מקומות בדבלין – קתדרלת כרייסצ'רץ'

מקומות בדבלין – קתדרלת כרייסצ'רץ'

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

היכרות עם הקתדרלה המדהימה בדבלין - Christ Church Cathedral

Christ Church Cathedral – (כתובת Christchurch Pl, Wood Quay, Dublin 8)

קתדרלת כנסיית כריסט צ'רץ ' היא גם המבנה העתיק ביותר של דבלין, הממוקמת בלב העיר דבלין, היא כמעט בת 1000 שנה .קריפטת הקתדרלה היא אחת הגדולות בבריטניה ובאירלנד, עוד מהמאה ה -12.

הכנסיה הוקמה כמקדש בשנת 1038 על ידי הוויקינגים, היא היתה עשויה מעץ ונבנתה מחדש בשנת 1172 באותו אתר מאבן .הכנסיה עברה שיפוץ מאסיבי ושוחזרה במהלך המאה השבע עשרה, לאחר שבשנת 1562 כיפת הכנסייה קרסה ועמה חלק מהמבנה . בין השנים 1871 ו -1878 . נוספו לקתדרלה אלמנטים עיצוביים חדשים בסגנון ניאו-גותי.

קתדרלת השילוש הקדוש היא היא כיום קתדרלה אנגליקנית איקונית והמבנה העתיק ביותר בדבלין.  יש בפנים הכנסיה קריפטה עוד מהמאה ה -12. הקפלה מוקדשת לקדוש סנט לורנס או'טול , כוללת מקדש קטן בו נשמר ליבו של הקדוש.

במגדל הפעמונים יש 19 פעמונים עתיקים, אחד מהם שרד משנת 1038 , עת נבנתה הכנסייה הראשונה העשוייה מעץ על ידי הויקינגים, כנסיית כרייסט דבלין זכתה לקבל את "קתדרלת המקדש" הראשונה באירלנד ב -16 בפברואר 2018.  בחנות המתנות יש מגוון עצום של מזכרות של כנסיית כריסטוס .

קתדרלת קרייסטצ'רץ' - כרטיסי כניסה!

כנסיית כריסט צ'רץ ' היא גם המבנה העתיק ביותר של דבלין
כנסיית כריסט צ'רץ ' היא גם המבנה העתיק ביותר של דבלין

המקהלה של כנסיית כרייסטצ'רץ'

המקהלה נוסדה בשנת 1493 עם ייסוד בית הספר למקהלה. מקהלת הקתדרלה השתתפה בהופעה הראשונה בדבלין בשנת 1742. עם הרפרטואר הגדול ביותר של כל מקהלת הקתדרלה במדינה, המשתרע על יותר מחמש מאות שנים היא מורכבת מ -18 זמרים מקצועיים בראשות מנהל מוזיקה במשרה מלאה, טום ליטל.

 

המקהלה זכתה תמיד להערכה רבה בחיי המוזיקה של דבלין והשתתפה בהופעה הראשונה של משיח הנדל בדבלין בשנת 1742.בנוסף לשירה בקתדרלה ,המקהלה מבוקשת לשידורי טלוויזיה ורדיו הן בבריטניה והן באירלנד, ומופיעה ביום פטריק. בשנים האחרונות המקהלה הקליטה גם מספר תקליטורים, כולל אוסף עטורי פרסים של שירי חג המולד ושני תקליטורים שזכו לשבחי הביקורת, 

המקהלה סיירה רבות באירלנד, אנגליה וצרפת. היא הופיע בהופעות ובשירותים בניו זילנד, גרמניה, קרואטיה וסלובניה ובמנזר ווסטמינסטר. בפברואר 2006 ערכה סיור מוצלח ביותר בארצות הברית של אמריקה, כולל קונצרטים ושירותים בכנסיית סנט תומאס, השדרה החמישית, ניו יורק .

היא משתפת פעולה עם ארגון צדקה המוקדש לשירות ילדים הסובלים ממחלות קשות כולל סרטן. מקהלת הקתדרלה שלנו הופיעה מול למעלה מ -1000 אורחים כולל סלבריטאים מקומיים, נגני פופ ורוק, שחקנים ופוליטיקאים. מקהלת הקתדרלה גייסה תרומות לארגונים .

המראה הגותי של כנסיית כרייסטצ'רץ דבלין
המראה הגותי של כנסיית כרייסטצ'רץ דבלין

תערוכת אוצרות המשיח

הקריפטה המשוחזרת מהמאה ה -12, היא  אחת הגדולות באירלנד או בבריטניה, מכילה כיום את התערוכה החשובה של אוצרות ישו הכנסייה, יחד עם סרט על ההיסטוריה של הקתדרלה מאת לואיס מרקוס. בתערוכה מוצגים כתבי יד וחפצי אמנות מלפני כמעט אלף שנות פולחן בקתדרלה ובכנסיות הסמוכות. 

תוכלו לראות את הצלחת המלכותית המהממת שנתן המלך וויליאם השלישי בשנת 1697 כהודיה על ניצחונו בקרב בוין. כמו כן מוצגים המשכן המשומר והפמוטים ששימשו בשנת 1689 בתקופת ג'יימס השני. האוצר מארח גם עותק נדיר מהמאה ה -14 של Magna Carta Hiberniae המהווה את מרכז התערוכה שהשיק השגריר הבריטי באירלנד.

 

הקריפטה מימי הביניים היא החלק המרתק ביותר בבניין ההיסטורי הזה, שבו המבקרים יכולים לגלות חפצי אמנות מרתקים, אנדרטאות, כמו למשל אנדרטה "החתול והחולדה ואנדרטת "החנוטים המפורסמים". 

השניים אף הוזכרו בסיפור של ג'יימס ג'ויס. בתערוכת אוצרות המשיח של כנסיית המשיח תוכלו לראות שרידים דתיים ישנים הכוללים כלי כסף . בנוסף, לבו של הקדוש הפטרון של דבלין, לורנס או'טול מצוי בקתדרלה.

ההיסטוריה של קתדרלת כרייסצ'רץ'

יש כתבי יד שמאזכרים את קתדרלת כנסיית הכריסטוס עוד בשנת 1030. הבישוף הראשון של דבלין והמלך הנורדי של דבלין, ייסדו את הכנסייה הוויקינגית המקורית. הארכיבישוף המפורסם לורנס אוטול הפך לימים לקדוש הפטרון של דבלין . 

 

בעקבות כיבוש העיר בשנת 1170. הקתדרלה היברנו-נורדית הוחלפה בקתדרלה הרומנסקית ​​ומאוחר יותר הגותית, שחלקים ממנה שרדו עד היום. בשנת 1395 ישב המלך ריצ'רד השני בממלכה בקתדרלה. בשנת 1487 למברט סימנל, המתיימר לכס האנגלי בתקופת שלטונו של הנרי השביעי 'הוכתר' בכנסיית כריסטוס כאדוארד השישי.

 

במאה השש עשרה , כאשר הנרי השמיני פרץ מרומא. הוא פירק את הכנסיה והקים בסיס מתוקן של קאנונים חילוניים. בשנת 1562, גג הכנסיה התמוטט וקברו של סטרונגבו התנפץ, הקתדרלה הייתה בהריסות ושיקומה נמשך עד שנות השבעים של המאה ה -17. שינויים פוליטיים לאורך השנים באו לידי ביטוי בשינויי הניהול של הקתדרלה .

 

במהלך המאות ה -16 וה -17 שימשה הקריפטה של ​​כנסיית כרייסט צ'רץ 'כשוק, מקום מפגש לעסקים, ובשלב מסוים אפילו פאב לפי כתבי יד משנת 1633 זה היה מקום מפגש לבירה, יין וטבק. 

 

בשנת 1742 שרה מקהלת הקתדרלה יחד עם מקהלת קתדרלת סנט פטריק בבכורה עולמית .  

 

הקתדרלה כפי שהיא קיימת עברה שיפוץ מאסיבי שביצע האדריכל ג'ורג 'אדמונד (בין השנים 1871 – 1878) הנרי רוה, בעלים של מזקקת וויסקי נתן 230,000 ליש"ט (35 מיליון יורו כיום) !) כדי להציל את הקתדרלה. 

 

בשנת 1982 בוצע שיקום של גג הקתדרלה ועבודות אבן בשנת 1982. הותקן עוגב חדש בשנת 1984. עבודות נוספות מאז 1997 כללו את שיקום הקריפטה הגדולה מהמאה ה -12 . 

 

מי שמצלצל בפעמונים הגדולים של קתדרלת כנסיית כרייסט שומר על מסורת שנמשכת מאות שנים אחורה. פריסת הקתדרלה של 19 פעמונים, שמשקלם נע בין רבע טון לשני ורבע טון, מייצג שיא עולמי של מספר הפעמונים הזמינים לצלצול במעגל מלא. הפעמונים העתיקים ביותר שעדיין נמצאים בשימוש הם משנת 1738.

קתדרלת כנסיית כרייסט דבלין אירלנד
קתדרלת כנסיית כרייסט דבלין אירלנד

שאלות נפוצות בנוגע לקתדרלת כרייסצ'רץ' דבלין

במקור היא כנסייה ויקינגית, שהיתה מבנה עץ.הבישוף הראשון של דבלין והמלך הנורדי של דבלין, ייסדו את הכנסייה הוויקינגית המקורית.

קריפטת הקתדרלה היא אחת הגדולות בבריטניה ובאירלנד והיא מהמאה ה12.

הפארק הפך למקום אופנתי במיוחד במהלך המאה השמונה עשרה, בעיקר בשל פתיחת רחוב גרפטון בשנת 1708 ורחוב דוסון בשנת 1723.

פארק השטן סטפן גרין בן 22 דונם מלא בגנים שופעים, ערוגות פרחים יפות .הפארק הוויקטוריאני הוא אתר של פנאי ורגיעה .במרכז הפארק יש שתי מזרקות מים. יש מספר מונומנטים פיסוליים חשובים להיסטוריה האירית  וכוללות דמויות חשובות כמו ארתור גינס, תוכלו לראות מינים רבים של ציפורים וצמחים , המתקנים הציבוריים בפארק סנט סטפנ'ס גרין כוללים מגרש משחקים. במשך מספר שנים ברציפות החל משנת 2015  ועד שנת 2020 קיבל פארק סנט סטפן הירוק פרס דגל ירוק. הדגל הירוק היא תוכנית בינלאומית המקדמת את הסטנדרטים הגבוהים ביותר בפארקים ובשטחים ירוקים. 

בקיץ יש קונצרטים חינם .בכניסה לרחוב גרפטון לפארק ניצבת קשת הזיכרון של ויקלו שהוקמה בשנת 1907,לזכר נופלים בקרבות ומלחמות , הקשת מכונה 'שער הבוגדים', שכן חבריה מדבלין נלחמו כגדוד של הצבא הבריטי. סנט סטיבן גרין כולל גם מונמנט של הסופר דבלין ג'יימס ג'ויס וגן זיכרון הכולל פסל ברונזה מופשט של המשורר האירי Yeats.

תערוכת קתדרלת אוצרות המשיח

עותק נדיר מהמאה ה -14 של Magna Carta Hiberniae

היא מפורסמת בשל מקהלת הקתדרלה של כנסיית כרייסט צ'רץ, המקהלה הותיקה מונה 22 זמרים מקצועיים. בנוסף היא קבעה שיא עולמי של מספר פעמונים הזמינים לצלצול במעגל מלא, בכנסיה יש 19 פעמונים שנוספו לאורך השנים. אחד הפעמונים הוא משנת 1038 כאשר נבנתה הכנסייה לראשונה. 

בכל יום מהשעה 10:00 ועד 18:00

ביון ראשון מ 13:00 ועד 15:00

לבו של הקדוש הפטרון של דבלין, לורנס או'טול מצוי בקתדרלה.הקתדרלה שווה ביקור גם בזכות האנדרטאות המפורסמות והעתיקות , אנדרטה "החתול והחולדה ואנדרטת "החנוטים המפורסמים" .

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!