מוזיאונים בדבלין

מוזיאונים בדבלין

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

דבלין היא ביתם של 43 מוזיאונים עשירים במייצגים, היסטוריה, תרבות ואמנות, בין היתר: מוזיאון הסופרים, מוזיאון התחבורה, מוזיאון המדע, מוזיאון השעווה והמוזיאון היהודי של דבלין.במאמר זה נסקור עבורכם את המוזיאונים המומלצים ביותר של דבלין.

מוזיאונים מומלצים בדבלין

Science Gallery Dublin

(כתובת: Trinity College Dublin, Naughton Institute, The, Pearse St, Dublin 2, אירלנד)

בשנת 2008, טריניטי קולג דבלין ערכה ניסוי בשם "Science Gallery Dublin". באמצעות תוכנית חדישה המשלבת בין מדע ואמנות. בגלריית המדע דבלין הממוקמת בקמפוס של מכללת טריניטי ביקרו יותר משלושה מיליון בני אדם . 

חלל התצוגה, משתרע על פני שתי קומות, בגלריה מוצגות כ- 43 תערוכות ייחודיות. התערוכות המשתנות נוצרו על ידי מדענים, חוקרים, אמנים, מעצבים, ממציאים ויזמים החוקרים את גבולות האמנות והמדע. הגלריה עורכת מחקר, בוחנת את האופי הניסיוני והשיתופי של אנשים העוסקים באמנות ובמדע.

בין התערוכות המוצגות ניתן למצוא תערוכה העוסקת בשימוש בפלסטיק והאם אכן השימוש בו ייפסק לחלוטין, כאשר הרפואה המודרנית מסתמכת על פלסטיק.

תערוכה נוספת נקראת "אִינטִימִיוּת" ועוסקת בשאלה, "מהי אינטימיות, האם הטכנולוגיה תפגע בעתיד הקשר האנושי?" התערוכה מנסה להשיב על השאלה, "מדוע אנו רואים דיווחים גבוהים יותר על בדידות וחרדה?"

תערוכה מרתקת אחרת נקראת "רְאִיָה" העוסקת בשאלה,כיצד המוח שלנו מפרש את מה שעומד לנגד עינינו? 

עוד תערוכה עוסקת ב"טְרַאוּמָה" דנה בשאלה "כיצד טראומה משפיעה על המוח, הגוף, הנפש?". תערוכה נוספת עוסקת ב"תחזיות מהעתיד".

אלה רק חלק קטן מהנושאים המרתקים את כולנו המוצגים במוזיאון הפופולרי הזה בדבלין, גלריית המדע מארחת שיחות במהלכן דנים בתערוכות.

מוזיאונים מומלצים בדבלין
מוזיאונים מומלצים בדבלין

Kilmainham Gaol

(כתובת: Inchicore Rd.Dublin, 8)

סיור בכלא שנפתח בשנת 1796 ופעל עד 1924, אזרחים רבים, כולל ילדים, נכלאו כאן. מנהיגים רבים נעצרו והוצאו להורג בכלא זה. סיור בתוך הכלא ההיסטורי היא חוויה מטלטלת. 

בסיור תתחקו אחרי חיי הכלא השנויים במחלוקת, כך למשל תבקרו בתאים שהיו מיועדים לאסיר אחד, הכילו לעתים קרובות עד חמישה, במיוחד בתקופת הרעב הגדול, כשהאוכל היה כה נדיר עד שאנשים ביצעו פשעים בכוונה רק כדי להיכלא ולקבל מזון באופן קבוע. 

הסיורים מסתיימים בחצר Stonebreakers 'Yard, שם הוצאו להורג 14 מנהיגים של עליית הפסחא בשנת 1916. אחד מהם, ג'וזף פלונקט, התחתן רק שעות קודם לכן.

מוזיאון קילאנהאם גאול כולל אוסף של יותר מ -10,000 חפצים, שרבים מהם נתרמו על ידי אזרחים אירים. ישנן גם תערוכות זמניות בנושאים כמו שביתות הרעב בין השנים 1877-1981.

בית הסוהר מושך מבקרים איריים ותיירים, הביקורים הם בסיור מודרך בלבד האורך שעה. יש במקום חנות ובית קפה .

Dublin City Gallery the Hugh Lane

Charelmont House, Parnell Square N Dublin, 1)

אחד האוספים הטובים ביותר של אמנות מודרנית ועכשווית באירלנד הממוקם בבניין מרשים בכיכר פארנל, המוזיאון מושך אליו מבקרים רבים בזכות יצירות  כמו אוסף מרשים של יצירות איריות מודרניות, 

כאשר גולת הכותרת האמיתית של הגלריה היא הסטודיו של פרנסיס בייקון, ישנם סיורים מודרכים וקונצרטים בחינם בגלריית הפסלים בימי ראשון, כמו גם סדנאות ציור והקרנות סרטים קבועות. לאחר שתבקרו בתערוכות, ניתן לשלב עם ביקור במוזיאון הסופרים של דבלין, רק כמה קומות למטה.

Irish Museum of Modern Art ,IMMA

(כתובת: Royal Hospital Kilmainham, Military Rd, Kilmainham, Dublin 8, אירלנד)

המוזיאון ממוקם בתוך בית החולים המלכותי המרשים מהמאה ה-17 קילמיינהם, המבנה  מוקף גנים  ופינות חמד. IMMA הוא אוסף אמנות מודרנית, אחד עם האוסף עצמו מורכב מיותר מ -3,500 יצירות, 

עם כ -250 יצירות אמנות המוצגות בקביעות למרות ש- IMMA נמצאת קצת מחוץ למרכז העיר-כ -30 דקות הליכה מרחוב דאם-תוכלו לשלב אותו עם ביקור ב Kilmainham Gaol, שנמצא במרחק של 15 דקות הליכה משם.

ישנן תערוכות זמניות המשתנות כל שלושה או ארבעה חודשים, המוזיאון נוטה להתמקד באמנים חדשים ובתערוכות צילום, ציורים ופסלים. 

מוזיאון האומנות דבלין
מוזיאון האומנות דבלין

National Museum of Ireland—Archaeology

(כתובת Kildare St Dublin, 2)

המוזיאון הלאומי של אירלנד מתפרש על ארבעה מיקומים שונים – היסטוריה טבעית ( Natural History) ברחוב מריון בכתובת Merrion St Upper, Dublin 2, D02 F627

המוזיאון להיסטוריה של הטבע, הבניין העתיק משנת 1856 מלא בתצוגות שלדים , הקומה הראשונה מוקדשת לחיות הבר האריות, מהשלדים המרשימים של האלק האירי שנכחד, הדגים הענקיים במימי אירלנד, 

בקומה העליונה תוכלו לראות נמרים, דובים ותערוכת יונקי העולם. במוזיאון מוצג אוסף זואולוגי נרחב ומקיף של יותר מ -10,000 מוצגים. המבקרים יכולים לחקור יונקים אירים, ציפורים, דגים וחרקים, כמו גם יונקים מרחבי העולם. נקודות השיא כוללות שלדים מרשימים של צבי הענק שנכחדו באירלנד וכריש ענק .

המוזיאון מציע סדנאות  המיועדות בעיקר לילדים, שיחות וסיורים לכל הגילאים. יש גם חנות מתנות המוכרות בעיקר צעצועים לילדים, בית קפה והכניסה חינם.

 אמנויות דקורטיביות והיסטוריה – Arts & History

 בכתובת דבלין 7.

גלריית חיי הכפר ( Country Life) בכתובת Turlough Park,Castlebar Co. Mayo. שם מציגים צילומי ארכיון נדירים וסרטים שחוקרים את העבר הכפרי של אירלנד  ולידו ביקור באחוזה גותית ויקטוריאנית המשקיפה על גנים, פארק וחורש 

הסניף לארכיאולוגיה (the Archaeology branch on Kildare Street) ברחוב קילדר בכתובת Kildare St, Dublin 2 במוזיאון תמצאו אוסף המתפרש מתקופות פרהיסטוריות ועד להתפתחות הציוויליזציה האירית.  

במוזיאון שמונה תערוכות קבע עיקריות, בולטת במיוחד תערוכת מלכות והקרבה, שם תמצאו שרידי אדם שנמצאו בשדות היער של אירלנד בתקופת הברזל. כיום הם נשמרים באופן מושלם, עם שיער, שיניים ואפילו ריסים.המוזיאון מציג גם תערוכות זמניות ומשתנות.

Dublin Writers Museum

(כתובת 18 Parnell Square N Dublin)

המוזיאון שוכן באחוזה מהמאה ה -18, ליד גן הזיכרון. מאגד בתוכו את הסופרים המרכיבים את המורשת הספרותית של דבלין.המוזיאון נפתח בשנת 1991  סוקר את המורשת של סופרים אירים – המחזאים, המשוררים והסופרים המוזיאון בנוי באופן כרונולוגי, החל ממסורת הסיפורים האירית , 

כמה פריטים בולטים המוצגים כוללים מהדורה מוקדמת של מסעות גוליבר משנת 1804, יצירות של אוסקר ויילד משנת 1895 וכן תוכלו לראות את מכונת הכתיבה של ברנדן בהאן. בקומה העליונה תמצאו גלריית כותבים מהממת, וספריית המוזיאון. 

במוזיאון מוצגות תערוכות זמניות, כולל חקר עבודות של סופרות, תוכלו לקבל אוזניות שמע בזמן שאתם משוטטים במוזיאון. חנות הספרים מוכרת יצירות של סופרים שמוצגים במוזיאון וסופרים איריים של ימינו כמו עדנה אובראיין וקולם טובין. 

Chester Beatty Library 

(בכתובת Dublin Castle Dublin, 2)

ספריית צ'סטר ביטי בעלת שתי הקומות ממוקמת בשטח טירת דבלין, וכוללת מגוון גדול של כתבי יד וספרים מרחבי העולם. בספרייה מבחר של פריטים יקרים משנת 2700 לפני הספירה.

כתבי היד מחולקים לאוסף האסלאמי – האוסף המרשים הזה הוא מהטובים שיש מחוץ למזרח התיכון, עם יותר מ -260 קוראנים עוד משלהי המאה השמינית – האוסף המזרחי -אסייתי והאוסף המערבי. 

תמצאו בספרייה גם יצירות מודרניות ועכשוויות. סיורים ציבוריים בחינם מתקיימים בימי רביעי בשעה 13:00, שבת בשעה 14:00, ובימי ראשון בשעה 15:00 הספרייה מארחת גם סדנאות ושיחות חינם בנושאים כגון כתיבה מאולתרת ומתרגלים צ'י קונג בגינת הגג. בחנות תמצאו אוסף של ספרים המשלימים את התערוכות, משחקי ילדים ועוד.

בית הקפה Silk Road יעניין ישראלים, כי מכל המקומות בדבלין, בטח לא ציפיתם למצוא פלאפל ואוכל ים תיכוני בבית קפה של ספרייה, תוכלו ליהנות מפיתה עם כדורי פלאפל עם חומוס וסלטים, בקלאווה לקינוח ולשתות יין. 

National Gallery of Ireland

(כתובת Merrion Square W Dublin)

הגלריה הלאומית לדיוקנאות, עם תיאורים על אישים אירים אהובים כמו המשוררת שיימוס הייני, הסופרת מייב בינצ'י והנשיא לשעבר מרי רובינסון, היא חלק מהאוסף.בנוסף הבניין עצמו מהווה רקע מדהים לאמנות, תמצאו פרטים אדריכליים מהמאה ה -19 בחצר מוצב פסל של ג'וזף וולש ומיצב המחשה בקנה מידה גדול של ג'ו קאסלין.

בין יתר היצירות המוצגות: קאראוואג'ו, מונה, גויה – אבל יש גם מבחר יצירות של אמנים אירים, כולל חדר Yeats הכולל יצירות מאת ג'ק בי ייטס (אחיו של המשורר) וגלריה שבה נמצא ארכיון. בסופי שבוע מתקיימים סיורים בחינם, הנוטים להתמקד בנושא מסוים.

The Little Museum of Dublin

לחצו כאן לרכישת כרטיסים >>

(כתובת 15 St. Stephen's Green Dublin)

מוזיאון העיר בדבלין הוא מוזיאון קטן  ועטור פרסים שנפתח באוקטובר 2011. שוכן בבית עירוני בפריפריה של סנט סטפן גרין,התערוכות במוזיאון כוללות תצוגות המכסות את עליית 1916, ביקורו של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי בדבלין , ואירועים רבים אחרים בהיסטוריה הפוליטית והחברתית של אירלנד. 

בשנת 2014 המוזיאון פתח תערוכה המתמקדת בלהקת הרוק המפורסמת- U2 ויש גם תערוכה על ג'יימס ג'ויס. ניתן להיכנס בסיור מודרך בלבד והסיור נמשך כשעה. מתחילים מדבלין מהמאה ה -20  , המוזיאון מלא במזכרות (כולל מכתב מאת סמואל בקט לילד שגר בבית ילדותו). 

בסיום הסיור תוכלו לצלול לחדר U2 .בקומת הקרקע מוצגת תערוכה מתחלפת , לאחרונה התקיימו "רדיקלים אופנתיים באירלנד", מבט על המעצבים הנועזים של שנות החמישים וכן תמצאו תערוכה אודות נשים פורצות דרך. 

המוזיאון בכללותו בעל נטייה פמיניסטית , תוכלו לקחת סיור  על ההיסטוריה של דמויות נשיות בולטות באירלנ , תערוכה המוצגת בימי רביעי בבוקר.

מבקרי המוזיאון מקבלים הנחה של 10 אחוזים ב- Hatch & Sons, בית הקפה במרתף הקטן, למרות שהוא לא מזוהה רשמית עם המוזיאון. 

תרבות ואמנות בדבלין
תרבות ואמנות בדבלין

שאלות נפוצות בנוגע למוזיאונים בדבלין

הכניסה לכל ארבעת האתרים של המוזיאון הלאומי של אירלנד היא ללא תשלום,  תוכלו להכניס ילדים חינם לגלריה המדע בטריניטי קולג '. חובבי האמנות יכולים  להיכנס חינם בימים מסויימים לגלריה הלאומית ולמוזיאון האירי לאמנות מודרנית.

ישנם 43 מוזיאונים בדבלין.

לבקר בגלריה הלאומית לאמנות של אירלנד. שעות: 11 :17- 09:00

צא לסיור מודרך בבית הקברות גלסנבין ( Glasnevin Cemetery) שעות: 10:00 עד 18:00.

אן ייטס: היומיום הפנטסטי. תערוכה חדשה תיפתח ב -2 באוקטובר 2021.

אוצרים צעירים של פרויקט אפולו: אמנות משעממת? 16 באוקטובר 2021 – 16 בינואר 2022.

אחדות במגוון: ג'וזף בויס באירלנד. 30 באוקטובר 2021 – 9 בינואר 2

Irish Jewish Museum

בכתובת 3 Walworth Rd, Portobello, Dublin 8, D08 TD29

המוזיאון היהודי האירי משמר ומציג חומרים וחפצי אמנות המתייחסים להיסטוריה של הקהילה היהודית האירית והיהדות בכלל, המוזיאון מציג מזכרות ותערוכות,אירועי תרבות. המוזיאון מקבל אלפי מבקרים וסטודנטים ומטרתו לחנך לסובלנות וגיוון תוך הפקת לקחים מההיסטוריה של השואה .

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!