פארק טירת קילקני – Kilkenny Castle Park

פארק טירת קילקני – Kilkenny Castle Park

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

פארק טירת קילקני: מקלט היסטורי בלב אירלנד

שוכן בשטיחי הקיר התוסס של העיר קילקני, שוכן נווה מדבר מוריק שעמד במבחן הזמן, והעיד על גאות ושפל של מאות שנים, פארק טירת קילקני.

זהו מקום שבו היסטוריה ושלווה משתלבים זה בזה, שבו מורשת העבר מפיחה חיים בהווה. 

פארק טירת קילקני משמש כשטחה של טירת קילקני המלכותית, אנדרטה ספוגה בהיסטוריה.

הפארק, המשתרע על פני כ-50 דונם, תוכנן במקור כשטח הפרטי של הטירה, אך מאז נפתח לציבור באדיבות, ומציע קנבס חי המתאר את האבולוציה של עיצוב הנוף האירי מהמאה ה-17 ועד לפארק של ימינו.

חשיבותו התרבותית והחינוכית של הפארק

הפארק הוא חגיגה של פאר טבעי, מקום מפלט מוריק מרחובות העיר ההומים.

המגוון של הצמחייה יוצר שטיח של צבע ומרקם לאורך כל עונות השנה. עצים עתיקים עומדים כזקיפים דוממים, חלקם בני כמה מאות שנים, ומוסיפים לתחושת ההמשכיות והחוסן.

מדשאות מטופחות נפרשות כמו שטיחים ירוקים, ומובילה את המבקרים למסע בשבילים שלווים, ליד נהר נורה הציורי, וחולפת על פני ערוגות פרחים תוססות המנקדות את הנוף.

הפארק מהווה מקלט לחיות בר, מהווה בית גידול למגוון ציפורים ויונקים קטנים, מעשיר את המערכת האקולוגית ומאפשר למבקרים הזדמנות להתחבר לטבע.

פארק טירת קילקני הוא לא רק מקום של יופי טבעי אלא גם אבן יסוד תרבותית לקהילה. 

הוא מארח מספר עצום של אירועים לאורך השנה, מקונצרטים ועד הפקות תיאטרון חוצות, מיצבי אמנות ועד סיורים חינוכיים, המשקפים את התרבות התוססת של העיר קילקני.

הפארק משמש כמרכז חברתי, מקום בו משפחות, תיירים ומקומיים כאחד יכולים להשתתף בפעילויות פנאי או פשוט ליהנות מהשלווה של הסביבה.

הוא מהווה עדות למחויבותה של אירלנד לשמר את האתרים ההיסטוריים שלה תוך התאמתם לשימוש עכשווי, תוך הבטחה שהם יישארו רלוונטיים ונגישים לכל.

כמרחב ציבורי חופשי, פארק טירת קילקני הוא נכס קהילתי מרכזי המשפר את איכות החיים של תושבי קילקני.

הוא מספק מקום לפנאי, פעילות גופנית וסוציאליזציה, התורם לבריאות הקהילה ולרווחתה. עבור תיירים, הפארק הוא אטרקציה משמעותית, המושך מבקרים מרחבי העולם להתפעל מהמיזוג של היסטוריה וגננות.

אי אפשר להפריז בהשפעה הכלכלית של זה, מכיוון שזה לא רק משפר את תיק התיירות של קילקני אלא גם תומך בעסקים מקומיים ומטפח תחושת גאווה במורשת הקהילה.

קצת על טירת קילקני - kilkenny castle

למבקרים במקום מומלץ לסייר גם בטירה עצמה – טירה מפוארת ויפהפייה בעלת היסטוריה ומורשת חשובים ומעניינים ביותר, חלק בלתי נפרד מעברה העשיר של העיר במהלך 800 השנים האחרונות.

נבנתה במאה ה-12 על ידי כובשים נורמנים, הטירה הייתה מאפיין מרכזי במבנה ההגנה של העיר וסמל לנוכחות הנורמנית באירלנד.

במהלך מאות השנים, הוא עבר שלבים שונים של פיתוח ושחזור, המשקפים את הסגנונות האדריכליים של תקופתו, מהביצורים מימי הביניים ועד לשחזורים הוויקטוריאניים.

זה היה מקום מושבה העיקרי של משפחת באטלר החזקה במשך כמעט 600 שנה.

כיום, טירת קילקני היא אטרקציה תיירותית מרכזית, הידועה בפאר שלה, בשטחים נרחבים ובגלריה לאמנות, המציגה אוסף נאה של ציורים.

בטירה נמצאת גם "גלריית באטלר" (Butler Gallery) גלריית אמנות בעלת שם המציגה אוסף מרשים ומיוחד של פריטים ואוספי אמנות החל מהמאה ה-18 ועד ימינו.

על הפארק והפעילויות השונות

שטח הפארק כולל הן את השטח המוקף בחומה הנמצא מדרום לטירה המשתרע על פני 20 דונם, והן את הגנים המסורתיים הנמצאים מצפון לה המשתרעים על פני 50 דונם.

בסמוך לו נמצאים גם גן ורדים מקסים, גן שעשועים לילדים, מזרקה יפהפייה, מסעדה, אגם מלאכותי, חדרי תה ונוף מרהיב לעבר נהר נור (Nore River).

הצמחייה בפארק כוללת מגוון עצים ופרחים הצובעים אותו בצבעים יפים והשטח כולו מטופח ומוקפד וגם נגיש לאוכלוסיה כולה, לרבות המתניידים באמצעות כיסא גלגלים. 

מדובר במקום שנעים לטייל בו לאורך השנה כולה – בימי קיץ נעימים, בעת עונות המעבר המזמנות שלכת כתומה או פרחים בשלל גוונים ואף בימי החורף בהם מתכסה האזור בכפור בעל קסם משל עצמו.

המטיילים בפארק ישמחו לגלות כי ישנם באתר מספר שבילי הליכה מומלצים והן ריצת 5 ק"מ מאורגנת היוצאת מדי יום שבת בשעה 09:30 בבוקר – ההשתתפות בפעילות זו היא בחינם אך יש להירשם אליה מראש.

הפארק על שלל הפעילויות בו – הטירה, הגלריה והאטרקציות הסמוכות – הופכות את האזור כולו לאטרקציה אחת גדולה המתאימה לכל המשפחה, בה כל אחד יוכל למצוא את עצמו.

אם הגעתם למקום ונתקלתם בדרככם במזג אוויר מאיר פנים, מומלץ לנצל את השהות לארוחת צהריים נעימה – בין אם במסעדה הנמצאת באתר או להצטייד במחצלת, יין וגבינות וליהנות מפיקניק בחיק הטבע, רק זכרו – הבערת אש והקמת מנגל בשטח הפארק והגנים אסורה בהחלט

שימו לב כי נעילת הפארק מתחילה 30 דקות לפני שעת הסגירה המתוכננת כאשר השער האחרון ממוקם באזור החצר.

הפארק פתוח בכל ימות השנה בזמנים משתנים לפי כל חודש,

ינואר – 09:00 – 16:30

פברואר – 09:00 – 17:30

מרץ – 08:30 – 18:00

אפריל – 08:30 – 19:30

מאי, יוני, יולי ואוגוסט – 08:30 – 20:30

ספטמבר – 08:30 – 19:30

אוקטובר – 08:30 – 18:00

נובמבר – 09:00 – 17:00

דצמבר – 09:00 – 16:30

לסיכום,

פארק טירת קילקני הוא יותר מסתם מרחב לבילוי והשתקפות, זהו כרוניקה פיזית של ההיסטוריה האירית, מעוז של מגוון ביולוגי, ומצע לביטוי תרבותי.

הוא מקפל את תמצית העבר וההווה של קילקני, ומציע מקלט שליו בלב עיר תוססת.

יכולתו של הפארק להחזיק מעמד לאורך הדורות, להסתגל לצרכיו של כל דור חדש תוך שמירה על הזהות המרכזית שלו, היא עדות למשמעותו.

כמקום של זיכרון קולקטיבי וחוויה משותפת, פארק טירת קילקני נותר תכשיט מתמשך בכתר של אירלנד, אהוב על ידי המקומיים והמבקרים כאחד.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!