טירת בונראטי

טירת בונראטי

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

טירת בונראטי (Bunratty Castle) חזרה לתפארתה לשעבר כאשר רכש אותה לורד גורט בשנת 1954. עבודות השיקום הנרחבות החלו בשנת 1945 בעזרת משרד העבודות הציבוריות, מועצת התיירות האירית ופיתוח שאנון.

לאחר מכן הטירה נפתחה לציבור בשנת 1962 כאנדרטה לאומית והיא פתוחה למבקרים בכל ימות השנה. זוהי הטירה השלמה המשוחזרת והאותנטית ביותר באירלנד.

איפה אפשר ללון באיזור? להלן המלצה על מלונות

Booking.com

טירת בונראטי ופארק פולק ממוקמים בכפר בונראטי, קו קלייר. ממוקם 15 דקות מנמל התעופה הבינלאומי שאנון, 20 דקות מעיר לימריק ומעיר השוק אניס ושעה אחת מהעיר גאלוויי מהווה את הבסיס האידיאלי בעת הפסקה קצרה או חופשה לאורך הדרך האטלנטית המדהימה של אירלנד.

במאמר זה נספר לכם על ההיסטוריה שלה ולמה לצפות בביקור בטירה והפארק המקיף אותה, ניתן לכם המלצות לבילוי משפחתי עם ילדים.

בטרם נבנתה הטירה המוכרת לנו היום, היה זה מבצר ההגנה הראשון שנבנה על ידי רוברט דה מוסקרוס, נורמן, הוא תל אדמה עם מגדל עץ בשנת 1250.

מאוחר יותר הוענקו אדמותיו לתומס דה קלייר שבנה את טירת האבן הראשונה באתר. בתקופה זו בונראטי הפכה לעיר גדולה בת 1,000 תושבים.

בשנת 1318 נהרג ריצ'רד דה קלייר, בנו של תומאס בקרב בין האירים לנורמנים. חסידיו הועברו והטירה והעיר נהרסו כליל. מאוחר יותר הטירה שוחזרה על ידי האנגלים עבור מלך אנגליה אך הושמדה בשנת 1332 על ידי מנהיגי איראן תומון תחת האובריאן ומקנמאראס. היא שכבה בהריסות במשך 21 שנה עד שנבנתה מחדש על ידי סר תומאס רוקבי , אך שוב הותקפה על ידי האירים והטירה נשארה בידיים איריות מאז ועד היום.

משפחת מקנמרה היא זאת שאחראית לבניית המבנה הנוכחי , היא בנתה את הטירה בסביבות שנת 1425 אך בשנת 1475 הוא הפך למעוזם של אוברינס, השבט הגדול ביותר בצפון מונסטר.

ראש החמולה קולין (ממשפחת מקנמרה) היה ראש השבט והמנהיג. אביו כבש בעבר את טירת קווין מהנורמנים, ובתוך כך הטירה נהרסה הוא תרם אותה לכנסייה כדי להפוך את המבנה  למנזר פרנציסקני. בשל העובדה שהוא שימר את המבנה  הוא זכה מאוחר יותר להוקרת כבוד מהאפיפיור יוגניוס הרביעי.  משפחת מקנמרה בנתה כ -50 מגדלים וטירות סביב אירלנד בתקופה זו, ובונראטי הייתה אחת מהן. בשנת 1475, הטירה הפכה לרכושם של האובריאנים –  לאחר שהיחסים בין שבט מקנמרה לאובריאן היו קרובים מאוד, באמצעות נישואין או מחווה. הם הרחיבו את הטירה ובנו עוד מגדלים ושטחים ובשנת 1558,תחת הנרי השמיני, קיבלו האובריאנים את התואר 'רוזנים מתומונד' והם  הראו נאמנות למלך אנגליה.

משפחת אובריאן נטשה את האמונה הקתולית והפכו לחסידי הכנסייה האנגליקנית החדשה.

הם שלטו בשטח צפון מונסטר וחיו בפאר רב. הטירה הייתה מוקפת בגנים יפים שלטונם של האוברינים הגיע לסיומו עם הגעתם של הכוחות הקרומווליים והטירה שוחררה מידם עם הכניעה שלהם לכיבוש. האובריאנים מעולם לא חזרו לבונראטי אך מאוחר יותר הם בנו בית מגורים יפה בטירת דרומולנד, כיום  משמש כמלון יוקרתי .

טירת בונראטי ואדמותיה ניתנו למשפחות מטעים שונות, האחרונה שבהן הייתה משפחת סטודדארט.

הם עזבו את הטירה בשנת 1804.

טירת בונראטי הייתה בהריסות באמצע המאה ה -20 והייתה בסכנת הריסה בגלל שלא תחזקו אותה כל השנים,ויסקונט גורט, איש תקשורת, רכש את הטירה בשנת 1953 תמורת סכום סמלי, החל לשפץ אותה ולשמר אותה לדורות הבאים. הארכיאולוג ג'ון האנט, סייע להשיב את הטירה ליושנה. ל הם מילאו את הטירה ברהיטים עתיקים וביצירות אמנות. 

הטירה מקדמת כיום אלפי מבקרים מדי יום בכל ימות השנה ומספקת גם את המיקום הייחודי של נשפי הטירות מימי הביניים של בונראטי, המתקיימים בטירה לאורך כל השנה.

מוזמנים לבדוק ביומן מתי יש כרטיסים ולהזמין בהתאם לימי החופשה שלכם!

ויסקונט גורט רכש את טירת בונראטי. בשיתוף עם משרד העבודות הציבוריות ובשיתוף פעולה הדוק עם ג'ון האנט כיועצו הראשי, הלורד גורט החל לשחזר את האנדרטה הלאומית שהייתה טירת בונראטי כמקום בו יוכל הציבור ליהנות מתחושת חיים בטירה. כפי שהיתה בימי הביניים.

במקביל למלאכת שיקום הטירה, גורט והאנט החלו גם למלא את חדריו, ברהיטים, יצירות האמנות וחפצי היומיום של התקופה בה הטירה הייתה ביתם של מנהיגי מקנמרה ואובריאן. במסגרת טירת בונראטי יש כיום אוסף נרחב, שמקורו בעיקר ביבשת אירופה, מהווה כיום את אחד מהאוספים הנרחבים ביותר בכל מקום באירלנד של סוף ימי הביניים ותחילת הרנסנס.

פארק פולק – Folk Park

על פני 26 דונם של פארק פולק בונראטי תמצאו מגוון של בתי חווה איריים מסורתיים.

בית החווה הראשון בפארק נבנה בשנת 1959 והיה בית החווה שאנון. דירת 3 חדרים זו עמדה על קרקע המיועדת להארכת המסלול בנמל התעופה שאנון. במקום להפיל את בית החווה, הוצעה ההצעה להעביר את בית החווה לבונראטי ומשם נולד הרעיון של פארק פולק בונראטי המשחזר את חיי הכפר במעין מוזיאון תחת כיפת השמיים.

כיום הפארק העממי הוא ביתם של שלל בתי חווה למבקרים המוזמנים לחקור וללמוד על ההיסטוריה של האיזור כולו, כל אחד מהם מייצג חלק אחר באזור שאנון ומציג את אורחות חייהם של המעמדות השונים בחיי הכפר האירי בתחילת המאה ה -20.

(Bunratty Folk Park) שוכן על שטח של 26 דונם של כפר קלייר וכולל למעלה מ -30 בתים בכפר ובסביבה כפרית.

בתי חווה כפריים, חנויות כפר ורחובות משוחזרים ומרוהטים כפי שהיו באותה תקופה בהתאם למעמדם החברתי, החל מהדירה הענייה ביותר , דירת חדר ועד בית בונראטי דוגמה מצוינת למגורים שנבנו בשנת 1804 בביתם של סטודרטס, המשפחה האחרונה שכבשה את טירת בונראטי.

רחוב הכפר הוא המרכז של פארק פולק בונראטי. כאן תמצאו אוסף של חנויות ומבנים בצבעים עזים זה לצד זה. במקום נערכים ארועים עם מוזיקה אירית מסורתית , תוכלו לראות בביקורכם את דמויות הכפר, שחקנים שמשחזרים את חיי הכפר בימי הביניים, ילדיכם יראו דמויות וישמעו סיפורים מימי הביניים.

בתי הכפר והחנויות בפארק הפולק נבחרו מאזורים רבים ושונים, כדי ליצור אוסף של מבנים איריים עירוניים טיפוסיים מהמאה ה -19, כולל בית הספר, בית הרופא,פאב עתיק, ומכולת, חנות לחומרי קדרות ושלל מאפיינים של אירלנד בתקופה זו.

בתחילת המאה ה -19 אנשי הארץ סיפקו את רוב צרכיהם במזון, ביגוד וציוד וקנו מעט מותרות, ירידים ושווקים בכפר נתנו לחקלאים ובעלי המלאכה הכפריים הזדמנות למכור את מוצריהם במזומן, בעוד שחנויות סיפקו את צרכי התושבים הכפריים. עם זאת, במהלך הזמן הזה, מוצרים חדשים ומלהיבים היו זמינים בחנויות המקומיות, שהתחילו להתחרות, ובסופו של דבר להחליף, את הייצור הביתי.

הכפר עומד בתקופה של שינוי מהותי בחברה האירית, וככזה ממחיש את אורח החיים המודרני יותר, המעמדות, פערים בין אלה שהיה להם כסף ומעמד לעומת אלה שהיו עניים וחיו חיים בסיסיים. תוכלו לראות את התרבות הכפרית המסורתית שהתפתחה עם השנים.

מקנמרה ובניו הוא פאב בחלקו העליון של רחוב הכפר , מלון מיושן עם בר וקייטרינג תוכלו ללגום שם חצי ליטר! הפאב מרוהט כדי לשקף את אורח החיים של תקופות קודמות,.

תוכלו לראות את ביתם של הדייגים , של חקלאיים. בתים עם סכך מקש עם חבל למטה כדי להגן עליו מפני הגאלים האטלנטיים. כאן תוכלו לצפות באשה האופה לחם בצורה המסורתית.

תוכלו לבקר בבית איכרים עניים מסוג שהיה מקובל בגבול לימריק וקרי. דירה בת חדר אחד של פועל עני ללא אדמות. רבים מאלה התפרקו או נהרסו בתקופת הרעב הגדול 1845-1847.

תוכלו לראות בית איכרים משגשג, מהאדמות העשירות בעמק הזהב של המחוזות לימריק וטיפררי. יש בה אורוות, ברים ואסם תירס. כאן, Bean a Ti's אופים לחם חום, עוגת פורטר, טארט תפוחים ועוד.

בית חווה בצפון קלייר, משקף את סגנון הבנייה והחומרים של אזור מוהר בצפון קלייר. בית זה היה מאזור סמוך לצוקי מוהר .

 

פעילויות למשפחות וילדים

חוות החיות

האכסניות בפארק פולק בונראטי וחוות חיות המחמד הן ביתם של מגוון בעלי חיים ידידותיים.

לילדים ולמבוגרים כאחד יש את ההזדמנות ללמוד על בעלי חיים .מכלבי זאב איריים ועד עזים חזירים ופוני קונמרה, בכל מזג אוויר – בפנים ובחוץ.

כאן המבקרים יכולים לפגוש כבשים, ארנבים, ברווזים, עזים, תרנגולות ועוד, והכל בהשגחת החקלאים .

 ילדכם יוכלו לרכב על סוסי הפוני , ללטף את  חמורי ההצלה ואת הכלבים.בעלי החיים נמצאים בסביבתם הטבעית.ביקור בפארק העממי של בונראטי מציע את ההזדמנות הייחודית ללמוד על בעלי החיים , לראות כיצד מטפלים בהם, ללמוד על שגרת האכילה שלהם וכיצד מבטיחים שהם יחוו את רמת הטיפול והנוחות הטובה ביותר בזמן שהם מתגוררים בבונראטי.

 תוכלו ללמוד על שימור גזעי בעלי חיים ממוצא אירי, בפרט גזעי כבשים, עזים, פרות, חזירים, סוסי פוני ועופות שהיו פופולריים בתחילת המאה ה -20.

ביקור בגנים 

הגן היפה והקיר בבית בונראטי האוס. זהו חלק שנוצר במקור סביב טירת בונראטי.הגינה נבנתה סביב הבית ב -1804. הגן פחות מחצי דונם, יש גן נוסף ב הממוקם מצפון לטירה. גן גדול זה היה גן שבו גידלו תוצרת לבית בונראטי .

הגן  של בית בונראטי נבנה בצד המזרחי של הבית ומעבר לאורוות המוגנות מפני הרוחות המערביות השוררות. הנופים מהגן ממזרח צופים אל ביצות המלח של עמק נהר אוונגרני ומדרום לכיוון שפך נהר שאנון.

הגנים בפארק הפולק בונראטי שוחזרו בבאמצעות תוכנית השיקום של הגנים הגדולים באירלנד. הפרויקט כולל את סביבות הפארק העממי  פולק כמו גם את גן ריג'נסי הפורמלי המוקף בסמוך לבית בונראטי. מגרשי הגן של הבתים העממיים בפארק שוחזרו ושופצו, תוך שימת לב מיוחדת לשתילה ולשימוש הקרקע של התקופה. הגנים והסביבה מהווים חלק מההיסטוריה של חיי היומיום של תושבי הבתים, כמו גם מתארים את מורשת הגננות .

שביל הפיות

שביל מלא קסמים וכיף, שביל הפיות האינטראקטיבי מותאם לילדים בכל הגילאים.

מסלול הפיות האינטראקטיבי המקיף את הקצה העליון של הפארק העממי, הוא חוויה קסומה המעניקה למבקרים תובנה לעולם הקסום של הפיה, הילדים פותרים רמזים  ועונים על שאלות בדרכם לשביל.תוכלו לבקר באוניברסיטת הפיות, ספריית הפיות, מרכז הפיות ועוד. הילדים מקבלים כנפי פיות , מבקרים בבתי פיות ורואים הרבה אבני חן נסתרות אחרות.

מגרש המשחקים הויקינגי 

המגרש ממוקם ממש ליד רחוב הכפר, מגרש המשחקים כולל ספינת משחק ויקינגית, טירת משחקים מרשימה עם 4 מגדלים המספקת תצפית על הנוף הכפרי שמסביב, ממש כמו טירת בונראטי האמיתית !!! תוכלו ללכת על חבלים , לעלות על גשרים, במגרש יש מגוון נדנדות המתאימות לכל הגילאים. במגרש יש ספסלי פיקניק, צריף גלידה (פועל בעונת השיא בלבד)

מגרש המשחקים ממוקם ממש ליד כלבי זאב  איריים שניתן לבקר.

טירת בונראטי ופארק העם ממוקמים בכפר האידילי בונראטי, קו קלייר. ממוקם 15 דקות מנמל התעופה הבינלאומי שאנון, 20 דקות מעיר לימריק ומעיר השוק אניס ושעה אחת מהעיר גאלוויי מהווה את הבסיס האידיאלי בעת הפסקה קצרה או חופשה לאורך הדרך האטלנטית המדהימה של אירלנד.

טירת בונראטי חזרה לתפארתה לשעבר כאשר רכש אותה לורד גורט בשנת 1954. עבודות השיקום הנרחבות החלו בשנת 1945 בעזרת משרד העבודות הציבוריות, מועצת התיירות האירית ופיתוח שאנון. לאחר מכן הטירה נפתחה לציבור בשנת 1962 כאנדרטה לאומית והיא פתוחה למבקרים בכל ימות השנה. זוהי הטירה השלמה והמשוחזרת והאותנטית ביותר באירלנד.

מבוגר 50 € 

קשישים/סטודנטים 40 €

משפחות   95 €

המחיר כולל 2 מבוגרים ועד 4 ילדים

Bunratty Castle & Folk Park, V95 TY02, Bunratty

מצודת בונראטי נבנתה המאה ה-15. היא נשתמרה כמעט במלואה, ומדי פעם נערכים בה נשפים בסגנון ימי הביניים.
מזכירה את ״המוזיאון הפתוח״ בהולנד או ברומניה.
שחזור של חיי הכפר, בתים מתקופות שונות בהיסטוריה של האי, בעלי מלאכה והשפעתם על חיי היומיום (נסו לדמיין את מקום הכבוד שהיה בעבר לנפח), בעלי חיים והמון ירוק.
כמובן שביציאה תעברו בחנות מזכרות מעוצבת עם הרבה סריגים, כובעים, תיקים וצבעים נפלאים.
Bunratty Castle, County Clare, Ireland.
Bunratty Castle, County Clare, Ireland.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!