הכנסיה העתיקה גלארוס

הכנסיה העתיקה גלארוס

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

אורטוריית Gallarus היא קפלה קטנה במחוז קרי, אירלנד. ממוקמת בקצה המערבי של חצי האי דינגל, הכנסייה אפופת מיסתורין. המבנה נבנה כולו מאבן אפורה מקומית בצורה מוזרה עם דפנות מעוגלות מעט וגג מחודד.

במאמר זה ננסה לתת לכם תשובות לכל השאלות אודות הכנסיה העתיקה גלארוס שבחצי האי דינגל, קרי באירלנד.

המבנה האייקוני של Gallarus ממוקם בלב קרי Gaeltacht , בקצה המערבי מאוד של חצי האי דינגל . זו לא סתם כנסייה רגילה, המראה הייחודי שלה, המכונה לעתים קרובות כמו סירה הפוכה, הכנסייה היא כיום אטרקציה תיירותית ידועה. הכנסייה בנויה כולה מאבן מתוצרת מקומית, המבנה העתיק נבנה באופן מיוחד, בחפיפה הדרגתית של האבנים, כך שכל נדבך בולט מעט פנימה, עד שהקשת נסגרה בקודקוד הגג. טכניקה עתיקה, אמצעי זה לבניית גג הופעל  גם בקבר הניאוליתי הגדול בניוגראנג ' .

התאריך המדויק של הכנסייה בגאלרוס אינו ידוע, אם כי חוקרים סבורים שהיא עשויה להיות מהמאות ה-11/12 לספירה, בהתבסס על מספר מאפיינים אדריכליים . יש חוקרים הסבורים שהיא נבנתה אפילו קודם לכן, בין המאות ה-6 וה-.9. המבנה קטן, פנים הכנסייה באורך של 4.8 מ' בלבד על 3 מ' רוחב. הוא מואר בחלון יחיד, זעיר, הממוקם בקיר המזרחי של המבנה הייחודי. 

מסורת מקומית נפוצה באיזור אומרת, כי כל מי שמטפס דרך החלון הזעיר הזה יובטח לו גישה לגן עדן. אתם מוזמנים לנסות זאת, רק קחו בחשבון שהחלון ממש קטן. הכניסה לכנסייה מוגדרת על ידי פתח משקוף פשוט הממוקם בקיר המערבי. בעבר זה היה אטום במקור על ידי דלת עץ שהיתה מאובטחת במקומה על ידי שני סוגרי אבן .

מחוץ לכנסייה, בצידה הצפוני, תוכלו לראות תפאורה אבן מלבנית נמוכה, העשויה לסמן את מיקומם של הקברים של האנשים שנקברו תחת הכנסיה, מנהג ידוע בנצרות. המבנה מכיל לוח צלב פשוט בראשו הנושא כיתוב בחצי כתב יחיד , ' קולום מק דינט ' (קולם בן דינט).  תיעוד משנת 1758, מספר על פיסת פולקלור מקומית מעניינת זו הנוגעת לטבעת האבן, ' ליד הבניין הזה הם מראים קבר עם ראש צלב שלו וקוראים לו קברו של הענק, חוקרים סבורים שגריפית' מור נקבר שם, וכפי שהם קראו לזה קפלה, אז כנראה שהכנסיה נבנתה על ידו או על ידי משפחתו במקום הקבורה שלהם .

Gallarus Oratory, Dingle, Co. Kerry

ישנם חוקרים הסבורים כי במבנה העתיק מעולם לא שימש ככנסיה, הם טוענים שלא נמצאו  ראיות ממשיות לכך. במקום זאת,  הם מציעים תיאוריות של שימושים חלופיים.  הם סבורים שמי שנקבר במבנה היה סנט ברנדן המארין והוא נקבר במבנה בצורת סירה הפוכה. ברנדן חי בסביבות 484-577  על פי מסורת הנצרות הקופטית.

הכניסה אל האתר בחינם. רק צריך להמשיך בכביש לפני שפונים שמאלה למרכז הפרטי. במרחק של כ-150 מטרים תוכלו לבקר באנדרטה הציבורית הזו בחינם.

זהו אחד המיקומים האהובים  ביותר בחצי האי דינגל ובהחלט גולת הכותרת לאורך הדרך האטלנטית הפרועה בזכות הנופים עוצרי הנשימה.

אל תשכחו לבקר בחנות המתנות.  תחקרו את האיזור ותלמדו על ההיסטוריה של המבנה וחצי האי דינגל.  מוכר חנות המתנות הוא איש מבוגר ומשפחתו חיה באזור במשך דורות, הוא ישמח לספק לכם הסברים על המבנה הייחודי. 

'אורטוריה' היא שם נרדף לכנסייה קטנה. הכנסייה בגאלרוס היא בניין אבן יבשה בעיקרו, היחיד מסוגו ששרד כמעט ללא פגע ביבשת אירלנד , ביחד עם אתר המורשת העולמית של האי סקליג מיכאל. הוא נבנה בטכניקת ה-corbelling, שבה אבן אחת מונחת על גבי אבן אחרת, תמיד עם חפיפה פנימית קלה, כך שבסופו של דבר רק אבן אחת (או במקרה זה שורה שלהן) משלימה את הגג.

המבנה  ממוקם בתוך מתחם נזירי, כאשר ניתן לראות את קוו המבנה בצורה הטובה ביותר בחלק האחורי (מזרחי) של הבניין. החומה בחזית הכנסייה מחלקה את המתחם לאזור מקודש (בו נמצאים הכנסייה ומגרש הקבורה, המסומן באבן חרוטת צלב וסימון של קבורה מיוחדת) ואזור חילוני, שבו, אם הייתה מתקיימת חפירה, אפשר היה לצפות למצוא את הבתים העגולים (clocháin) ובתי המלאכה של הנזירים. אתר נזירי דומה נמצא ב-An Riasc, בקרבת מקום, שנחפר במהלך שנות ה-70, וניתן היה לצפות לממצאים דומים כאן בגאלרוס.

מבנה הכנסייה מיושר מזרח-מערב, כאשר הדלת ממערב. בפנים מעל החלון בעל הראש העגול יש שלוש אבנים בולטות, שאולי שימשו לתליית מנורה או מדף, או אולי היו חלק מחופה מעל מזבח שחסר כעת. בפתח המשקוף הפשוט יש שתי אבנים מחוררות בולטות מעליו, לצורה של סגירת דלת.

אי אפשר לדעת במדויק את מקור בניית הבניין הזה, אבל חוקרים מודרניים נוטים לחשוב כאמור על המאה ה-10 או אפילו ה-11, אם כי אחרים מעדיפים למקם אותו מוקדם יותר.

כתובת ברביע הימני התחתון של הצלב, הניצב מצפון לכנסייה, נקראה COLUM MAC DINET; היום רק ה-COLUM נראה בבירור.

לאתר זה, אנדרטה לאומית בטיפול המדינה, ניתן לגשת בחינם בשביל קצר מכביש צדדי (שם חניה מוגבלת מאוד), או על ידי יציאה למרכז המבקרים Gallarus שבו יש מקום חניה בשפע, גם כן. תמצאו גם מתקני בית קפה ושירותים, ומופע וידאו המספר את סיפור המבנה המסתורי, הכניסה אל מרכז המבקרים תמורת תשלום קטן וסמלי.

מרכז המבקרים של Gallarus Oratory

בכתובת

Caherdorgan South , Dingle , Co. Kerry , V92 Y028 , אירלנד

הִיסטוֹרִיָה

ההיסטוריה של אורטוריית גאלארוס מעט מסתורית. במהלך השנים, האמינו כי אורטוריית גאלארוס הייתה כנסייה נוצרית מוקדמת, או קפלה מהמאה ה -12 , או אולי מקלט לאנשים שעלו לרגל, או אפילו מקום קבורה. אמנם חוקרים לא קבעו תשובה וודאית והשאלה נותרה פתוחה, החוקרים נותרו חלוקים בינהם, אבל נראה שמבנה האבן אכן נבנה מעל קבר. היסטוריונים קבעו את תאריך הבנייה בכל מקום מהמאה ה-7 ועד המאה ה-12.

אורטוריית גאלארוס התגלתה על ידי צ'ארלס סמית' בשנת 1756. בשנת 1758 הזכיר מבקר אנגלי בשם ריצ'רד פוקוק כי ביקר באורטוריית גאלרוס במכתב שנמצא שנים לאחר מכן. כשראה לראשונה את האתר, הואשמע אגדה מקומית על ההיסטוריה  ותיעד זאת בכתביו:

"ליד הבניין הזה הם מראים קבר עם ראש בצלב שלו וקוראים לו קברו של הענק; המסורת היא שגריפית' מור נקבר שם, וכמו שהם קראו לזה קפלה, אז כנראה שזה נבנה על ידו או על ידי משפחתו במקום קבורתם".

חלק מהבלבול לגבי ההיסטוריה של אורטוריית גאלארוס נובע מוויכוחים על המקורות בשפה האירית של "גאלארוס". יש האומרים שזה מגיע מ- Gall Aras , כלומר "בית הזרים" ותומכים בתיאוריה לפיה הבניין מגן על עולי רגל שהגיעו לאירלנד. עם זאת, אחרים מתעקשים שהשם מגיע מ- Gall-iorrus, שמתורגם ל"לשון סלעית" ומתאר במדויק את הנוף בחלק זה של חצי האי דינגל.

כך או כך, המבנה של גלארוס הפך למקום עלייה לרגל של תיירים, כמו בהרבה מבנים עתיקים ייחודיים באירלנד המבורכת בכך.הגאלרוס אורטורי דומה לגוף ההפוך של סירה עם שני צדדים מעוקלים מעט הנפגשים בקודקוד הגג.

החלק הפנימי באורך של כ-16 רגל על ​​10 רגל רוחב, וזו הסיבה שראוי יותר לקרוא לבניין כינוי (קפלה) מאשר כנסייה. עדיין אפשר להיכנס פנימה, אבל צפו שהפנים יהיה מואר באופן עמום. הסיבה לכך היא שלבניין יש רק חלון קטן ועגול אחד בקיר המזרחי והדלת הראשית בקיר המערבי, כך שאור היום בקושי מסתנן פנימה.

מחוץ לקפלה יש אבן בגובה שלושה מטרים שעליה כתוב "COLUM MAC DINET" ומעליה צלב מוקף. לוח זה מתפרש לעתים קרובות כמצבה.

בעת ביקור בקפלה, הקדישו זמן להתפעל מהבנייה ודמיינו לעצמכם איך זה היה לבנות מבנה כה מורכב בעת כה עתיקה, הישג ארכיטקטוני מרשים מאוד, בעיקר לאותה תקופה, תרבלו תחושה איך אנשים חיו בעת ההיא. הסלעים, שככל הנראה הובאו כולם ממצוקים לאורך הים, נחתכו מכל צד. האבנים הגדולות משתלבות בצורה מושלמת זו בזו ועוצבו בבירור והורכבו בקפידה רבה. בנייה יציבה זו היא שאפשרה למבנה לעמוד לאורך מאות שנים עם מעט מאוד נזק. זה גם הפך את הבניין לעמיד לחלוטין למים – מה שמאפשר לגשם האירי הזה לזרום ממש לאורך הצדדים, שוב הישג תקדימי בהתחשב בעת בה הקפלה הזאת נבנתה..

מיקום וכיצד לבקר

אורטוריית Gallarus ממוקם באזור הכפרי של מחוז קרי בחצי האי דינגל. הקפלה לא משמשת עוד כאתר תפילה, אך הביקור בה בחינם. אך מרכז המבקרים האופציונלי גובה דמי כניסה כדי לראות את התערוכות ומופע הוידאו המרתק בהחלט שווה צפייה, הכסף משמש לתחזוקת המקום. המבנה פתוח  כל השנה, אך המרכז נסגר במהלך החורף.

מכיוון שהקפלה נמצאת בחוץ וחופשית, אתה יכול לבקר ב- Gallarus Oratory בכל עת, אבל עדיף בשעות היום כי אין חשמל כדי להאיר את הקפלה הישנה.

ניתן למצוא את הקפלה חמישה קילומטרים מחוץ לעיירה Dingle וניתן להגיע אליה דרך כביש R559. הוא ממוקם ליד ה-Wild Atlantic Way ומהווה תחנה פופולרית עם אוטובוסי טיולים באזור.

ממרכז המבקרים, יש שביל שמוביל אותך כ-200 רגל כדי להגיע ל-Gallarus Oratory האמיתי.

מה עוד לעשות בסביבה

לא רחוק מהאוטוריה נמצאות חורבות טירת גאלארוס. הטירה נבנתה במאה ה -15 , וכל ארבע הקומות של המגדל המבוצר עדיין עומדות על תילם. עבודות השיקום נמשכות, כך שלא ניתן להיכנס פנימה, אבל זו עצירה טובה ומהירה אם כבר מטיילים באזור.

אורטוריית Gallarus קרובה מאוד לעיר דינגל – אחד הכפרים המקסימים ביותר במערב מחוז קרי. בעיירה יש נמל מקסים והיא ידועה בזכות המסעדות המצוינות והפאבים המקסימים שלה. אם יש לך זמן , צאו לסיור בסירה.

כדי לחקור בצורה הטובה ביותר את החלק הנופי הזה של אירלנד, סעו במסלול המעגלי בקצה חצי האי המכונה Slea Head Drive. יש מצוקים מרהיבים,נופים ירוקים האופייניים לאי המדהים אירלנד. אפשר לעשות מעקף קטן כדי לראות גם את טירת מינארד .

אם תרצו לחוות  מקומת נוספים באיזור, תוכלו לבקר בבאר העתיקה הממוקמת בצד המערבי הפראי והנידח של האי ולנטיה באירלנד.

האגדה מספרת שבמאה ה-5, הקדוש ברנדן "הנווט", אחד הקדושים הנזיריים המוקדמים של אירלנד, הפליג לאי האירי הזה ממפרץ דינגל. לאחר מכן הוא טיפס במעלה הצוקים התלולים והפראיים בסלע והביא את הנצרות לאי.

הבאר, שלפי האמונה שימשה את ברנדן הקדוש, יושבת במקום המקורי שלה וכעת יש לה מזבח פשוט שנבנה סביבו.. ליד המעיין הקדוש תבחינו בשלושה צלבי אבן מימי הביניים – ככל הנראה מהמאה ה-7 או ה-8 – החבויים בתוך הדשא הגבוה, מכוסה רוח.

ברנדן הנווט היה  ידוע במסעו האגדי, אומרים שהוא חצה את האוקיינוס ​​בסירה אירית מסורתית שלו, ,מעלליו מתוארים בטקסט הלטיני Navigatio Sancti Brendani (מסע הקדוש ברנדן הנווט) המספר כיצד יצא אל האוקיינוס ​​האטלנטי עם מספר נזירים בחיפוש אחר גן העדן. הסיפור  משתלב בז'אנר פופולרי אז של סיפורים איריים.

כתוצאה ממסעותיו, ברנדן תמיד נתפס כפטרון המלחים ולכן הבאר הקדושה שלו היא אתר חובה נוסף באיזור.

לסיכום

אורטוריית GALLARUS היא כנסיית אבן גסה שנבנתה בין המאות ה-6 וה-9, והיא עדיין במצב מצויין נשמרה להפליא.אם כי מרבית החוקרים סבורים שהיא עשויה להיות מהמאות ה-11/12 לספירה, בהתבסס על מספר מאפיינים אדריכליים . יש חוקרים הסבורים שהיא נבנתה אפילו קודם לכן, בין המאות ה-6 וה-.9. המבנה קטן, פנים הכנסייה באורך של 4.8 מ' בלבד על 3 מ' רוחב. הוא מואר בחלון יחיד, זעיר, הממוקם בקיר המזרחי של המבנה הייחודי. 

המבנה נבנה מגושים חתוכים של אבן חול מקומית, הבנייה בגובה 17 רגל היא הכנסייה המוקדמת השמורה ביותר מסוגה באירלנד. המבנה הפשוט של החדר היחיד, המורכב מצורת משולש מעוגלת עם פתח בקצה אחד וחלון קטן מובנה בקצה השני, מסתיר בנייה מתוחכמת להפתיע כמו השימוש המופתי שלו בטכניקת בנייה ניאוליתית המכונה "קורבלינג". ” האבנים הונחו גם בקפידה בזווית קלה, נמוכה יותר מבחוץ מאשר מבפנים, כדי לאפשר למים לצאת החוצה מהפנים.  

בעוד שאורטוריית גאלארוס נחשבת ככנסייה או אתר מפגש דתי כלשהו, ​​מטרתו האמיתית עדיין לא ידועה, אם כי ישנם אתרי קבורה קלטיים סמוכים שהובילו כמה חוקרים להאמין שיש לו משמעות לקבורה מסוימת. לא משנה מה המטרה המקורית, מדובר במבנה עתיק ומרתק

האגדה המקומית אומרת כעת שאם אדם יטפס דרך החלון הקטן בחלק האחורי של הנואמים, נשמתו תתנקה.    

ישנו מרכז מבקרים בניהול פרטי עם מידע נוסף על אורטוריית Gallarus בו תוכלו לחקור תמורת תשלום קטן ולצפות במצגת וידאו על האתר. במרכז המבקרים יש חניון וחנות מתנות.

אורטוריית Gallarus ממוקמת באזור הכפרי של מחוז קרי בחצי האי דינגל. הקפלה לא משמשת עוד כאתר תפילה, אך הביקור בה בחינם. אך מרכז המבקרים האופציונלי גובה דמי כניסה כדי לראות את התערוכות ומופע הוידאו .

 המבנה פתוח  כל השנה, אך המרכז נסגר במהלך החורף.מכיוון שהקפלה נמצאת בחוץ וחופשית, אתה יכול לבקר ב- Gallarus Oratory בכל עת, אבל עדיף בשעות היום כי אין חשמל כדי להאיר את הקפלה הישנה.

ניתן למצוא את הקפלה חמישה קילומטרים מחוץ לעיירה Dingle וניתן להגיע אליה דרך כביש R559. הוא ממוקם ליד ה-Wild Atlantic Way ומהווה תחנה פופולרית עם אוטובוסי טיולים באזור.ממרכז המבקרים, יש שביל שמוביל אותך כ-200 רגל כדי להגיע ל-Gallarus Oratory האמיתי.

Gallarus Oratory היא אחת הדוגמאות האיקוניות ביותר שלנו לנצרות האירית המוקדמת וגולת הכותרת הפופולרית של חצי האי דינגל.

אחד מהאתרים האיקוניים באמת של חצי האי דינגל, Gallarus Oratory הוא כנסיית אבן יבשה עם גג מפותל. Gallarus Oratory ניצב בצד הדרום מזרחי של מתחם גדול עם חומות אבן במורדות התחתונים של Lateevmore, עם נוף המשקיף על חצי הסהר הרחב של הקרקע המקיף את נמל סמרוויק. י

ויכוחים לגבי מועד הבנייה, כאשר האפשרות הסבירה ביותר היא אי שם בסביבות המאה ה-10 או ה-11.

 מכיוון שהמבנה ממוקם על חצי האי דינגל, Gallarus Oratory הוא אתר פופולרי מאוד בקרב מבקרים,  מגיעים הרבה סיורי אוטובוסים, אם תגיעו מחוץ לעונות התיירות,  תקבלו  את הכנסייה כמעט לעצמכם בזמן שאתם סופגים את האווירה.

הכנסייה נבנתה מקמרון יחיד רציף, עם הקירות המפוזרים של הבסיס התומכים בגג. סגנון בנייה זה מספק את צורתו הייחודית של גאלארוס, מרחוק הוא נראה כמו גוף סירה הפוכה. Gallarus היא אחת משלוש כנסיות אבן יבשות בלבד שעדיין יש להן גג קורבל שלם (השתיים האחרות נמצאות על האי סקליג מיכאל). ידוע כאחת מ-36 כנסיות אבן יבשות באירלנד, ומתוכם 31 יוצאי דופן ממוקמות לאורך חצי האי איווראג' ודינגל, אזור שהיה מוקף על ידי ממלכת ימי הביניים המוקדמת של קורקו דובין. 

ארכיאולוגים כמו Tomas Ó Carrigáin ופיטר הארביסון הציעו שכנסיות אבן יבשות אלו עשויות לשקף את התפשטות הכת של ברנדן הקדוש הנווט, אז אולי צורת הסירה הייחודית של גאלארוס היא ביטוי נוסף לכך. עם זאת, Ó Carrigáin מציין עוד כי מבני אבן יבשה הפכו נפוצים יותר בקורקו דובין ביישובים חילונים כמו גם כנסייתיים, כך שזה עשוי להיות השתקפות של הסגנון האדריכלי של אותה תקופה.

ממש מחוץ למבנה ניתן לראות תכונה של עלייה או מזבח עם לוח צלב מוקדם הנושא את הכתובת הלטינית LIE COLUM MEC GR .

העיר הקרובה ביותר 9 ק"מ : Dingle

דמי כניסה ל- Gallarus Oratory : האתר עצמו חינמי ונגיש אם חונים באזור הקטן במספר 52.171394, -10.350467 ותלכו בשביל. אם כי תמורת תשלום קטן יש במרכז המבקרים חניון גדול, חנות מתנות ומתקני שירותים. נגישות: מרכז המבקרים נגיש, ויש שביל חצץ טוב שמוביל את כל הדרך . אסור להכניס כלבים. מתאים לילדים צעירים

מרכז המבקרים Gallarus Oratory נמצא במרחק של כחמש עשרה דקות (8 ק"מ) נסיעה מדינגל. סעו בכביש Slea Head Drive (R559) צפון-מערבה (נגד כיוון השעון), פנו ימינה 1 ק"מ מחוץ לעיר Dingle, עם השילוט An Mhuiríoch. המשיכו 5 ק"מ לאורך הכביש הזה ופנו שמאלה ומיד מיד ימינה, בשילוט לגאלרוס בשני הצמתים. המשיכו בכביש זה קילומטר אחד והכניסה למרכז המבקרים תהיה מימינכם. יש חניון גדול.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!