טירת בלארני – Blarney Castle

טירת בלארני – Blarney Castle

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

טירת בלארני - Blarney Castle

טירת בלארני, שריד מיסטי באזור הכפרי היפהפה של דרום אירלנד, נחשבת לאחת האטרקציות המיוחדות במדינה, אשר מושכת מטיילים סקרנים והרפתקנים שבאים לגלות את כותלי הטירה המכושפת. חומות הטירה העתיקות ספוגות בהיסטוריה ומלאות בסיפורי אגדות ומיתוסים, והביקור בטירה היפה ייקח אתכם למסע מרתק אל ממלכה עתיקה בה הזמן עומד מלכת. בואו נגלה עוד על טירת בלארני המעניינת ואבן בלארני, גולת הכותרת של הטירה.

סיפור ההיסטוריה של הטירה:

טירת בלארני ממוקמת בכפר בלארני (Blarney), הנמצא מרחק זריקת אבן מהעיר השוקקת קורק (Kork). לטירה היפה היסטוריה עשירה וצבעונית שמתחילה לפני יותר מ600 שנים.

ישנן עדויות כי היסודות הראשונים של הטירה נבנו כבר במאה ה-10 לספירה על ידי שבט צפוני קדום, אך הטירה הנוכחית אותה תוכלו לראות כיום נבנתה בשנת 1446, על ידי קורמאק מקארתי (Cormac Mac Cárthaigh), שהיה מלך ממלכת מונסטר (Kingdom of Munster) הקדומה. 

כיאה לאתר היסטורי חשוב, הטירה סבלה לאורך השנים מתקיפות וקרבות שהטילו איימה על יושביה ואיימו לכלות את שליטי הממלכה. 

גם שליטיה של הטירה התחלפו מספר פעמים במהלך מאות שנות קיומה, בעקבות קרבות צבאיים או קרבות פוליטיים. בשנת 1690 התרחש בטירה קרב מפורסם הנקרא קרב בוין, שהתקיים בין צבא ממלכת מונסטר לבין הכוחות הוויליאמיטים, תומכיו של וויליאם השלישי מלך אנגליה. הצבא הוויליאמיטי מצליח לכבוש את הטירה, ולאחר זמן קצר הטירה ננטשת.

במאה ה-18, הטירה נרכשה על ידי משפחת ג'פרייס, שבנתה אחוזה בקרבת מקום אך הותירה את הטירה ברובה שלמה. גם כיום הנכס עדיין בבעלות צאצאי המשפחה העשירה, שביצעה בטירה מאמצי שיקום משמעותיים.

כיום, טירת בלארני נחשבת לאטרקציה תיירותית פופולארית המושכת מאות אלפי מבקרים שמגיעים מרחבי אירלנד בכדי לבקר בטירה, בגניה היפים ולחזות באבן בלראני האגדית עליה נרחיב בקרוב. 

Blarney Castle
Blarney Castle

סיפורה של אבן בלראני האגדית (The Blarney Stone):

הטירה עצמה היא יפהפייה ומרתקת, וביקור בחדרי הטירה ובגניה ייקח אתכם למסע מופלא, אך הסיבה העיקרית בגינה מושכת הטירה מאות אלפי מבקרים מדי שנה היא ללא ספק האגדה הנקראת אבן בלראני.

האבן המפורסמת היא למעשה גוש אבן גיר אשר שלובה באחת מחומות הטירה. 

על פי האגדה, כל מי שמנשק את האבן זוכה במזל להמשך חייו, וזוכה במתנת הדיבור- לשון רהוטה, חדה ושנונה". בביקור בטירה תוכלו לראות אנשים רבים אשר שוכבים על הרצפה ומתכופפים לאחור בכדי לנשק את האבן המיוחדת. הדבר אמנם נראה מעט מוזר בהסתכלות ראשונית, אך הסיפור מאחורי האבן הוא היופי שבדבר.

מאחורי האבן הייחודית עומדים מספר סיפורי אגדות המסבירים את קסמה ואת חשיבותה.

הסיפור המפורסם ביותר הוא סיפורו של קורמאק מקארתי (Cormac Mac Cárthaigh), בונה הטירה, אשר מצא את עצמו מעורב בתביעה משפטית וביקש סיוע אלוהי מהאלה קליודנה. האלה הסכימה לעזור למקארתי בתנאי שינשק את האבן הראשונה בה נתקל בדרכו לבית המשפט.  מקראתי נענה לבקשתה ונישק את האבן, ועל פי האגדה באותו הרגע קיבל חדות מחשבתית אשר עזרה לו לזכות בתיק התביעה בבית המשפט. מקארתי היה אסיר תודה ובשל כך החליט לשלב את האבן המיוחדת בין כותלי הטירה, שם נשארה עד היום.

גם לארצנו הקטנטונת יש קשר לכמה מסיפורי האגדה מאחורי האבן המפורסמת, שכן ישנה אגדה הטוענת כי אבן בלארני הובאה לאירלנד מארץ הקודש במהלך מסעות הצלב. האגדה מספרת כי האבן הוענקה למקארתי במתנה על ידי המלך הסקוטי רוברט ברוס על כך שמקארתי תמך בו באחד מהקרבות החשובים שלו. אגדה נוספת מעניינת קושרת בין האבן המיוחדת לבין הסלע בו הכה משה ביציאת מצרים.

ניתן לכם לבחור באיזה סיפור אגדה להאמין, אבל אין ספק שכוחה האגדי של האבן מושך מבקרים מכל רחבי העולם. בכדי לנשק את האבן תצטרכו מידה של זריזות, שכן תיאלצו להישען לאחור מעל קצה המעקה של הטירה תוך כדי אחיזה במוטות ברזל. למרות שהמשימה עשויה להיראות מרתיעה, ההבטחה לדיבור רהוט וחד כמו גם למזל רב גורמת לאינספור אנשים להשתתף במסורת העתיקה.

מה לא לפספס בביקור בטירת בלראני:

  1. נשקו את אבן בלראני (The Blarney Stone)- שום ביקור בטירת בלארני לא יהיה שלם בלי לנשק את אבן בלארני הממוקמת בראש הטירה.
  2. חקרו את כותלי הטירה– הטירה היפהפייה מזמינה את מבקריה לשוטט בין החדרים המרתקים שלה ומגדלי הטירה הגבוהים.בין היתר תוכלו לבקר בחדר השינה המפואר של הארל (Earl's bedroom), באולם הגדול (the Great Hall) ששימש לקבלת פנים ולנשפים ומשתאות מפוארים, ובמערה מסקרנת הנקראת מערת הגירית (Badger's Cave). כמו כן במהלך סיור בטירה תוכלו להתפעל מהנופים של האזור הכפרי הירוק בו היא טובלת.
  3. בקרו בגני הטירה- הטירה היפה ממוקמת בתוך 60 דונם של גנים מדהימים, כאשר לכל גן גוון וקסם ייחודי. בין הגנים שאסור לכם לפספס הוא גן השרכאים (Fern Garden), גן יפהפה ובו מגוון צמחים ממשפחת השרכאים הירוקה. בנוסף, אל תפספסו ביקור בארבורטום (Arboretum), גן בוטני מרהיב ובו אוסף רחב של עצים איריים מיוחדים. 
  4. גני הרעל של הטירה (the Poison Garden)- אחת מהנקודות המעניינות בביקור בטירה היא ללא ספק גן הרעל, שנוצר במטרה לחנך את מבקרי הטירה על הצמחים הרעילים שניתן למצוא בטבע. גן זה, הממוקם מאחורי הטירה, מכיל אוסף של צמחים רעילים מרחבי העולם, ביניהם צמחים הנחשבים לרעילים והמסוכנים ביותר. כל צמח מלווה במידע על הרעילות שלו והשימושים המסורתיים שלו, והביקור הוא ללא ספק מרתק ומלמד.
  5. אחוזת בלארני (Blarney House)- במרחק הליכה קצר מהטירה תמצאו את אחוזת בלארני, ביתם העתיק של משפחת האצולה שרכשה את הטירה, הבנויה בסגנון סקוטי של המאה ה-19. הטירה פתוחה למבקרים במהלך חודשי הקיץ ומציעה הצצה אל הפאר של חיי האצולה האירים במאה ה-19.
  6. בקרו בכפר הסמוך בלארני (village of Blarney):

    ביקור בטירת בלארני מספק גם הזדמנות מצוינת לטבול בתרבות האירית. הכפר בלארני הסמוך לטירה נחשב לאחד הכפרים הקסומים והאותנטיים באזור. בכפר הקטן תוכלו לטעום מהמטבח האירי המסורתי, לשמוע את התושבים המקומיים מחליפים ביניהם ביטויים בשפה הגאלית, ותוכלו לרכוש מוצרים איריים מסורתיים כמו סוודרים או מזכרות קריסטל באחת מחנויות הבוטיק שבעיירה.

    חנות מומלצת לקניית מוצרים בעבודת יד אירית היא חנות בשם Blarney Woollen Mills הנמצאת במרכז העיירה.

מידע חשוב:

היכן ממוקמת וכיצד להגיע?
טירת בלארני ממוקמת בכפר בלארני (Blarney), הנמצא כ-8 ק"מ צפון מערבית לעיר קורק התוססת, בדרומה של אירלנד.

קרבתה של הטירה לקורק הופכת אותה לנגישה בקלות באמצעי התחבורה השונים.

למגיעים ברכב, הנסיעה מהעיר קורק תיקח כ-15 דקות, בעוד שהנסיעה מדבלין הבירה תיקח כ-3 שעות נסיעה לכיוון.

למגיעים בתחבורה ציבורית, ניתן לקחת רכבת מהעיר דבלין לעיר קורק, ומקורק לקחת קו אוטובוס לכפר בלארני. קו אוטובוס מספר 215 יוצא מרחוב סנט פטריק (St. Patrick's Street) בקורק ועוצר בכפר בלארני, במרחק הליכה קצר מהטירה. הנסיעה באוטובוס אורכת בדרך כלל כ-30 דקות.

בנוסף, חברות רבות מציעות סיורים מודרכים לטירת בלארני מקורק קילרני וגם מהעיר דבלין. סיורים אלו מציעים בדרך כלל ביקור בטירה לצד אתרים נוספים באזור.

שעות פתיחה: 

שעות פתיחת הטירה משתנות מחודש לחודש. 

בחודשים ינואר- מרץ והחודשים נובמבר- דצמבר הטירה פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:00 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 16:00)

בחודשים אפריל ואוקטובר הטירה פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:30 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 16:30)

בחודשים מאי- ספטמבר פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-18:00 (כניסה אחרונה לטירה בשעה 17:00)

שאלות ותשובות- טירת בלארני:

מומלץ להקדיש בין שעתיים לשלוש שעות לביקור בטירה שיכלול ביקור בחדרי הטירה ובגני הטירה המרשימים.

כן. ניתן לרכוש מדריכי אודיו באנגלית בקופות הכניסה בעלות של 6 אירו. כמו כן ניתן לבקש מפה של הטירה עם כניסתכם.

כן. ישנו בית קפה קטן במתחם הטירה המציע הפוגה נעימה וטעימה בעת הביקור במתחם.

כן. ישנה חנייה מסודרת בכניסה לטירה בעלות של 2 אירו לרכב. 

לסיכום,כשהמסע שלנו בעולמה של הטירה מגיע לסיומו, מקווים שהצלחתם להבין את האוצרות שטומנת בתוכה הטירה הקסומה, שרק מחכה למבקרים סקרנים והרפתקנים שרוצים לחקור את כותלי הטירה, לנשק את האבן האגדית ולבקר בגן הרעל המכושף.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!