נהיגה באירלנד- המדריך המקיף

נהיגה באירלנד- המדריך המקיף

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

ניווט באי הירוק- מדריך מקיף לנהיגה באירלנד - משכירים רכב באירלנד? הנה כל מה שצריך לדעת על כיצד לנהוג באירלנד, חוקי דרך לנהגים, רישיון ועוד!

אם אי פעם נהגתם בצד ה"לא נכון" של הכביש, זה ממש לא אומר שאתם במקום הלא נכון, במיוחד אם אתם באירלנד! באי האזמרגד הקסום, בין כבישי חוף פנוראמיים לדרכים כפריות מפותלות, הנהיגה היא הרבה יותר מדרך הגעה מנקודה A ל-B, מדובר בחוויה עצמה.

במדינת האי המדהימה, הדרכים ייקחו אתכם בין נופים ירוקים וחופים מרהיבים, בין נתיבים קטנטנים שתחלקו עם עדרי כבשים או פרות, לכבישים מהירים שיובילו אתכם בין הערים המרכזיות. חוויית נהיגה במדינה חדשה עלולה להיות מורכבת ומרתיעה, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן היום.

 אז בואו נצא לסיבוב דרך הכללים, החוקים, המוזרויות והקסמים של הכבישים האיריים, הכל בצורה כל כך מנומסת ואדיבה כמו שרק האירים יודעים.

מטרה: מטרת המדריך היא לספק לכם, תיירים שמגיעים לבקר באירלנד, את הידע הדרוש כדי לנווט בכבישים של אירלנד בבטחה, בין אם אתם מגיעים למדינת האי בפעם הראשונה ובין אם אתם מטיילים מנוסים. מדריך זה נועד לכסות את כלל ההיבטים החיוניים של נהיגה באירלנד, ולהבטיח שתהיה לכם חוויה נעימה ובלתי נשכחת בכבישי האי.

פרקטיקה: במדריך נעסוק בהיבטים שונים וביניהם סוגי כבישים באירלנד, חוקים ותקנות, חנייה, דוח"ות ועוד, עם שילוב של עצות מעשיות ותובנות תרבותיות.

Ireland
People's Park Limerick

פרק ראשון- כללים ותקנות

ניווט במדינה זרה עלול להיות מורכב, אך הבנת הכללים והתקנות הבסיסיים של התנהלות בכביש תהפוך את חוויית הנהיגה שלכם לקלה ובטוחה יותר. 

דרישות רישיון נהיגה

תיירים בינלאומיים: חברת ההשכרה עשויה לאפשר לכם לנהוג עם רישיון הנהיגה הישראלי שלכם, אבל חשוב לשאת עמכם רישיון נהיגה בינלאומי (IDP), אותו תצטרכו להציג לשוטר, פקח, גורם רשמי באם יבקש. כל זמן נסיעה חשוב לשאת עמכם את הרישיון הישראלי לצד הרישיון הבינלאומי, כמו גם מסמכי הרכב (רישיונות רכב, טופס השכרה).

חוקי הדרך

באירלנד נוהגים בצד שמאל של הכביש, עוד נגיע לזה.

מגבלות המהירות משתנות על פי סוגי הכבישים:

כבישים מהירים: עד 120 קמ"ש

כבישים לאומיים: עד 100 קמ"ש

אזורים עירוניים: עד 50 קמ"ש

חגורות בטיחות: חובה לכל הנוסעים, כולל הנהג.

הגבלת אלכוהול: באירלנד ישנם חוקים מחמירים לגבי נהיגה בשכרות, עם הגבלת אלכוהול בדם של 20 מיליגרם ל-100 מיליליטר.

טלפונים ניידים: שימוש בטלפון נייד ביד בזמן נהיגה אינו חוקי.

ביטוח ודרישות משפטיות

ביטוח צד ג' הוא חובה. ודאו שהרכב השכור שלכם עומד בדרישות החוק.

מסמכים: שאו תמיד רישיון נהיגה תקף (ישראלי ובינלאומי), דרכון, תעודת ביטוח, רישום רכב ותעודת NCT (מבחן רכב לאומי) שתהיה ברכב השכור תמיד.

הבנת הכללים והתקנות של נהיגה באירלנד חיונית לנסיעה בטוחה ומהנה. הקפדה על החוקים מבטיחה לא רק את רווחת הנהג והנוסעים אלא גם מאפשרת לכם לנסוע בראש שקט, בין אם חוצים את הרחובות ההומים של דבלין או שנוסעים בין הדרכים המפותלות של הדרום. 

DiscoverCars.com

פרק שני- היכרות עם הדרכים האיריות

הקסם של הנהיגה באירלנד טמון לא רק ביעד אלא במסע עצמו. מכבישי חוף מחוספסים ועד לכבישים מהירים, אירלנד מציעה אינספור סוגים של דרכים. בואו נצלול לסוגי הכבישים שתיתקלו בהם בעת טיול במדינת האזמרגד.

כבישים מהירים (M): כבישים מהירים מקשרים בין ערים מרכזיות, בדרך כלל יהיו בהם מספר נתיבים. מגבלות המהירות נעות בין 100 ל-120 קמ"ש, חפשו אחר השילוט.

כבישים לאומיים (N): כבישים ראשיים שמקשרים בין אזורים, לרוב כבישים בעלי נתיב אחד לכיוון, עם הגבלת מהירות של בין 80 עד 100 קמ"ש.

כבישים אזוריים (R) וכבישים מקומיים (L): כבישים קטנים יותר שמובילים לאזורים ספציפיים או נקודות נוף. אלה יכולים להיות צרים ומפותלים, במיוחד באזורים כפריים.

כבישי אגרה

חלק מהכבישים המהירים במדינה הינם כבישי אגרה, בעיקר כבישים מהירים שמחברים בין הערים המרכזיות. בחלק מכבישי האגרה לא תמצאו מחסומים שמעידים על כביש האגרה, אלא מצלמות שמצלמות את לוחית הרישוי של הרכב, והגבייה נעשית דרך חברת ההשכרה. 

דמי האגרה משתנים בהתאם לכביש, סוג הרכב (רכב פרטי, אוטובוס, משאית וכו') ואמצעי התשלום. 

באם שכרתם רכב מחברת השכרה מקומית, הרכב יהיה מצויד במערכת eToll, דרכה חברת ההשכרה משלמת את האגרה. מומלץ לבדוק מול חברת השכרת הרכב את התנאים של נסיעה בכבישי האגרה- כיצד מתבצע התשלום, האם יש 

חניה

בערים רבות, ממש כמו בארץ, חנייה בצדי הרחוב בשעות מסוימות נדרשת בתשלום, חפשו אחר השלטים שמציינים את דרך התשלום ואחר הזמן המרבי המותר לשהייה בחנייה. 

שימו לב כי ישנם אזורים מסוימים בהם החניות שמורות לתושבים מקומיים, בעיקר באזורים המתויירים בדבלין ובגאלוויי. חנייה ללא אישור במקומות אלו עלולה לגרור קנסות כבדים, ולכן תמיד בדקו את השלטים שבאזור החנייה. 

אמצעי תשלום לחניות: מכונות ונקודות תשלום בסמוך לחנייה או אפליקציית תשלום בנייד כמו Parking Tag. מומלץ לשים את כרטיס החנייה שלכם על שמשת הרכב.

ברוב האזורים הכפריים באירלנד תמצאו מקומות חנייה חינמיים, ברחובות, במגרשים ציבוריים ובחניונים. 

קנסות: מכוניות שחונות שלא כדין עשויות לקבל קנסות גבוהים, שכן האכיפה באירלנד נחשבת לקפדנית ביותר. 

פרק שלישי- תרבות הנהיגה האירית ועצות בטיחות

כדי להצליח להיות בראש שקט בזמן נהיגה באירלנד, חשוב לא רק להכיר את התקנות והחוקים, אלא גם להבין את תרבות הנהיגה המקומית- נימוסי הנהיגה והחוקים הלא כתובים. 

אדיבות בדרכים: אין יותר כיף מלנהוג בכבישי אירלנד לצד הנהגים המקומיים, שיהיו אדיבים כלפיכם כל כך שלא תבינו מאיפה בא לכם כל הטוב הזה. צפו לקבל נפנופי תודה והנהונים לאחר כל פעם שתתנו זכות קדימה לרכב מסוים.

פעמים רבות, במיוחד באזורים כפריים, תיתקלו בטרקטורים או רכבי עבודה שנוסעים לאט מאוד. יש להקפיד לציית לכללי הכביש ולעקוף רק במקומות שמותר, וכן, סבלנות היא עוד דבר שמאפיין מאוד את הנהגים האיריים. 

עצות בטיחות

שיקולי מזג אוויר: מזג האוויר באירלנד משוגע, ועשוי להשתנות תוך דקה משמש כבדה לערפל וגשם אכזריים. בדקו תמיד את תחזיות מזג האוויר לפני יציאה לנסיעה מורכבת, והיו מוכנים לשנות תכניות בעקבות מזג אוויר סוער. אם תחזית מזג האוויר מעדכנת על ערפל וגשמים כבדים, מומלץ להימנע מלנהוג בכבישים מפותלים וצרים. 

נהיגה לילית: באזורים כפריים רבים אין בכלל תאורה בשעות הלילה, ויש לקחת זאת בחשבון.

נהיגה כפרית: צפו לנתיבים צרים, עיקולים חדים ואפילו חיות שמסתובבות חופשי וחוצות את הכבישים. 

Ireland
ביום גשום או קיצי?
Ireland
איך אתם אוהבים את האירלנד שלכם?

פרק רביעי- נהיגה בצד שמאל- כל כך מפחיד?

לא! זו התשובה. הדבר לא נורא בכלל. כן, ההתחלה תהיה קצת מבלבלת, אולי קצת מורכבת, וגם קצת מצחיקה, אבל עם קצת מודעות, הכנה מראש וסבלנות, תסתגלו במהירות לנהיגה המוזרה. 

הבנת היסודות

חשוב להבין את יסודות הנהיגה של צד שמאל, וכך תמיד לזכור בראש כי עלינו להישאר בצד שמאל של הכביש, וכי התנועה בכיכרות זורמת עם כיוון השעון. בעת מעבר הולכי רגל הסתכלו ימינה, שמאלה ושוב ימינה, מכיוון שהולכי רגל עשויים להגיע מהכיוון ההפוך אליו אנחנו רגילים.

איך מתרגלים?

אם אפשר, התחילו את חווית הנהיגה שלכם באזור פחות עמוס כדי להתרגל לצורת הנסיעה החדשה. השתמשו ברמזים חזותיים כמו סימוני כבישים ותמרורים, שנמצאים בצד שלכם בכביש וידריכו אתכם. אירלנד מדינה מתויירת ומודעת היטב לכך שרוב המבקרים בה מתנסים בפעם הראשונה בחייהם בנהיגה בצד הלא נכון של הכביש, ולכן תמצאו ברחבי המדינה שילוט שמזכיר לכם שהנהיגה באירלנד היא בצד שמאל, למקרה ותשכחו.. 

אם אתם שואלים אותנו, מומלץ לשכור רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית, דבר שיקל על הנהיגה שלכם וירכז את שלל המאמצים שלכם בלהתרכז בנהיגה בצד שמאל. והכי קל- פשוט עקבו אחר המכוניות שלפניכם, תראו מה הם עושים וכך תתנהגו גם אתם. 

לסיכום

אירלנד, מדינת האי הירוקה, מציעה לקחת אתכם למסע בלתי נשכח דרך נופים עוצרי נשימה, מורשת תרבותית עשירה, כפרים צבעוניים וערים תוססות. בין אם אתם מנווטים בדרך האטלנטית הפרועה שבמערב ובין אם ברחובות ההומים של דבלין, נהיגה באירלנד היא יותר מסתם אמצעי תחבורה- אלא שער לגלות את אבני החן הנסתרות והיופי הפסטורלי של האי.  

נהיגה באירלנד דורשת הכנה, הבנה והסתגלות, מהשינוי הדרסטי של נהיגה בצד שמאל ועד תנאי הדרך והנהיגה המקומית. באם קראתם את המדריך, אתם מכוסים, כעת אתם מכירים את הכללים והתקנות, את סוגי הכבישים, את המאפיינים התרבותיים וכיצד להתרגל לנהיגה בצד שמאל. 

אז הגיע הזמן לצאת ולגלות את מדינת האי הקסומה, אה, ואל תשכחו לחגור חגורות בטיחות כן?. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!