המוזיאון היהודי האירי – Irish Jewish Museum

המוזיאון היהודי האירי – Irish Jewish Museum

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

המוזיאון היהודי האירי - Irish Jewish Museum

העיר דבלין, עיר היסטורית קסומה שמתהדרת בסצנה תרבותית תוססת, היא ביתן של קהילות רבות ומגוונות שהגיעו למדינת האי מרחבי העולם. בדרום העיר, בשכונת פורטובלו שמכונה 'ירושלים הקטנה', התגוררה קהילה יהודית קטנה, אך רבת השפעה, שהייתה חלק בלתי נפרד מהמרקם האירי במשך מאות שנים. 

ביקור במוזיאון היהודי האירי ייקח אתכם לגלות את סיפורה המרתק של הקהילה היהודית האירית, תוך הצצה אינטימית לחיי היהודים במדינה, בתקופות השיא והשפל.

סיפורה של יהדות אירלנד:

סיפורה של הקהילה היהודית באירלנד הוא סיפור מרגש על חוסן, תרומה והשתלבות בתוך חברה רחבה ומגוונת. התיעוד הראשון של נוכחות יהודית באירלנד מתוארך לשנת 1062, אבל צמיחתה של הקהילה היהודית במדינת האי החלה רק במאה ה-19.

בסוף מאה זו, ובתחילת המאה שאחריה, נרשמו גלי הגירה רבים של יהודים שהגיעו לאירלנד, בעיקר מליטא וממדינות מזרח אירופאיות, כשאלו נמלטו מהפוגרומים האכזריים ומהקשיים הכלכליים שפקדו את אותן מדינות. רוב היהודים שהגיעו לאירלנד התיישבו בשכונת פורטובלו הדרומית בעיר, שזכתה לכינוי 'ירושלים הקטנה'.

בשנות הארבעים של המאה ה-20 התגוררו באירלנד כ-5,500 יהודים, שהיו מעורבים בחיי הקהילה, והתקיימו בשלום יחסי עם שכניהם הנוצרים, מלבד אירועים אנטישמיים כמו פוגרום לימריק שהתרחש בשנת 1904, וכלל חרם כלכלי ואלימות פיזית של תושבי לימריק הנוצרים כנגד התושבים היהודים.

הקהילה היהודית במדינת האי הייתה אמנם קטנה, אך זו השפיעה רבות על החברה האירית ומעבר לה. באירלנד נולדו דמויות היסטוריות חשובות כמו חיים הרצוג, שנולד בבלפסט וגדל בבירה דבלין, ולימים נהיה הנשיא השישי של ישראל. דמויות חשובות אחרות היו רוברט בריסקו ובנו בן בריסקו, שכיהנו שניהם כראשי עיריית דבלין.

לאחר מלחמת העולם השנייה רבים מתושבי אירלנד היהודים עלו לארץ ישראל או עברו לבריטניה או לארה"ב בחיפוש אחר חיים טובים יותר. כיום, האוכלוסייה היהודית באירלנד מונה כ-2500 בני אדם.

למרות גודלה הקטן, הקהילה היהודית האירית נחשבת לקהילה חמה עם בתי כנסת וארגונים, וגם מוזיאון יהודי בדבלין הבירה, עליו התכנסנו לדבר.

סיפורו של המוזיאון היהודי של אירלנד:

המוזיאון היהודי של אירלנד ממוקם בלב הרובע היהודי העתיק של העיר דבלין, בתוך בית כנסת לשעבר ששימש כמקום תפילה מרכזי עבור הקהילה היהודית בעיר.

המוזיאון הוקם בסוף שנות ה-80, אז עלתה הצעה להנציח את יהדות אירלנד ולספר את סיפורה של הקהילה הקטנה לדורות הבאים. את היוזמה הובילה מועצה יהודית בדבלין, וזו זכתה לתמיכה מדמויות בולטות כמו נשיאת אירלנד דאז, מרי רובינסון, ונשיא ישראל לשעבר חיים הרצוג, יליד אירלנד.

המוזיאון פתח את שעריו ביוני 1985 בטקס חניכה מפואר בו השתתף גם חיים הרצוג. בנאומו סיפר הרצוג על הקהילה היהודית של מדינת האי, והדגיש את החשיבות של שימור ההיסטוריה. 

המוזיאון מקדיש את פועלו להצגת השטיח העשיר של החיים היהודיים באירלנד, כשהוא משמש את זכר הקהילה היהודית ומחנך את המבקרים על היהדות וערכיה, לצד סיפור השתלבות הקהילה בחברה האירית ותרומתה בתחומים מגוונים, מספרות דרך מוזיקה ועד עולמות הפוליטיקה. 

Irish-Jewish museum
מוזיאון היהדות האירי- לשעבר בית כנסת

ביקור במוזיאון היהודי: 

ביקור במוזיאון מציע נקודת מבט אינטימית על חיי הקהילה היהודית באירלנד, מתקופת ימי הביניים ועד היום, תוך שהוא חושף את סיפורם של אישים יהודים חשובים במדינה.

ייחודו של המוזיאון הוא ללא ספק באותנטיות ובמגע האישי שלו, כשהמוסד מתוחזק בעיקר על ידי מתנדבים, רבים מהם משתייכים לקהילה היהודית הקטנה בעיר. המסירות, התשוקה והקשרים האישיים שלהם לתערוכות המוזיאון תורמים רבות לחוויה העוצמתית והסוחפת אליה נכנסים מבקרי המוזיאון. בנוסף, המוזיאון מתמקד בסיפורים אנושיים שמהווים את המרקם של הקהילה התוססת, ומציג לא רק את האתגרים של הקהילה כמו פוגרום לימריק או השפעות מלחמת העולם השנייה, אלא גם את הניצחונות של הקהילה היהודית המקומית ותרומתה לחברה. 

במוזיאון ההיסטורי תוכלו למצוא את בית הכנסת הישן, שממוקם בקומת הכניסה, בו תמצאו את ארון הקודש והבמה המקוריים, ששימשו את הקהילה המקומית לטקסים דתיים ואירועים חגיגיים. 

בקומה העליונה של המוזיאון תמצאו מספר חללים, אשר כל אחד מהם מוקדש לתחום אחר בחיי הקהילה היהודית באירלנד. תערוכות המוזיאון מציגות אוספים של פרטי אספנות, קטעי מידע, תמונות ותצלומים ואפילו שחזור של מטבח יהודי טיפוסי. במתחם תמצאו גם חללים שמוקדשים ליהודים אירים מפורסמים, המפורסם שבהם הוא כמובן חיים הרצוג.

מידע חשוב:

מיקום: המוזיאון היהודי האירי ממוקם בשכונת פורטובלו (Portobello) שבדרום העיר דבלין, שכונה שהייתה בעבר לב ליבה של הקהילה היהודית בעיר.

המוזיאון נמצא מרחק של 25-30 דקות הליכה דרומה ממרכז העיר, וניתן להגיע אליו גם בתחבורה ציבורית, על ידי קווי אוטובוס רבים שעוצרים בשכונת פורטובלו כמו קווים מספר 16, 9 או 68 .

למגיעים עם רכב, לצד המוזיאון תמצאו אפשרויות חנייה מוגבלות, אך ניתן למצוא חנייה בצדי הכביש ברחובות הצדדיים.

כתובת המוזיאון: 3 Walworth Rd, Portobello, Dublin 8, D08 TD29.

מחיר כניסה: 5 אירו לאדם.

שעות הפתיחה: המוזיאון היהודי האירי מתוחזק על ידי מתנדבים מהקהילה היהודית ולכן פתוח רק בימי ראשון, בין השעות 10:30-14:30.

ניתן לפנות למוזיאון לבקש לבקר בו גם בטווח שמחוץ לשעות וימי הפתיחה. 

ביקור במוזיאון היהודי ייקח אתכם לגלות את עולמה של הקהילה היהודית הצנועה של אירלנד, ויגרום לכם להעריך עוד יותר את המדינה הרב תרבותית. המסע המרגש יגרום לכם לגלות את הקשר ההדדי שבין הקהילה היהודית לזו הנוצרית, ולראות שגם קהילה קטנה יכולה לתרום רבות למרקם הזהות של אומה.

המוזיאון היהודי מזמין אתכם לקחת צעד אחורה מהמולת העיר ומאתרי התיירות הפופולאריים, ולהגיע להתעמק בסיפורים של אנשים, תרבויות והיסטוריות שמחברות בינינו המטיילים הישראלים ובין המקום אותו אנו מבקרים.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!

דילוג לתוכן