גלנדלוך (Glendalough)

גלנדלוך (Glendalough)

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

גלנדלוך הוא אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר בוויקלו ולמעשה באירלנד כולה עם מעל למיליון תיירים מדיי שנה. הוא שילוב של נוף מדהים, הריסות היסטוריות וטיולים מהיפים באירלנד.

מחוז וויקלו שופע נהרות ואגמים, רכס ההרים המרשים מציע מסלולי הליכה מדהימים ביופיים.

 משמעות השם גלנדלוך בגאלית, הוא  "העמק שבין שני האגמים", הוא ממוקם בין שני האגמים הגדולים ביותר – האגם העליון והאגם התחתון. עמק גלנדלוך ממוקם בתוך הפארק הלאומי הרי וויקלו ומעבר לביקור באגמים, תמצאו בו מסלולי הליכה על רכסי הרים עם נופים עוצרי נשימה .

Glendalough – העמק שבין שני האגמים, הוא גולת הכותרת של הפארק הלאומי בהרי וויקלו.

סיור שיוצא מדבלין אל גלנדלוך

סיור מקיף: גלנדלוך, קילקני והרי וויקלו

The Caher

ממזרח לאגם העליון נמצאו שרידי מתחם אבן, בקוטר 20 מטר. מתאריך לא ידוע, בהתחלה סברו שאלה שרידי מבצר , הצעה אחרת שאלה שרידים המוכיחים כי שימשו כמקומות מפגש או מקלטים לעולי רגל. ניתן לראות מספר צלבים קטנים באזור ,תחנות במסלול הצליינים סביב העמק.

עיר הנזירים

מה שמייחד את גלנדלוך מעבר לנופים עוצרי הנשימה והטבע השופע, היא "עיר הנזירים" – כיום נשארו מעיר הנזירים חורבות של היישוב הקדום שהיה ביתם של נזירים. מהעיר נשמרו מבנים רבים, בית קברות עתיק שרד, מבני מגורים ,כנסיות ומגדלים והטיול בעיר הנזירים מרתק וחושף את החיים לפני למעלה  מ 1500  שנה. בעיר הנזירים יש מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות .

המנזר העתיק באתר הוא אתר מרתק, שהוקם במאה ה-6 על ידי קווין הקדוש. שוכן בעמק קרח עם שני אגמים, שרידי הנזירים כוללים מגדל עגול, כנסיות אבן וצלבים מעוטרים. המגדל העגול הוא אחד מציוני הדרך המוכרים ביותר באזור. האתר כולל גם צלב גבוה קלטי, כנסיית סנט מרי וכנסיית סנט קווין. בין האגם העליון והתחתון נמצאים גם שרידי שלושה צלבי אבן ומבצר אבן.

ישוב נזיר נוצרי מוקדם זה נוסד על ידי קווין הקדוש במאה ה-6 ומכאן התפתחה "עיר הנזירים". רוב המבנים ששרדו היום הם מהמאות ה-10 עד ה-12. העיירה מימי הביניים  נוסדה לפני יותר מ-1500 שנה ויש בה מספר כנסיות, בית קברות עתיק, קתדרלה ומגדל המתנשא לגובה של 30 מטר, כך שניתן לראותו מכל מקום ביישוב.  התושבים התפרנסו כתוצאה מהקרקעות החקלאיות שסיפקו לתושבים גידול חקלאי עשיר ומקור מזון. הנזירים עשו שימוש בתוצרת החקלאית מהטבע , בעשבי תיבול, תבלינים   השתמשו בגזעים כמקור אנרגיה.

העיירה היתה מוקפת בחומה להגנה , מה ששרד ממנה הוא שער העיירה שנשמר כמעט בשלמותו, ללא כל פגם. המגדל העגול נבנה בין השנים 900-1200 לספירה שימש כמגדל הקורא לנזירים לתפילה וגם למטרות הגנה. הקתדרלה של העיירה היא מבנה מרשים ומפואר ביחס לעובדה שהקתדרלה נבנתה במאה העשירית לספירה, אך עם השנים נוספו לה אלמנטים ועיטורים נוספים. זוהי הכנסייה הנוצרית הגדולה ביותר העתיקה ביותר באירלנד .

 כנסיית סנט קווין, נבנתה במאה ה-12 לספירה והיא הכנסייה היחידה באתר שהשתמרה בשלמותה, כולל גג אבן , גרם מדרגות קטן עם חלונות.

נקודת ציון מעניינת נוספת היא אבן הצבי ששימשה לטקסים דתיים ולטחינת תבואה, האבן שימשה כתחנה לעולי רגל נוצרים באירלנד.

כיום קרוב לעיר הנזירים נמצא המרכז האינטראקטיבי. המרכז כולל צילום אודיו ומציג דגם של אתר הנזירים. 

במרכז המבקרים תלמדו על סנט קווין, מייסד גלנדלוך. תצפו במופע האור-קולי ותוכלו להתלוות לסיורים מודרכים בתערוכת הקבע.מרכז המבקרים פתוח מדי יום לאורך כל השנה והוא חובה לפני הכניסה לאתר הנזירים.

Cathedral of St. Peter and St. Paul – Glendalough

הקתדרלה היא הגדולה מבין שבע הכנסיות בגלנדלוך. המבנה נבנה במספר שלבים מהמאה ה-10 עד תחילת המאה ה-13.האבנים המהוות את היסוד  שימשו בעבר לבניית כנסייה קטנה יותר. חלקים נוספים נוספו בסוף המאה ה-12 ותחילת המאה ה-13. גם הפתח הצפוני לאולם הספינה מתקופה זו. בפנים יש ארון קיר, גופן אבן, לוחות קבר רבים ושרידי קשת מעוטרת.

St. Kevin’s Kitchen

כנסיית סנט קווין הידועה יותר בשם סנט קווין'ס קיטשן היא כנסייה מהמאה ה-12. זה נקרא המטבח של סנט קווין מכיוון שאנשים האמינו שמגדל הפעמונים הוא ארובה למטבח,  זהו בניין בעל גג אבן עם כניסה בקצה המערבי וחלון קטן בעל ראש עגול בגמלון המזרחי. מגדל הפעמונים עם הכובע החרוט וארבעה חלונות קטנים מתנשא מהקצה המערבי של גג האבן בצורת מגדל עגול.

Monastic City Gateway

גלנדלוך, הידועה גם כעיר שבע הכנסיות, הייתה סגורה בתוך חומה לצרכי הגנה. האבנים נחתכו במיוחד לפי קנה מידה והן החזיקו את עצמן ללא צורך בטיט. אם אפילו אחת מהאבנים הייתה מוסרת המבנה כולו היה מתמוטט.השער הציורי הוא הדוגמה היחידה ששרדה באירלנד לשער מימי הביניים לעיר נזירית מוקדמת. מבנה זה היה במקור דו-קומתי עם שתי קשתות גרניט משובחות.

St Kevin’s Cross

צלב קווין הקדוש נחצב להפליא מאבן גרניט אחת. אורכו מעל מטר. והוא מתנשא לגובה של כ-2.5 מ'. פטריק הקדוש שהגיע לאירלנד כמיסיונר שהביא את הנצרות הביא את הצלב לעזור לעם הפגאני של אירלנד להתאקלם לנצרות. זה נעשה על ידי שילוב הצלב עם העיגול המייצג את השמש, מכיוון שהעובדים האלילים סגדו לשמש ולירח. 

Priest House

ממערב לצלב סנט קווין שוכן בניין קטן המכונה בית הכומר. במאה ה-18 נהגו להביא את  הכוהנים להכנה לקבורה ,ישנן מספר תיאוריות למה שימש החדר, אחת מהן שהוא הוקם מעל קברו של קווין הקדוש עצמו או ששוכנים  בו שרידים של הקדוש.

St Kieran’s Church

מדרום-מזרח לכנסיית סנט קווין שוכנים שרידי סנט קיירן, הקטנה מבין הכנסיות ששרדו בגלנדלוך. כנסייה זו, התגלתה מתחת לתלולית עפר ואבנים בשנת 1875. נותרו רק היסוד וכחצי מטר ממבנה העל. בכנסייה התגלה יסוד של מזבח אבן ובקירו הדרומי יש פתח קטן. פתח זה הוביל כנראה למקדש שכל שאר עקבותיו נעלמו.הבניין הנוכחי כנראה מהמאה ה-11.

Trinity Church

כנסיית השילוש היא חלק מהיישובים הנזיריים בעמק גלנדלוך.

הכנסייה כנראה מהמאה ה-12.הכנסייה ממוקמת כ-500 מטרים ממרכז המבקרים של גלנדלוך, על הכביש מ-Laragh ל-Glendalough.

Reefert Church

שרידי כנסיית ריפרט ממוקמים בסביבת יער, על החוף הדרום-מזרחי של האגם העליון Reefert נגזר מהשם האירי "Righ Fearta" שפירושו מקום קבורתם של השליטים המקומיים , משפחת אוטול. הוא מהמאה האחת-עשרה וסביר להניח שהוא נבנה במקום של כנסייה קודמת. הכנסייה ובית הקברות הוקפו במקור במתחם חומת ,אולם רוב הקירות המקיפים כיום הם מודרניים. החלקים העליונים של חומות הכנסייה נבנו מחדש לפני למעלה מ-100 שנה באמצעות האבנים המקוריות.

מסלולי הליכה מומלצים

גלנדלוך היא גם נקודת המוצא לשלל טיולים במרחקים ובקשיים שונים 

Spinc and the Wicklow Way -red route

זמן משוער: 4 שעות

זהו המסלול הארוך ביותר והקשה ביותר מבין כל שבילי גלנדלוך וכולל טיפוס תובעני של 500 מטרים.

הליכה זו מתחילה במשרד המידע של הפארקים הלאומיים ועולה בתלילות במעלה מדרגות בשביל למעלה ליד מפל פולנאס. המסלול ממשיך במעלה שביל מפותל עד לנקודת תצפית מרהיבה המשקיפה על האגם העליון. השביל לוקח אותך במעגל בשבילים הרריים פתוחים מתחת להר Lugduff שהוא מקום טוב לראות חיות בר, צבאים וציפורים ,לאחר מכן השביל מתפתל דרך העמק בדרך יער שחוזרת לעמק גלנדלוך.

Spinc Walk -Short Route

זמן משוער: 2 שעות

המסלול עוולה בתלילות במעלה מפל Poulanas לפני הכניסה לעמק לוגדאף. משם, טיפוס תלול במדרגות מביא אותך אל לצוק הספינק, לפני שתחתוך דרך היער כדי להוביל חזרה לכיוון משרד המידע.

Poulanass Walk- Pink Route

אחד מהטיולים הקלים ביותר בגלנדלוך, הליכה קצרה של 30 עד 45 דקות 

העלייה התלולה לאורך מפל Poulanas ובריכות הטבילה שווה את המאמץ. כשמגיעים לנקודה הגבוהה ביותר פונים שמאלה מעל הגשר ומתחילים בירידה דרך יער האלון לחניון.

השביל חוצה מעל המפל אל דרך היער כדי לרדת דרך חורשות מעורבות עד לקרקעית העמק .

לפני שתסיימו את הטיול שלכם, אל תשכחו לעצור ליד השרידים המופלאים של כנסיית ריפרט מהמאה ה-11.

Woodland Road -Silver Route

מסלול  בינוני של שעה ו-75 דק'

זהו מסלול  המשתרך דרך חורשות אל עמק גלנדאסאן השכן. השביל עוקב אחר נהר Glendasan בחזרה לכיוון Glendalough, שם הוא עובר דרך אזורי הביצות של האגם התחתון.

הנופים הראשוניים הם הצצה דרך העצים, ולאחר מכן על העמקים המרשימים ועל צלע ההרים שמסביב.

ההליכה המבודדת ב- Woodland Road היא מסע של 4 ק"מ דרך יער עבות עד לעמק גלנדאסאן.

המסלול מתאים לבעלי רמת כושר סבירה ומגיע לטיפוס כולל של 90 מטר.השביל יכול להיות קצת בוצי לפעמים בגלל הקרקע הרכה .

Miners Road Walk -Purple Route

מסלול קל זה אורך כשעה וחצי, כמעט שטוח לחלוטין עם כמה שיפועים עדינים, הוא  מתחיל בחניון העליון ומביא אותך לאורך קו החוף של האגם. ככל שאתה מעמיק לתוך העמק, ההרים הסלעיים מתנשאים גבוה מעל. כאן תוכלו לחקור את עבודות הכרייה הישנות. 

הליכה זו עוקפת צד אחד של האגם העליון בדרך חולית לאורך רצפת העמק, ועוברת דרך חורש האורנים הסקוטיים לפני שמגיעים לכפר הכורים ההרוס. באמצע השביל ניתן לראות את המערה הידועה כמיטת סנט קווין על פני האגם והנופים של האגם ושל צלע ההרים מסביב מרשימים..

הליכה קלה לחסרי ניסיון, הרי וויקלו מתנשאים משני הצדדים ותוכלו לחקור את עבודות הכרייה הישנות כשתגיעו לסוף השביל.

שימו לב לחיות הבר גם כאן, כולל עיזים פראיות ומדי פעם בזים יחלפו מעליכם.

Derrybawn Woodland Trail -Orange Route

מסלול של שעתיים, ההליכה הזו מתחילה בטיפוס תלול למעלה לצד מפל פולאנס לפני שפונים שמאלה ומגיעים לדרך יער , מכאן טיפוס קל יותר מביא אותך אל מעל העמק לפני שתרד חזרה לדרך הירוקה ותחזרו דרך יערות אלון מלכותיים לחניון.השביל עובר בדרך היער אל הקצה העליון של הר דריבאון ואל הדרך הירוקה. מסלול זה מציע נופים מרהיבים של כל עמק גלנדלוך.

מוקף בעצי לגש ואורן, המסלול הנופי הזה טוב לאלו המחפשים מסלול הליכה ארוך יותר של גלנדלוך, אבל זהו לא מסלול קשה פיזית. סנאים אדומים וציפורי עצים ככל הנראה ילוו אתכם לאורך הדרך לפני שהשביל יורד חזרה אל הדרך הירוקה לצד האגם התחתון ודרך יערות האלונים האלגנטיים אל החניון.

Glendalough Spinc Walk (המסלול הכחול)

לולאת הספינק – אחת ההליכות הקשות יותר בגלנדלוך

גרסה קצרה יותר של המסלול הפופולרי Spinc and Wicklow Way, המסלול הכחול הוא עדיין הליכה לולאה מאתגרת שתכלול טיפוס בסך הכל 300 מטרים עד לרכס Spinc המדהים המשקיף על גלנדלוך.

ב-5.5 ק"מ, מדובר למעשה בהליכה קצרה יותר משביל Derrybawn, אך ייקח מעט יותר זמן להשלים (שעתיים ו-15 דקות) בשל הגבעות והשיפועים שלו.

פניה אל עמק Lugduff וחולפת על פני מפל Poulanass, לאחר מכן תעלה על טיפוס תלול שיעלה אותך אל הטיילת.

שביל הטיילת נמשך 1.2 ק"מ לפני שהוא חותך דרך היער ומוביל חזרה למשרד המידע בגלנדלוך.

הנופים מהספינק הם פראיים ושווים את המאמץ.טיפ לטייל: כמו רבים ממסלולי ההליכה של גלנדלוך, ההליכה הזו מתחילה בחניון אגם העליון. לאחר מכן תצטרך לעקוב אחר החצים הכחולים.

Spinc and Glenealo Valley Walk -White Route

עם מרחק של 9.5 ק"מ וזמן סיום משוער של כ-3 שעות ו-30 דקות, ה-Spinc and Glenealo Valley Walk הוא אחד מהטיולים המאומצים ביותר של גלנדלוך ולכן חשוב להתכונן אליו כראוי. 

רכס הספינק משקיף על עמק גלנדלוך המרהיב. טיפוס קשה מתוגמל עם נופים עוצרי נשימה לא רק של העמק, אלא ככל שאתה מטפס גבוה, הנוף מעל הרי Wicklow Uplands נפתח סביבך.

השביל עולה בתלילות בשביל למעלה ליד מפל Poulanas  עובר במדרגות עץ המובילות לנקודת תצפית מרהיבה המשקיפה על האגם העליון. הוא עוקף את ראש הצוקים עם נופים עוצרי נשימה נוספים לפני שיורד דרך ביצה ויורד בשביל סלעי אל כפר הכורים הנטוש וחוזר על שביל רחב לצד חוף האגם העליון.

במסלול הזה יש טיפוס  של 500 מטר,אבל  תתוגמלו עם כמה נופים עוצרי נשימה לאורך הדרך.בעקבות אותה הליכה ראשונית כמו המסלול הכחול ומעלה 600 מדרגות עץ, תעברו על פני האגם העליון ותחלפו על פני הצבאים של עמק גלנאלו.השביל המחוספס והסלעי מוביל חזרה למטה לעבר כפר הכורים הישן ולאורך כביש הכורים לפני שהוא מסיים בגלנדלוך.הליכה זו מתחילה בחניון האגם העליון ועוקבת אחרי חיצים לבנים מתחילתו ועד סופו.

Green Road Walk

טיול קל לאורך קרקעית העמק מביא אותך לאגם התחתון. כשאתם משוטטים לאורך הדרך הירוקה תחלפו על פני אלונים מלכותיים ביער. שביל הלולאה ייקח אתכם לחקור את אזור הביצה ואת תושביה.

הדרך הירוקה היא הליכה קלה האורכת כ-50 דקות, על מסלול על פני קרקע מעט גלית, העוברת דרך יערות אלון לפני שיורדים אל קצה האגם התחתון. הנופים במעלה העמק מרהיבים.

גלנדלוך היא אחת האטרקציות המובילות במזרח העתיק של אירלנד  גלנדלוך הוא ביתו של אחד מאתרי הנזירים החשובים ביותר באירלנד. יישוב נזיר נוצרי מוקדם זה נוסד על ידי קווין הקדוש במאה ה-6 ומכאן התפתחה "עיר הנזירים". רוב המבנים ששרדו היום הם מהמאות ה-10 עד ה-12. למרות התקפות של ויקינגים לאורך השנים, גלנדלוך שגשג כאחד מהיסודות הכנסייתיים הגדולים של אירלנד עד שהנורמנים הרסו את המנזר בשנת 1214 לספירה וגלנדלוך ודבלין אוחדו. קרוב לעיר הנזירים נמצא המרכז האינטראקטיבי. המרכז כולל צילום אודיו ומציג דגם של אתר הנזירים. 

גלנדלוך (או גלאן דה לוך, כלומר 'הגלן של שני האגמים') ממוקם בלב הפארק הלאומי הרי וויקלו, שבו יש יותר ממיליון מבקרים מדי שנה.

The Spinc and the Wicklow Way (מסלול אדום)

גלנדלוך ספינק והליכה בעמק גלנאלו (מסלול לבן)

Glendalough Spinc Walk (המסלול הכחול)

שביל יער דריבון (מסלול כתום)

Glendalough Woodland Road (דרך הכסף)

Walk Road (מסלול סגול)

ההליכה בתא פולנאס וסנט קווין (מסלול ברונזה)

ההליכה בתא פולנאס וסנט קווין (מסלול ברונזה – לוקח 45 דקות)

Walk the Miners' Road Walk (מסלול סגול – לוקח 70 דקות)

אם תכננתם לבקר בוויקלו, בדוק את המפה של Walking Trails of Glendalough .זוהי מפה עם מסלולי הליכה מקודדים בצבעים ברחבי האזור.

The Spinc and the Wicklow Way (מסלול אדום)

אחד מהטיולים הקשים ביותר בגלנדלוך, כדאי לקחת רק מי שמצויד היטב ובעל רמת כושר גבוהה.

תצטרכו ללכת -11.5 ק"מ ועם זמן סיום משוער של כ-4 שעות ו-15 דקות, תלכו באותו מסלול כמו כל שאר שבילי הספינק לפני שתצאו לכיוון הר לוגדאף. סביר להניח שכאן תראו ציפורים כמו עורבים, כמו גם עדרי צבאים.לאחר מכן, השביל מתחבר למסלול Wicklow Way שייקח אתכם בחזרה למטה אל משרד המידע בגלנדלוך.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!