק ברוב. על פי חוק ניתן להעניק לנשיא תפקידים נוספים. ועדה מיוחדת (נשיאותית) פועלת בכל פעם שהנשיא נעדר.

מינויים

הנשיא ממנה את ראש הממשלה. בעלי תפקידים אחרים שמינה הנשיא, על פי עצת הממשלה, כוללים שופטים, היועץ המשפטי לממשלה, המבקר והמבקר הכללי, וקציני צבא ההגנה.

הצעות חוק שנחקקו על ידי בתי האוריאכטס נחתמות על ידי הנשיא. לנשיא יש שיקול דעת מוחלט להפנות הצעת חוק לבית המשפט העליון כדי לקבל פסק דין בנוגע לחוקתיות שלה , זאת לאחר שהנשיא התייעץ תחילה עם מועצת המדינה. לא ניתן לערער לבתי המשפט על חוקתיותו לאחר מכן.

הנשיא, לאחר התייעצות עם מועצת המדינה, רשאי לפנות לבתי הפרלמנט בכל נושא בעל חשיבות לאומית או ציבורית, לאחר שהדבר עבר אישור על ידי הממשלה.

ייצוג העם

הנשיא מייצג את כל העם ועושה זאת בדרכים רבות ושונות, למשל בעת קבלת ראשי מדינות זרות בביקורים באירלנד או בעת ביקורי מדינה בחו"ל. במטרה לקדם את האינטרסים של אירלנד בזירה הבינלאומית ולחיזוק הקשרים עם התפוצות האיריות ברחבי העולם. 

בית הנשיא מתחייב בהתקשרויות לתרומה תרומה לקהילה המקומית ו וקידום שלום ופיוס ברחבי אי אירלנד. הנשיא משתתף בטקסים רשמיים במדנה, בנאום בכנסים בינלאומיים כחלק מהתחייבותו בשבועה  "להקדיש את יכולותיי לשירות ולרווחת תושבי אירלנד".

פארק הפניקס בו שכון בית נשיא אירלנד
פארק הפניקס בו שכון בית נשיא אירלנד

שאלות נפוצות בנוגע למשכן הנשיא - Áras an Uachtaráin

המבנה העתיק שנבנה בשנת 1751 ממוקם ב -1,752 דונם של פארק הפניקס ליד דבלין. 

Áras an Uachtaráin התחיל את חייו כבית לבנים צנוע, שנבנה בשנת 1751 עבור השומר הראשי של פארק הפניקס. מאוחר יותר הוא התפתח לאחוזה גדולה ושימש כמעון עבור סגן הלורדים. בשנת 1938 הוא הפך למעונו הרשמי של נשיא אירלנד ומאז הוא משמש למטרה זו.

לאחר שאירלנד זכתה לעצמאות,האחוזה החלה לשמש את המושלים הכלליים. הנשיא הראשון של הרפובליקה של אירלנד, דאגלס הייד, התגורר כאן בשנת 1938. מאז היה זה ביתו של כל נשיאי אירלנד לדורותיה.

הבניין מארח סיורים מודרכים בחינם לציבור מדי שבת. הבית משמש כיום כמעונו הרשמי של נשיא אירלנד ומשמש לפעילות ציבורית . הוא אמנם אינו פתוח לציבור באופן מלא, אך יש כ -15,000 איש מבקרים מדי שנה.

פארק הפניקס הוא הפארק הציבורי הגדול ביותר מכל ערי הבירה באירופה, בשטח של יותר מ -700 דונם. הוא נוצר כפארק ציד צבאים מלכותי בשנות ה -60 של המאה ה -16 ונפתח לקהל הרחב רק בשנת 1747. בפארק ניתן למצוא כיום את גן החיות של דבלין (משנת 1831 )ואת גני פרחי העם הוויקטוריאני (משנת 1864).

פארק הפניקס היווה את המקום למספר אירועים מרכזיים בהיסטוריה האירית-מאירוע מרוצי מכוניות בינלאומיים בשנת 1929 ועד לביקורו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני בשנת 1979, כאשר יותר ממיליון איש השתתפו בחגיגות.

הפארק עצמו מספק נופים מרהיבים. זהו ביתם של עדר צבאים גדול , תוכלו ליהנות מהנוף מאחד ממסלולי ההליכה ומסלולי האופניים הרבים הזמינים לציבור, לשבת על ספסל ולהירגע, לערוך פיקניק, ליהנות ליד האגם, להשתמש במתקני הפארק ועוד.

מומלץ לראות את אנדרטת וולינגטון (אובליסק, 1861), אנדרטת הפניקס (1747) וצלב האפיפיור (1979). כמו כן, בפארק יש מגרשי פולו, קריקט , מסלולי רכיבה על אופניים ומסלולי הליכה. ניתן לבקר במבצר המגזין משנת 1611 המציע נופים יפים

של העמק היושב לרגליו. במרכז המבקרים מוצגת תערוכה על ההיסטוריה וחיות הבר של פארק הפניקס. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!

דילוג לתוכן