אבן בלארני – Blarney Stone

אבן בלארני – Blarney Stone

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

אבן בלארני - Blarney Stone

האבן שמסתתרת בטירה ההיסטורית

בין הנופים התוססים של מחוז קורק שבדרום אירלנד, ניצבת לה טירת בלארני (Blarney Castle) המלכותית, ובין חומותיה של הטירה העתיקה שוכנת פנינה שכבשה את דמיונם וליבם של אינספור הרפתקנים- אבן בלארני האגדית. בעוד שרבים כנראה מכירים את שמה של אבן בלארני, שכנראה נחשבת לאבן המפורסמת בעולם, מעטים מכירים את הסיפורים, ההיסטוריה והמיתוסים סביב השריד הקסום הזה. אז בואו נצא למסע מרתק בעקבות האבן המסתורית, ונבין מדוע כל מבקרי הטירה ההיסטורית מגיעים כדי להגניב נשיקה לאותה אבן. 

אבן בלארני- על מה מדובר?

אבן בלארני היא למעשה גוש אבן כחולה, ממוקמת בפסגתה של טירת בלארני, אשר הפכה עם השנים לחלק מסיפורי העם האיריים. גודלה של האבן לא מרשים במיוחד, אך למרות המראה הרגיל שלה, מדובר על אבן מיוחדת במינה- שכן, על פי האגדה, כל מי שיזכה לנשק את האבן המסתורית יזכה במזל להמשך חייו, וזוכה במתנת הדיבור- "לשון רהוטה, חדה ושנונה". 

אם יתחשק לכם לזכות בלשון רהוטה שכזו, להפוך לאנשים חדים ושנונים, בעלי כושר שכנוע מעולה, תצטרכו להיות הרפתקנים למדי, שכן כדי לנשק את האבן הזו תיאלצו להישען לאחור, להחזיק במעקות ברזל, ולהצמיד את שפתיכם לשריד האייקוני. למרות שהמעשה עלול להיות מסחרר, הרי שה'פרס' כנראה שווה את זה, לאלו שמאמינים בדבר כמובן.

אבל רגע לפני שנדבר על המיתוסים שמאחורי אבן בלארני, בואו נכיר את סיפורה ההיסטורי.

הסיפורים שמאחורי אבן בלארני

כדי להעריך באמת את האבן המיסטית והמסתורית, יש לנסוע אחורה בזמן אל מקורותיה של טירת בלארני עצמה. הטירה, שהוקמה בשנת 1446 על ידי דרמוט מקארתי, מלך מחוז מונסטר, נחשבת כיום לאחת מהטירות ההיסטוריות והמרשימות באירלנד כולה. 

המונח "בלארני" היה שזור בהיסטוריה האירית הרבה לפני בניית הטירה, שכן מקורה של המילה משפה נורדית עתיקה ופירושה 'להונות', וזו אומצה על ידי האירים והפכה למושג שמתאר דיבורי חנופה או דברים מפתים.

ומה הסיפור של האבן המסתורית? ובכן, עומדים מאחוריה מספר סיפורים ומיתוסים:

הראשון, ואולי המפורסם שבסיפורים מדבר על תקופת שלטונה של המלכה אליזבת הראשונה, אז, קורמק ליידיר מקארתי (Cormac Mac Cárthaigh), הלורד של בלארני דאז, היה עסוק במשא ומתן משפטי על החזקת אדמות אל מול המלוכה האנגלית. מקארתי נודע בשל שליחת מכתבים ארוכים למלכה, מלאי פרוזה אך חסרי מחויבות – דרך דיפלומטית לעכב כל החלטה ללא סירוב מוחלט. אומרים שהמלכה הנסערת אליזבת הראשונה קראה פעם, "זה הכל בלארני! הוא אף פעם לא מתכוון למה שהוא אומר, הוא אף פעם לא עושה מה שהוא מבטיח!" וכך התגבש המוניטין של אבן בלארני כמי שהעניקה לאנשים יכולת לשכנע ולדבר.

סיפור נוסף שזכה לתהודה הרבה מדבר גם הוא על מקארתי, שעל פי האמונה ביקש סיוע אלוהי מהאלה קליודנה לאחר שנקלע לאותו סכסוך משפטי. האלה הסכימה לעזור למקארתי בתנאי שינשק את האבן הראשונה בה נתקל בדרכו לבית המשפט, מקראתי נענה לבקשתה ונישק את האבן, שעל פי האגדה העניקה לו באותו הרגע חדות מחשבתית אשר עזרה לו לזכות בתיק התביעה בבית המשפט. מקארתי היה אסיר תודה ובשל כך החליט לשלב את האבן המיוחדת בין כותלי הטירה, שם נשארה עד היום.

וישנם עוד מספר רחב של סיפורים, אחד שטוען כי האבן הוענקה לעם האירי מהאלים המיתולוגיים, בעוד שסיפור אחר טוען כי אבן בלארני היא למעשה ה-Lia Fáil, אבן ההכתרה שעליה הוכתרו מלכי סקוטלנד. נאמר כי לאבן זו יש כוחות מיסטיים, וזו שואגת בשמחה כאשר המלך החוקי נוגע בה.

אגדה פופולרית אחרת מדברת על מכשפה זקנה שניצלה מטביעה על ידי מלך. בתמורה לטוב הלב שלו, היא הטילה כישוף על אבן בטירתו, אשר העניקה לה את הכוח הקסום להעניק דיבור רהוט לכל מי שנושק לה.

גם לארצנו הקטנטונת יש קשר לכמה מסיפורי האגדה מאחורי האבן המפורסמת, שכן ישנה אגדה הטוענת כי אבן בלארני הובאה לאירלנד מארץ הקודש במהלך מסעות הצלב. האגדה מספרת כי האבן הוענקה למקארתי במתנה על ידי המלך הסקוטי רוברט ברוס בשנת 1314, על כך שמקארתי תמך בו באחד מהקרבות החשובים שלו. 

בעוד שהמיתוסים והאגדות הללו תורמים לפופולאריות של אותה אבן, אלו משקפים גם את השטיח התרבותי וההיסטורי הרחב של אירלנד. אבן בלארני, במהותה, משמשת כצינור שמחבר את המבקרים לא רק למקום הפיזי, לטירה ההיסטורית, אלא גם לעבר העשיר שמלא בסיפורים על אומץ, רומנטיקה, בגידה וקסם.

התפאורה לסיפור האבן- טירת בלארני

כדי להגיע לאבן בלארני תצטרכו להיכנס לטירת בלארני עצמה, שממוקמת במרחק זריקת אבן מהעיר הדרומית קורק, ונחשבת לפלא ארכיטקטוני עוצר נשימה בין גנים שלווים ועצים עתיקים. קירות האבן האפורים שלה, מתנשאים לגובה אדיר על רקע השמים האיריים, מספרים סיפורים על קרבות, מלכות ותככים שנפרשים על פני שש מאות שנים. הטירה הקסומה היא התגלמות מרהיבה של אלמנטים אדריכליים גותיים לצד אלמנטים מימי הביניים, משקפים את ההיסטוריה העשירה של אירלנד.

ברגע שתיכנסו לתוך שטחי הטירה, תועברו לתוך אגדה היסטורית, כשמהטירה נשקף נוף מרהיב של אזור כפרי ירוק, אגמים נוצצים וגנים מטופחים. אחת מהנקודות המעניינות של הטירה היא גני הרעל של הטירה (the Poison Garden), גנים צבעוניים וקסומים שמכילים אוסף אדיר של צמחים רעילים מכל רחבי העולם. כל צמח שכזה מלווה בלוחות הסבר שמספרים אודות השימוש הקטלני שבו במהלך ההיסטוריה.

ביקור בטירת בלארני אינו שלם מבלי לחקור את פינותיה הנסתרות, כאלו שמספרות סיפורים מפחידים ומוזרים, אחד מהם הוא 'חור הרצח', מקום שפעם שימש כמוקד שבו נשפכו נוזלים רותחים על פולשים, או 'המטבח של המכשפה' שנחשב לביתה של מכשפת בלארני. כל אלו מוסיפים תחושה של מסתורין ופיתוי לסיור המרתק ממילא דרך הטירה.

וכמובן אי אפשר לפספס גם את חדרי הטירה עצמה, ביניהם נמצאים האולם הגדול (the Great Hall) ששימש לקבלת פנים ולנשפים ומשתאות מפוארים, ומערה מסקרנת שנקראת מערת הגירית (Badger's Cave).

Blarney Stone
טירת בלארני הקסומה

מידע חשוב

מיקום: טירת בלארני ניצבת  בכפר בלארני (Blarney), כ-8 ק"מ מהעיר התוססת קורק, העיר השנייה בגודלה באירלנד שניצבת בדרום המדינה.

קרבתה של הטירה לקורק הופכת אותה לנגישה בקלות באמצעי התחבורה השונים.

למגיעים ברכב, הנסיעה מהעיר קורק תיקח כ-15 דקות, בעוד שהנסיעה מדבלין הבירה תיקח כ-3 שעות נסיעה לכיוון.

למגיעים בתחבורה ציבורית, ניתן לקחת רכבת מהעיר דבלין לעיר קורק, ומקורק לקחת קו אוטובוס לכפר בלארני. קו אוטובוס מספר 215 יוצא מרחוב סנט פטריק (St. Patrick's Street) בקורק ועוצר בכפר בלארני, במרחק הליכה קצר מהטירה. הנסיעה באוטובוס אורכת בדרך כלל כ-30 דקות.

בנוסף, חברות רבות מציעות סיורים מודרכים לטירת בלארני מקורק קילרני וגם מהעיר דבלין. סיורים אלו מציעים בדרך כלל ביקור בטירה לצד אתרים נוספים באזור.

שעות פתיחה: שעות פתיחת הטירה משתנות מחודש לחודש. בחודשים ינואר- מרץ והחודשים נובמבר- דצמבר הטירה פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:00 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 16:00) 

בחודשים אפריל ואוקטובר הטירה פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:30 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 16:30)

בחודשים מאי- ספטמבר פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-18:00 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 17:00)

לסיכום, אבן בלארני היא יותר מסתם שריד, אלא סמל להיסטוריה העשירה של אירלנד ולנטייה של המדינה הצבעונית לספר סיפורי אגדות ופנטזיה. בין אם אתם מחפשים אחר 'מתנת הרהיטות', או שאתם פשוט רוצים לטבול את עצמכם בעולם שבו מיתוס והיסטוריה משתלבים זה בזה, ביקור בטירת בלארני ובאבן האגדית שלה הוא מסע שאין כמותו. ובזמן שאתם נשענים לאחור ומנשקים את האבן ההיסטורית, נסו לחשוב על אינספור אלו שבאו לפניך, אינספור הסיפורים שהפכו את האבן הזו לאחת מהאגדות המתמשכות ביותר של אירלנד.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!