מאנסטר – Munster

מאנסטר – Munster

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

טיול במחוז מונסטר. המחוז הדרומי ביותר באירלנד מורכב ממחוזות קלייר, לימריק, טיפררי, קורק, קרי ווטרפורד. במאמר זה נביא לכם את האטרקציות הטובות ביותר, המקומות היפים ביותר, חופים, פארק לאומי, יערות, טירות, כפרים ססגוניים, טבע מדהים ומבנים עתיקים. אירלנד במיטבה.

אז איפה לטייל?

Poulnabrone Dolmen, County Clare

דולמן פולנברון הוא אתר של קבר, אבני מצבה גדולות המורמות בזווית ומונפות על ידי אבנים עומדות. אורכו כמעט ארבעה מטרים, רוחבו שניים עד שלושה מטרים.הגג נתמך באבנים עומדות זקופות, כל אחת בגובהן כ -2 מטרים. 

האתר נחפר בשנים 1986 ו -1988. כ -33 שרידי אדם – גברים, נשים וילדים נמצאו יחד עם חפצי אבן ועצמות שהיו קבורים עם הגופות.

השרידים האנושיים וחפצי הקבורה משנת 3800 לפנה"ס עד 3200 לפנה"ס .רק אחד המבוגרים היה מעל גיל 40. באתר הקבורה נמצאו גם שרידי תינוק מאוחר יותר מתקופת הברונזה (1750 עד 1420 לפנה"ס).

למרות שיש באירלנד בערך 172 דולמנים, Poulnabrone Dolmen הוא הידוע ביותר .הטופוגרפיה נוצרה מאבן גיר שהונחה לפני כ -350 מיליון שנה. הוא נבנה על ידי חקלאים ניאוליתיים שבחרו באזור כאתר קבורה קולקטיבי, לציון שטחם או לטקס.

פולנברון במחוז קלייר הוא אחד המונומנטים הארכיאולוגיים האיקוניים ביותר באירלנד וניתן למצוא אותו בפארק הלאומי בורן .הפארק הלאומי Burren היא בפינה הדרום-מזרחית של Burren. זהו פארק נרחב, המשתרע על סך של כ -1,500 דונם. בעונת התיירות הקיצית תוכלו לצאת לטיולים מודרכים בחינם בפארק הלאומי, ללמוד על הצומח, החי והגיאולוגיה המקומיים. 

Poulnabrone Dolmen זהו המיקום השני המתוייר ביותר אחרי צוקי מוהר וזוהי האנדרטה הוותיקה ביותר באירלנד. מבנה הקבר נותר עומד מזה כ -4000 שנה או יותר! 

פולנברון דולמן מורכב משלוש אבני פורטל עומדות התומכות באבן אופקית גדולה, והוא מהתקופה הנאוליתית באירלנד, בערך 4200 לפנה"ס ו -2900 לפנה"ס.

את פולנברון דולמן אפשר למצוא בשדה סלעי בפינה שקטה של ​​בורן. הוא קרוב לכביש R480 ונמצא 8 קילומטרים דרומית לבאליוואגן. 

The Ailwee Caves

המערות ממוקמות בלב בורן בקלייר. ארבעים דקות מגאלווי ומשאנון. המערות שוכנות גבוה על צלע ההר המדורג של בורן ונשקף מהן אחד הנופים המרהיבים ביותר של מפרץ גאלווי. 

מדריכים מומחים ילוו ויודיעו לכם במהלך הסיור בטיול של 30 דקות במערות היפות-לצד מפל מרהיב , בתוך המערות תוכלו לחקור את עצמות הדובים החומים שנכחדו מאז (ursos arctos).

במקום יש גם מופע ציפורי טרף.

Fanore Beach

חוף פנור הוא חוף חולי ממוקם ליד הכפר בפאנור שבמחוז קלייר והוא חוף  עם דיונות חול נרחבת. זהו מקום רחצה פופולרי.

הוא פופולרי מאוד בקרב גולשים ושחיינים והוא גם קרוב לליבו של אזור בורן .

Fanore הוא כפר קטן על חוף הים בחוף הצפון מערבי של קלייר. יש לו חוף ארוך ומערכת דיונות חול נרחבת. זהו מקום שחייה פופולרי. נהר הכשר נכנס לים בפאנורה. נהר זה עובר במורד עמק שהוא אחד האתרים הטובים ביותר בבורן לתצפית על נופי בורן,תוכלו למצוא באתר צמחיית בורן וגיאולוגיה. כביש קטן עובר לאורך מסלולו במורד העמק, מה שהופך מסלול פנטסטי למחזור או לטיול.

Fanore הוא מקלט לדייגים שנהנים לדוג את הסלעים לאורך כביש החוף הזה ,זהו מקום פופולרי לתחרויות דיג. חנות הכפר מוכרת פיתיון ומהווה מקור טוב לידע מקומי על המקומות הטובים ביותר לדוג בהם. בכפר הזעיר הזה יש גם בר/מסעדה.

Fanore חוף ארוך פופולרי זה כולל מערכת דיונות חול נרחבת ומהווה מקום שחיה פופולרי מאוד בקרב מטיילים, גולשים, תיירים ומעניין במיוחד את הבוטנאים, בשל מיקומו בשולי בורן – הידוע בזכות החי והצומח הייחודיים שלו. 

Doolin

כפר הממוקם על הדרך האטלנטית הפראית, ומתגאה בכמה מהנופים המרהיבים באירלנד , זהו אחד מהכפרים הצבעוניים ומסבירי פנים .ממוקם בקצה בורן ההיסטורי בצפון מערב קאונטי קלייר, ולא רחוק מצוקי מוהר המלכותיים ואיי ארן הייחודיים.

דולין הוא ביתם של מוסיקה אירית מסורתית, תוכלו לצאת לטיול ,לנשום את האוויר האטלנטי , לראות את פרחי הבר ,לגלות את הנטיפיםבמערת דולין, לצאת להפלגה אטלנטית להעריךבקו החוף .דולין הוא מקום תוסס מלא מסעדות וחנויות מקומיות יפות. אנשי דולין אוהבים מאוד לארח ולקבל תיירים.

Bunratty Castle, County Clare

פארק פולק בונראטי שוכן על שטח של 26 דונם עם הפארק המרשים יש כ -30 בניינים בסביבה כפרית. בתי חווה כפריים, חנויות ורחובות משוחזרים,  הבתים מרוהטים כפי שהיו נראים באותה תקופה.  

בתי הכפר והחנויות בפארק הפולק נבחרו מאזורים רבים ושונים, כדי ליצור אוסף של מבנים איריים עירוניים טיפוסיים מהמאה ה -19 – כולל בית ספר, פאב, חנויות ועוד.,

טירת בונראטי ופארק פולק היא אחת האטרקציות התיירותיות הפופולריות ביותר באירלנד, הטירה ששוחזרה להפליא מהמאה ה -15 היא הטירה הרביעית שנבנתה באתר זה. 

טירת בונראטי ופארק העם בבונראטי, מחוז קלייר, היא אחד מציוני הדרך האיקוניים ביותר באירלנד. הכפררצוף בניינים איריים עירוניים טיפוסיים מהמאה ה -19 כולל את בית הספר, בית הרופא, משכנתאות, פאב, וילונות, דפוס, מכולת, חנות חומרה, כלי חרס ודואר.

תוכלו לראות ברחבי הכפר מגוון בעלי חיים בשדות הפארק, חוות חיות המחמד של אבא צבאים אדומים איריים, עזים חזיר, סוסי פוני ועוד.

בכפר תמצאו גם פעילות לילדים, שביל הפיות האינטראקטיבי, מלא בדמיון, קסום במלוא מובן המילה, תוכלו לשוטט בין יערות מכושפים, גינה מוקפת חומות ושבילי חורש. תוכלו לחקור את מגרש המשחקים הוויקינגי הכולל ספינת פיראטים מעץ, מגלשות, נדנדות ואומגה. טיילו דרך הגן המדהים המוקף חומות ריג'נסי, בו גדלים וצומחים זנים שונים של צמחי מורשת המספקים מרחב שליו להירגע ולהתפעל מנופים מדהימים של האזור הכפרי של קלייר שמסביב.

Rock of Cashel, County Tipperary

המבנה ההיסטורי המרשים הזה היה מקום מושבם המקורי של מלכי מונסטר. בין הבניינים היחידים ששרדו  מימי הביניים, בין האנדרטאות , תראו מגדל עגול, צלב גבוה, קפלה רומנסקית, קתדרלה גותית, מנזר, אולם מקהלת הוויקרים ובית מגדל מהמאה החמש עשרה.

הקתדרלה היא בין הבניינים המרשימים ביותר של ימי הביניים באירלנד. 

במקור מקום מושבם של מלכי מונסטר, על פי האגדה סנט פטריק עצמו, שהיה המיסיונר שהביא את הנצרות לאירלנד, הגיע לכאן כדי להפוך את המלך אנגוס לנוצרי. בריאן בורו הוכתר כמלך הגבוה בקאשל בשנת 978 והפך אותה לבירתו.

בשנת 1101 הוענק האתר לכנסייה והמבנה עלה במהירות לגדולה כאחד ממרכזי הכוח הכנסייתיים המשמעותיים ביותר במדינה.

הבניינים ששרדו הם יוצאי דופן. הקפלה של קורמק, למשל, מכילה את ציורי הקיר הרומנסק היחידים ששרדו באירלנד.

הקתדרלה היא  מהאטרקציות התיירותיות הטובות ביותר באירלנד.

Skelligs, County Kerry

מול חוף קרי מתוך האוקיינוס ​​האטלנטי ישנם  שלושה איים של סלעי אבן חול. איי סקליג המדהימים בעלי חשיבות ארכיאולוגית, 

איי סקליג, סקליג מייקל וסקלינג הקטנים, ניצבים מרוחקים באוקיינוס ​​האטלנטי כ -13 ק"מ דרומית מערבית לאי ולנטיה, מחוז קרי. 

סקליג מייקל , הוא אי ידוע בכל רחבי עולם הארכיאולוגיה כמקום מוצב נזירי שמור היטב לתקופה הנוצרית הקדומה,  המוכר כיום כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. סקליג ידועה כביתם של כ -27,000 זוגות ציפורים, המושבה השנייה בגודלה של ציפורי ים כאלה בעולם.

במאה ה -6 קבוצה קטנה של נזירים נסוגה לכאן. עד היום ניתן לראות שרידים של האמנות בכנסיות שנבנו כאן .ניתן להגיע לאתר הנזירים בסקליג מייקל על ידי טיפוס של למעלה מחמש מאות מדרגות במעלה גרם מדרגות אבן בן 1000 שנה. תראו באי בקתות כוורת אבן בהן חיו והתפללו נזירים לפני מאות שנים בית קברות, צלבי אבן, בארות קדושות וכנסיית מיכאל הקדוש. שרידים ארכיאולוגיים מבודדים אלה שנותנים הצצה לחיי הקהילה הנוצרית מוקדמת זו. לאחר שנערכו מספר פשיטות ויקינגיות, עזבו הנזירים בסופו של דבר את האי במאה השלוש עשרה ולאחר מכן הוא הפך למקום עלייה לרגל.

שיט בסירה אל The Skelligs מאפשר לחוות את אנדרטאות הטבע המרהיבות האלה .

תוכלו לקחת  מעבורת מחצי האי איברה כדי לחוות את הקסם האמיתי של סקליג מייקל, הגדול מבין שני האיים. 

במקום המבודד הזה,איש לא חי מאז עזבו הנזירים בסביבות שנת 1100. היישוב הנזירי מהמאה ה -6 נותר שמור מאז להפליא. בשל העובדה שאין כאן תושבים, הציפורים שולטות על האיים , המקום הפך למושבה של עופות ים המשגשגות באתר.

Blarney Castle, County Cork

טירת בלרני המפורסמת במחוז קורק. הטירה מהמאה ה -15 היא כנראה הפופולרית ביותר באירלנד ומציעה נופים מרהיבים של האזור הכפרי שמסביב. 

טירת בלרני היא מבנה  מימי הביניים בבלרני, הממוקמת בערך 8 ק"מ מקורק, אירלנד. המבנה ממוקם ליד נהר מרטין. הטירה היא במקור מלפני שנת 1200 לספירה. היא נהרסה בשנת 1446, אך לאחר מכן נבנתה מחדש על ידי מלך מונסטר. מהטירה נתרה חורבה חלקית עם כמה חדרים נגישים.אבן בלארני היא גוש אבן כחול שנבנה בתוך הטירות של טירת בלרני.  האבן הוצבה במגדל הטירה בשנת 1446. הטירה היא אתר תיירות פופולרי באירלנד,

יש  הסבורים שהאבן היא מחצית מאבן הסקון המקורית,שהוצגה בפני קורמק מקארתי על ידי רוברט ברוס בשנת 1314 כהוקרה.

הבעלים של טירת בלארני מפרטים מספר הסברים חלופיים למקור האבן ולכוחותיה כביכול, כולם מניחים שהאבן הייתה בעבר באירלנד, אך נלקחה לאחר מכן לסקוטלנד וחזרה לאירלנד בשנת 1314. 

מסביב לטירה גנים יפים ונרחבים למדי. ישנם שבילים עם מספר תצורות סלע טבעיות שקיבלו שמות מפוארים, כגון מעגל דרואיד, מערת המכשפות ומדרגות המשאלות. בית בלארני, אחוזה בסגנון ברוני בסקוטה, נבנתה בשטח בשנת 1874. 

Fota Wildlife Park

פארק חיות הבר FOTA הוא אחת מעשרת האטרקציות המובילות באירלנד , הפארק אינו דומה לגן חיות רגיל. בעלי חיים משגשגים בסביבה חופשית, מה שמאפשר להם לשוטט חופשי, כשהם מעורבים עם מינים אחרים, בעלי החיים עצמם בוחרים בחיפוש מחסה בעת הצורך. תוכלו לראות צ'יטות, ברדלסים ועוד.

Killarney National Park

מדרום וממערב לעיירה קילרני שבמחוז קרי , זהו מרחב הררי, רכס ההרים הגבוה ביותר באירלנד המתנשא לגובה של למעלה מ -1000 מטרים. למרגלות ההרים הללו שוכנים אגמי קילארני המפורסמים בעולם. ההרים מכוסים ביערות, באחד מהם שוכן הפארק הלאומי קילרני, 10,236 דונם. השילוב הייחודי של הרים, אגמים, יערות ומפלים מתחת לשמים מעניקים לאזור נוף מדהים.

גרעין הפארק הלאומי הוא פארק הזיכרון של בורן וינסנט בשטח 4,300 דונם שהוצג בפני מדינת אירלנד בשנת 1932 על ידי הסנטור ארתור וינסנט. מוקד הפארק הלאומי למבקרים הוא בית וגנים ,הבית המוצג כאחוזת סוף המאה ה -19 כולל ריהוט ופריטים מהתקופה.

הפארק הלאומי קילרני מכיל עצי אלון, שפע של עצים ושיחים ירוקים, הפארק הלאומי קילרני הוגדר כשמורת ביוספרה בשנת 1981 על ידי ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו), חלק מרשת עולמית של אזורי טבע שיש להם מטרות עיקריות לשימור, מחקר, חינוך והכשרה.

Farran Forest, Cork

יער פאראן הוא שטח של כ -44 דונם הממוקם על גדות מאגר לי במחוז קורק.מכיל מגוון חי וצומח פארק יער פאראן ממוקם על החוף הדרומי של אגם אינניסקררה שבמחוז קורק. הוא נהנה מנוף פנורמי של האגם והכפר הסובב אותו. האגם .

בפארק יער פאראן יש חניה בשפע, שירותים ומגרש משחקים. מאפיינים בולטים נוספים כוללים מתחם חיות בר ובריכת ברווז גדולה. בין חיות הבר, תוכלו לראות צבאים הניתנים לצפייה בקלות בבריכת הברווזים ניתן למצוא מינים של ברווזים כגון אלמון, עפרון, ואווזים מצריים.

כמו כן תוכלו לראות מרכז תצוגה אקולוגי של חורש. מגרש המשחקים לילדים, כולל שביל הרפתקאות , ישנם שני שבילי יער עם לולאות המסומנים בפארק.

מרכז החתירה הלאומי ממוקם גם בתוך הפארק שעל שפת האגם. תחרויות לאומיות ובינלאומיות מתקיימות כאן לאורך כל השנה .

Cahir Castle

הטירה היא אחת הטירות הגדולות והשמורות ביותר באירלנד.היא ניצבת על אי סלעי על נהר סואר.הטירה נבנתה במאה השלוש עשרה ושימשה כמעוז של משפחת באטלר. הטירה הותקפה בשנת 1599 כאשר הופעלו נגדה ארטילריה כבדה בפעם הראשונה. במהלך מלחמות הקונפדרציה האירית .

חלק ניכר מהמבנה המקורי נשאר.תוכלו לראות במקום מופע אורקולי מצוין המספר על ההיסטוריה הארוכה של הטירה.

The Ballycotton Cliff Walk

Ballycotton Cliff Walk היא פנינה נסתרת של מזרח קורק. זהו מסלול טיול במצוקים הממוקם ליד כפר דייגים ציורי קטן היושב על סלע סלע המשקיף על מפרץ באליקוטון ומוקף בחופים חוליים. תוכלו ליהנות מנופים מדהימים של מגדלור באליקוטון שנצבע  בשחור בשנת 1902 .

תוכלו להתחיל את מסלול  ההליכה מהכפר, הלולאה הארוכה ביותר נמשכת 3 שעות. במהלך שהותכם בבאליקוטון תוכלו ליהנות מהדגים הטריים ביותר המוגשים במסעדות , תקבלו קבלת פנים מקומית חמה בפאבים המסורתיים עם מוזיקה חיה בכפר בכל סוף שבוע , תוכלו ליהנות ממסלול Pitch n Putt בצד הצוק  או מהטיול המצוק המפורסם של באליקוטון.

לאורך מסלול צוק תהיו מוקפים כרי דשא מצד אחד והים בצד השני. זה מתחיל בסוף הכפר Ballycotton , ההליכה נמשכת יותר מ -5 קילומטרים במסלול לאורך רגל הצוק עם נוף מדהים וחולף על חוף באליטרסנה. ההליכה לא מתאימה  לאופניים או עגלות.

שאלות ותשובות

סקליג מייקל , הוא אי ידוע בכל רחבי עולם הארכיאולוגיה כמקום מוצב נזירי שמור היטב לתקופה הנוצרית הקדומה,במקום המבודד הזה,איש לא חי מאז עזבו הנזירים בסביבות שנת 1100. היישוב הנזירי מהמאה ה -6 נותר שמור מאז להפליא. כיום הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בשל העובדה שאין כאן תושבים, הציפורים שולטות על האיים , המקום הפך למושבה של עופות ים המשגשגות באתר.

Fanore הוא חוף ארוך פופולרי זה כולל מערכת דיונות חול נרחבת ומהווה מקום שחיה פופולרי מאוד בקרב מטיילים, גולשים, תיירים ומעניין במיוחד את הבוטנאים, בשל מיקומו בשולי בורן – הידוע בזכות החי והצומח הייחודיים שלו. 

בזמן החפירה בשנות השמונים נמצאו כ -33 שרידים של בני אדם יחד עם חפצים , אבן ועצמות בין 3800 לפנה"ס עד 3200 לפני הספירה.

פולנברון דולמן הוא מהתקופה הניאוליתית, וסבורים כי הוא נבנה בין 4200 לפנה"ס עד 2900 לפני הספירה. 

פולנברון דולמן נבנה על ידי חקלאים וסבורים כי הוא שימש כאתר קבורה קולקטיבי או כטקס דתי.

זהו מבנה עם מגדל עגול, קתדרלה גותית, מנזר ובית מגדל מהמאה החמש עשרה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!

דילוג לתוכן