אירלנד לדתיים – קהילה יהודית,בתי כנסת מסעדות כשרות

אירלנד לדתיים – קהילה יהודית,בתי כנסת מסעדות כשרות

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

כל מה שצריך לדעת כדי לתכנן טיול כשר באירלנד

האוכלוסייה היהודית של אירלנד  מנתה בשיאה כ-  8000 איש ואישה וזה היה בסוף שנות ה-40. כיום, יש מתחת ל-2000, מתוכם 1500 ברפובליקה של אירלנד והשאר בצפון אירלנד השייכת לבריטניה. הקצב האחרון הכשר נסגר במאי 2001.

העקבות הראשונות לנוכחות יהודית , היתה כאשר חמישה יהודים, הגיעו לנמל לימריק. אך רק בשנת 1290, בשל גירוש היהודים מאנגליה, התגבשה קהילה של ממש. גירוש היהודים מחצי האי האיברי במאה החמש עשרה שלח גל שני של מהגרים לחופי אירלנד, בעיקר לחוף הדרומי.

מאה שנה מאוחר יותר, ב-1656 או 1660, פתחה קבוצה של מראנו את אולם התפילה הראשון, מול טירת דבלין. בית הקברות בבאליבו (מחוז דבלין) התיר קבורה יהודית מאז תחילת המאה השמונה עשרה.

בין סוף מלחמות נפוליאון לתחילת המאה העשרים, הפוגרום הביא לעוד הגירה של יהודים לאירלנד ממרכז אירופה, במיוחד מליטא. יהודים התיישבו בעיירות איריות, בנו בתי כנסת, פתחו קצביות כשרות ויצרו קהילות מלוכדות. החשוב שבהם היה ממוקם סביב הכביש המעגלי הדרומי של דבלין.

יהודים התבלטו גם בחיים הציבוריים. יוצאי רוסיה הצארית נטלו חלק מוביל בהקמת איגוד החייטים ב-1909. יהודים היו מעורבים בתנועת העצמאות האירית, שהובילה להיפרדות מבריטניה ב-1921.

רוברט בריסקו הוא הזכור ביותר מבין אלה, הוא היה  דמות  בולטת בקבילה היהודית, החבר היהודי היחיד ב-IRA, הוא היה פעמיים ראש עיריית דבלין, בשנים 1956-57 ו-1961-62. בנו בנימין מילא את אותו תפקיד בשנים 1988-89.

עוד שם יהודי בולט שנקשר בהיסטוריה של אירלנד, הוא של משפחת הרצוג. לאחר שתפס את התפקידים הדתיים הגבוהים ביותר באירלנד, הפך הרב אייזיק הרצוג לרב הראשי הראשון של מדינת ישראל הצעירה. בנו חיים, שנולד בבלפסט וגדל בדבלין, הפך לנשיא השישי של מדינת ישראל. כיום משרדי רבנות דבלין עדיין נמצאים בבית הרצוג, בדרך ציון.

כל מה שצריך לדעת כדי לתכנן טיול כשר באירלנד
כל מה שצריך לדעת כדי לתכנן טיול כשר באירלנד

Irish Jewish Museum

כתובת

Irish Jewish Museum

3, Walworth Road (מחוץ לדרום Circular Rd.)

Portobello

Dublin 8

המטרה של המוזיאון היהודי האירי היא לאסוף, לשמר ולהציג לציבור חומרים וחפצי אמנות הקשורים להיסטוריה של הקהילה היהודית האירית והיהדות בכלל, ולהעמיד מזכרות כאלה ותערוכות/אירועי תרבות קשורים למבקרים, סטודנטים וחוקרים. המוזיאון מקבל מדי שנה אלפי מבקרים וסטודנטים ומטרתו של המוזיאון לחנך לסובלנות וגיוון אתני, תוך הפקת לקחים מתולדות השואה וכן  להציג את התרומה  של הקהילה היהודית באירלנד לאורך שנים רבות.

המוזיאון כולל שני בתים לשעבר ברובע היהודי לשעבר של דבלין, שבו התיישבו רוב המהגרים החדשים מרוסיה בשנות ה-80 וה-90. בקומה העליונה נוצר בית כנסת עם מקומות ישיבה ל-140 איש. בית הכנסת היה בשימוש עד 1971 והמוזיאון נפתח בשנת 1985 על ידי נשיא ישראל דאז ד"ר חיים הרצוג שגדל בשכונה כיוון שאביו היה הרב הראשי הראשון של אירלנד.

הקהילה היהודית של קורק

הקהילה היהודית הראשונה בקורק, הייתה קהילה קטנה יחסית של יהודים ספרדים מפורטוגל באמצע המאה השמונה עשרה,לאחר מכן, הוקמה בסוף המאה התשע-עשרה קהילה יהודית אשכנזית, אשר ייסדה את הקהילה בcקורק בשנת 1881.

 זמן קצר לאחר ייסודה של אותה קהילה, הייתה מחלוקת בקהילה וקהילה שנייה נוסדה, בית הכנסת "שארית ישראל" הוקמה ושתי הקהילות היריבות המשיכו להתקיים בקהילה עד שהאחדות הוחזרה לאחר כשלושים שנה. בשנת 1915, הייתה עוד קהילה bprs, קצרת מועד, הקהילה העברית קורק ביוניון קוויי .

הקהילה הגיעה לשיאה זמן קצר לאחר מלחמת העולם הראשונה, ומנתה 400-500 נפשות, אך לאחר מכן המשיכו מספרם לרדת בהדרגה. עד פברואר 2016, נותרו בקורק רק קומץ יהודים, ובשל הירידה במספר הקהילה והעדר בכספים, סגר בית הכנסת של הקהילה העברית בקורק את שעריו ונמכר, 

מה שהביא לקיצו כ-135 שנים של נוכחות רציפה של קהילת יהודים בעיר. עם זאת, בעקבות סגירת בית הכנסת בשנת 2016, הוקמה קבוצה רפורמית, הקהילה היהודית במונסטר .

פארק שלום Monerea פותח בשנת 1989. הקרקע נתרמה על ידי חברת גז קורק, שגם סיפקה את התאורה בסגנון המסורתי בתוך הפארק. שם הפארק מנציח את הקהילה היהודית קורק, שהתיישבה במקור באזור זה של העיר לאחר שהגיעו כפליטים.

הקהילה היהודית של בלפסט-צפון אירלנד

הקהילה היהודית היא בין המיעוטים האתניים והדתיים הוותיקים ביותר בצפון אירלנד ושגשגה במשך ארבעה או חמישה דורות. אם כיום בית הכנסת מונה  רק 80 חברים, עם זאת הקהילה היהודית בבלפסט ממשיכה לתרום תרומה לחיים בצפון אירלנד .

פסטיבל התרבות Jews Schmooze, שאורגן על ידי ד"ר Katy Radford MBE, מושך אלפי מבקרים בבית הכנסת להצגות, קונצרטים ותצוגה חינוכית על החיים היהודיים.

בין הרבנים האחרונים ניתן למנות את הרב ציטרון, ברקמן וזינגר וכיום דואג הרה"ג דוד קאל לצורכי הדת של הקהילה.לקהילה יש חלק משמעותי בתמיכה בהנצחות השואה השנתיות בצפון אירלנד.

ארגון ידידי ישראל בצפון אירלנד משלב תומכים יהודים ולא יהודים ומשך יותר מ-6,000 אנשים לאירועים מאז השקתו ב-2009.בשנת 2020 הוקמה אגודה לסטודנטים יהודים באוניברסיטת קווינס, בלפסט.

הקהילה היהודית בצפון אירלנד החלה להיווצר באמצע המאה ה-19 באמצעות סוחרי פשתן גרמנים שהפכו את המחוז לביתם. בית הכנסת הראשון הוקם על ידי דניאל יפה ברחוב ויקטוריה הגדול בשנת 1871. הקהילה עברה מאוחר יותר לצפון בלפסט,  בעיקר היו אלה מהגרים רוסים ופולנים בבלפסט באותה תקופה. 

בית הכנסת הגדול בדבלין
בית הכנסת הגדול בדבלין

יהודים בדבלין

בדבלין נותר בית כנסת פעיל אחד אחרי שמספר בתי כנסת וקהילות התאחדו, רבים מהעסקים היהודיים אינם קיימים עוד באזור, אבל מאפיית Bretzel & Cafe est 1870, מאפייה כשרה, ברח 'לנוקס נחשבת מוסד בדבלין! 

לאחר השואה, אירלנד הסכימה לספק בשר כשר ליהודים החיים במחנות עקורים באירופה, אך הם נזקקו לשוחטים ( שוחטים כשרים מאומנים). קבוצה של משפחות חב"ד עברה להתגורר באירלנד כדי למלא את הצורך הזה.

יהודי דבלין קבורים בבית הקברות דולפינס אסם, לא רחוק מגשר שדרות דנור מעל התעלה הגדולה.

הקבורה האחרונה של יהודים בבית הקברות בבאליבו הייתה בשנת 1908.

המוזיאון היהודי האירי שוכן בבית הכנסת הישן ברחוב וולוורת '. בית הכנסת הישן היה מרכז החיים היהודיים בבירה עד שהצטמצמות הדרגתית של הקהילה היהודית הובילה לסגירתו בשנות השבעים. בשנת 1985 נשא חיים הרצוג, נשיא ישראל לשעבר, נאום שחנך את המוזיאון החדש. 

הוא מכיל ארכיונים וחפצים ומתאר את המאפיינים הייחודיים של הקהילה. בקומה הראשונה תוכלו לראות הכנה לארוחת שבת טיפוסית. בקומה השנייה אפשר להתפעל מבית הכנסת השמור היטב. בית הכנסת ברחוב אדלייד , שנחנך בשנת 1892, נסגר ביוני 1999. אולם אחר, אולם גרינוויל , שנבנה בשנת 1920, ושימש כבית פולחן יהודי נסגר , עדיין ניתן לראות מגני דוד המקשטים את  הרחוב .

בעבר היה מקווה בבית הכנסת הישן שנבנה בשנת 1915. לאחר מכן נבנה מקווה חדש בטרנורה, בשטח בית הכנסת הנותר. לפני כמה שנים, הוא שופץ ונשות הקהילה משתמשות בו בקביעות, כמו גם תיירות דתיות.

בית כנסת חדש בטרנורה, רחוק ממרכז העיר ושכונות העוני שלו, נפתח בשנת 1953. חלק מהיהודים עזבו את אירלנד למרכזים גדולים יותר של האוכלוסייה היהודית – לונדון, ארצות הברית, ישראל.  

לאחר שנות החמישים נעלמה לאט לאט 'ירושלים הקטנה' הרובע היהודי בדבלין, כאשר יהודים עברו לפרברים ומחוצה לה. האוכלוסייה היהודית הנוכחית בעיר מונה כ -1,000 תושבים.כיום, באזור הכביש המעגלי הדרומי , הרובע היהודי של פעם, יש סימנים לימי 'ירושלים הקטנה', כמו מגיני דוד וכתובות בעברית, אך מעט קהילה ממשית נותרה והיא נטמעה באירלנד.

בית הכנסת הגדול בדבלין

בכתובת:32A Rathfarnham Rd, Rathfarnham, Dublin 6W, Co. Dublin, D6W

ב 1936 הקימו בית כנסת ב Grosvenor Place 6, Rathmines. ב- 1948  נבנה בית הכנסת החדש טרנורה החל באוגוסט 1952 והושלם והוקדש ב -30 באוגוסט 1953. אך ב- 1966,   שרפה הביאה להרס ספרי תורה . ב- 1968 הוקדש בית הכנסת ששופץ .בינואר 1999, בישיבות יוצאות דופן של הקהילות, הסכימו שתי הקהילות להתמזג. סוכם כי בית הכנסת של דרך אדלייד יימכר, וכי חלק מהכנסות המכירה ישמשו לבניית מתחם בית כנסת חדש וחדש בשטח בטרנורה. 

מכאן ואילך אירח בית הכנסת טרנור את חברי אדלייד, בית הכנסת משמש כמקום לפולחן ותפילה עיקרי  ומעניק שירותי קבורה,  בית הספר לאומי סטרטפורד (לגילאי 4 – 11) ומכללת סטרטפורד (גילאי 12-17) הם שני בתי הספר היהודים היחידים באירלנד הקהילה העברית בדבלין מפעילה תכנית חינוך ברמה יסודית לילדי יהודים.

הקהילה העברית בדבלין מפעילה תכנית חינוך ברמה יסודית לילדי יהודים ובנוסף מכינה לקורס לימוד והכנה של קריאת תורה לקראת בר המצווה .

אין באירלנד מוהלים בתוך הקהילה לבצע ברית מילה, אך בית הכנסת מטיס רבנים מבריטניה.בית הכנסת גם מעסיק מתנדבים המגיעים לביקורים של חברי הקהילה היהודית בבתי חולים. בית הכנסת גם מציע אפשרויות לעבור גיור אורתודוקסי.

בבית הכנסת יש מקווה לנשים בשטח הקהילה העברית בדבלין.ביקורי המקווה הם בחינם לחברי בית כנסת, 8 אירו לתושבים ו -10 אירו למבקרים.

נרות שבת מדליקים בבית חב"ד בדבלין
נרות שבת מדליקים בבית חב"ד בדבלין

Chabad Lubavitch of Ireland - בית חב"ד בדבלין

בכתובת: 34 Rathfarnham Rd, Terenure, Dublin 6W, Co. Dublin, D6W

הרב של בית חב"ד , הרב זלמן שמעון, הגיע לראשונה לאירלנד לפני 20 שנה. הוא ממנצ'סטר, ואשתו מלונדון. הקהילה היהודית בדבלין ביקשה מהרב משה קוטלארסקי, סגן יו"ר מרקוס ליוני צ'ינוך- הזרוע החינוכית של תנועת חב"ד-ליובאוויטש -לסייע להם למצוא רב נוער מתאים וכך הגיעו מבריטניה לאירלנד.

עשרים שנה מאוחר יותר, הרב הוא רבה של בית הכנסת הראשי והרב הראשי בפועל של המדינה כולה, ואשתו הרבנית היחידה באי. כיום מגיעים לאירלנד לבית חבד יהודים המגיעים לצרכי עבודה ,במיוחד בתעשיית ההייטק-ישראלים, אנגלים, אמריקאים, אירופאים.

הקהילה היהודית העיקרית נמצאת בבירת דבלין, עם קהילות זעירות בערים אחרות כמו קורק, לימריק ווטרפורד, שהיו להן בעבר קהילות מתפקדות אך צומצמו לקומץ בודדים. בית הכנסת של בית חב"ד ממוקם באזור פרברי מהמעמד הבינוני, בו מתגוררים יהודים רבים אחרים.

מוצרים רבים כשרים בסופרמרקטים איריים מקורם בבריטניה, כך שיש כמות לא מבוטלת של מוצרים כשרים בסופרים. יש חנות בדבלין המציעה שורה של גבינות, בשרים ומוצרים כשרים . יש מאפייה כשרה, שהרב של חבד מפקח עליה, ויש גם קייטרינג כשר, והרב מפקח על מפעל לחם, מאפייה.

הרב של חב"ד הוא רבה של בית הכנסת הגדול, ,בית חב"ד מספק שיעורי תורה, ייעוץ על אוכל כשר, מעניק שירותים יומיים, שאלות רב, מארח קהל גדול בשבת ובחגים לארוחות שבת.

אוכל כשר בדבלין

יש מאפייה כשרה אחת המוכרת לחם כשר בפיקוח רב.  

Bretzel & Cafe ,est 1870

בכתובת: 1a Lennox Street, Portobello, Dublin, D08

תוכלו למצוא מוצרים כשרים במגוון סופרים וחנויות בדבלין למשל :

The Good Food Store – Toons Bridge, Donnybrook Fair stores, Nolans, Wilde & Green, Country Crest, Get Fresh.

חנות האוכל הכשרה היחידה באירלנד היא "An Siopa Kosher " כשרות של "סיופה". חנות המציעה מגוון מוצרים כשרים, ממנות אוכל כשרות ועד חטיפים, עוגות, לחם . תוכלו לעשות הזמנות בדף הפייסבוק שלהם:

https://www.facebook.com/AnSiopaKosher בנסיעה מחוץ לדבלין אפשר למצוא מזון כשר בסופרמרקטים הבאים ברשת:

Dunnes carry the Great Food, כולל פלאפל , המבורגר,  דגים מעושנים , פריטים רבים, כגון דגנים, נמצאים בפיקוח בריטי.  חנויות מזון או מזון בריאות אחרות נושאות לרוב את מגוון תחליפי בשר הסויה הכשר Vbites/Tivall וגבינות סויה טבעוניות כשרות שונות. גם גלידה טבעונית עם סמל כשר.

טסקו/סופר ואלו  ( וTesco/Super Valu) וסופרמרקטים אחרים נושאים מגוון רחב של מוצרים כשרים בפיקוח בריטי, כמו גם לחמי Irish Pride. אלדי ולידל  (Aldi and Lidl) מוכרים את מגוון האוכל הטבעוני של Great Food.

אין באירלנד מסעדות כשרות. באירלנד יש קייטרינג כשר אחד בפיקוח , מלאני שטיין, ניתן ליצור איתה קשר במייל melaniestein123@gmail.com .  היא מעניקה שירות לבתי מלון או מארגנת ארוחות לקבוצות גדולות (הקייטרינג מספק גם ארוחות מהדרין / חלב ישראל / פט ישראל / גלאט')

איפה אפשר למצוא אוכל כשר באירלנד
איפה אפשר למצוא אוכל כשר באירלנד

שאלות נפוצות בנוגע לאירלנד לדתיים - קהילה יהודית, בתי כנסת מסעדות כשרות

יהודים הגיעו לאירלנד לראשונה בשנת 1079, כאשר קבוצה של חמישה סוחרים, כנראה מנורמנדי, עתרה להתקבל ונדחו, היו כמה יהודים באירלנד במהלך המאות ה-12 וה-13, אך כאשר בריטניה גירשה את כל יהודיה בשנת 1290, נאלצו גם יהודי אירלנד לעזוב.

קהילה יהודית הוקמה בסוף המאה ה-15, כאשר פליטי האינקוויזיציה בספרד ובפורטוגל חיפשו מקלט בטוח. באירלנד חיו רק קומץ יהודים במשך שלוש מאות השנים הבאות, רובם היגרו עקב רדיפות באזורים אחרים באירופה. לרוב יהודים חיו (ועדיין גרים) בדבלין ובסביבותיה, אבל בקורק הייתה קהילה משנת 1725 עד 1796, ועוד אחת שהוקמה בסביבות 1860. קהילות אלו היו מאוכלסות בעיקר על ידי אנשים בעסקי היבוא, במיוחד יין .

הכומר ג'ון קריג מלימריק, השמיע כמה דרשות מלהיבות שעודדו את הקתולים להחרים סוחרים יהודים ובמקרים מסוימים לפעול באלימות.הוא הצליח למדי לגרש יהודים מלימריק. חרמות גרמו לאובדן פרנסתם והתעללות פיזית ומילולית, רוב היהודים מלימריק נמלטו מהמדינה. עם זאת, לאחר מספר שנים קריג הועבר לבלפסט על ידי הממונים עליו, וקהילת לימריק חזרה לעצמה במהלך מלחמת העולם הראשונה.

במרד הפסחא של 1916 בתים יהודיים רבים שימשו כמקום  מחסה למורדים, ורוברט בריסקו, ראש העיר היהודי הראשון של דבלין היה בעצמו חבר בצבא הרפובליקאי האירי. בנוסף, עורך דין יהודי, מייקל נויק, הגן על חברי מפלגת סין פיין הרפובליקנית האירית והיה מיודד עם מייקל קולינס, הלאומן הרפובליקני האירי. החוקה האירית משנת 1937 הכירה ביהדות כקהילת מיעוט, והובטח שיוויון זכויות ליהודים.

האוכלוסייה היהודית הגיעה לשיא של כ-5,500 תושבים בסוף שנות ה-40, וכיום יש פחות מ-2,000. הקהילה שנותרה מתכווצת, וב-20 השנים האחרונות נמכרו או נסגרו מבנים יהודיים רבים, וכיום משמשים אותם למטרות אחרות. נותרו שלוש קהילות יהודיות בדבלין – שתיים אורתודוכסיות ואחת רפורמית. יש גם קהילות אורתודוכסיות בבלפסט. אחד בקורק נסגר בפברואר 2016.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!