כיכרות מרכזיים בדבלין

כיכרות מרכזיים בדבלין

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

אספנו עבורכם את הכיכרות שהכי כדאי לבקר בדבלין

דבלין היא עיר מדהימה ותוססת הרבה מהאטרקציות של העיר מתרכזות באזור של הכיכרות של דבלין, אספנו עבורכם את הכיכרות המרכזיים של דבלין שלא כדאי לכם לפספס.

Mountjoy Square

כיכר מאונטג'וי נבנתה בשנת 1790 על ידי לוק גרדינר, לורד מאונטג'וי כחלק מחזונו לאזור רחוב גרדינר, הלורד היה אחראי על רוב הבניינים בצד הצפוני של העיר. בכיכר מאונטג'וי שכנו דמויות פוליטיות ודתיות מובילות בשנותיה הראשונות. זוהי הכיכר היחידה בדבלין שהיא סימטרית לחלוטין.

אורך כל צד שלה הוא באורך של 140 מטר בדיוק . בעוד שבצד הצפוני, המזרחי והמערבי יש 18 בתים, בדרום יש 19, בכיכר יש פארק ירוק ופסטורלי עם מספר מונומנטים, בינהם גם שעון השמש של גרניט המצוי בפארק משנת -1900.

כיכר מאונטג'וי הייתה חלק מאחוזה גרדינר בצפון העיר דבלין. האחוזה פותחה על ידי שלושה דורות של משפחת גרדינר בין השנים 1720 עד 1820.בשנת 1938 עבר הפארק מבעלות פרטית לבעלות ציבורית.

Parnell Square

כיכר פרנל היא העתיקה מבין חמשת הכיכרות בעיר . בשנת 1875 הכיכר היתה שטח גן השייך לבית החולים ונקראה "כיכר רוטלנד" ,כיכר רוטלנד נקראה מאוחר יותר  ב-1933 על שמו של הפוליטיקאי הלאומני האירי צ'ארלס סטיוארט פרנל . כיום הוא מכיל את גן הזיכרון , אנדרטה לקורבנות שמתו במהלך המאבק לעצמאות האירית .

כיכר פרנל, נמשכת מהכיכר לאורך רחוב או'קונל ורחוב דאם , היא נקודת המוצא המסורתית לכל התהלוכות והמצעדים החשובים ביותר בעיר. 

הבניינים בכיכר פרנל מכילים קשת עשירה של שימושים, מבית החולים ליולדות רוטונדה, גלריות לאמנות , מטה איגודי עובדים, מסעדות ובתי מלון משובחים, גלריה העיר דבלין האו ליין (Dublin City Gallery The Hugh Lane) , 

תיאטרון גייט (the Gate Theatre) , מרכז הסופרים האירי ( Irish Writers’ Centre),  מוזיאון הסופרים של דבלין (Dublin Writers’ Museum) , מרכז השירה (Poetry Ireland) , כנסיה ומנזר (the Abbey Presbyterian Church) .

בכיכר נמצא גם גן הזיכרון, האתר הלאומי המנציח את עליית חג הפסחא בשנת 1916 שהובילה להקמת המדינה האירית. כיכר פרנל/כיכר רוטלנד הייתה מאז מתמיד מקום האירועים הפוליטיים הרבים במרכז ההיסטוריה האירית. זהו המקום בו נפגשו חברי האחים הרפובליקנים האיריים ואחרים והחליטו לצאת נגד השלטון הבריטי באירלנד לפני תום המלחמה.

האזור סביב כיכר פרנל כיום הוא מקום של גיוון וניגודיות. בסמוך לכיכר מתגוררים הרבה מהגרים, חלקם הגדול מאסיה.  באזור יש קמפוסים של המכון הטכנולוגי של דבלין .

כיכר פרנל נגישה היטב בתחבורה ציבורית, עוברת בה רכבת חשמלית חדשה של LUAS. רובע הקניות הראשי סביב רחוב הנרי נמצא במרחק של 5 דקות הליכה מהכיכר – אזור בו תוכלו לפקוד חנויות רבות ומסעדות. תוכלו לראות גם הרבה חנויות אתניות של מהגרים ברחוב מור ושוק Moore Street Market בן יותר משלוש מאות שנה.

St. Stephen’s Green

מכיכרות הגן הגדולות של דבלין, סנט סטפן גרין מכסה 22 דונם וכולל אגם גדול. נפתח לראשונה לציבור בשנת 1880 בניהולו של ארתור גינס  שהיה אחד המורדים האירים במהלך עליית הפסחא 1916 . 

הפארק, מהווה משאב ציבורי חשוב באזור ומספק ריאה ירוקה באמצע עיר שוקקת. ארבע מאות שנות ההיסטוריה שלה כוללות את הברון הראשון ארדילון והרוזנת קונסטנס מרקיביץ ', להם גם מוקדש פסל בפארק. הפארק עצמו מארח מספר רב של מונומנטים פיסוליים חשובים ופסלי זיכרון. יש בפארק מינים רבים של ציפורים וצמחים , המתקנים הציבוריים בפארק סנט סטפן גרין כוללים מגרש משחקים וגינה ללקויי ראייה.

הפארק שוכן במרכז רובע הקניות של דבלין , לורד ארדילאון פתח אותו לאזרחי העיר בשנת 1880. שטח ירוק עם נטיעות עצים ושיחים נרחבות הוא מקום תוסס ושוקק חיים מתחילת האביב עד סוף הסתיו.

הוא מתגאה ביותר מ -3.5 קילומטרים של שבילים נגישים. המפל ועבודת הסלעים של פולהאם בצד המערבי של הירוק שווים ביקור. כך גם אגם הנוי, המספק בית לעופות מים. מומלץ במיוחד לראות את פסל הזיכרון של ג'יימס ג'ויס .

הפארק כולל מגרש משחקים לילדים ואם תבקרו במהלך חודשי הקיץ, תוכלו לראות קונצרט והופעות חיות בחינם.

Merrion Square

כיכר מריון היא מהכיכרות היפות בדבלין, היא מוקפת שורות של בתים עירוניים זהים, בסביבת כיכר מריון התגוררו דמויות משמעותיות בהיסטוריה הפוליטית והתרבותית של אירלנד כגון ויליאם בטלר ייטס , דניאל אוקונל ואוסקר ויילד . בפינה הצפון מערבית שלה נמצא פסל של ויילד הניצב על גבי סלע קוורץ בגודלן 35 טון שנלקח מהרי ויקלו . הפסל, ממוקם ממש מול ביתו לשעבר.

יש בכיכר גם מגרש משחקים ושביל פיסול. בתי ממשלת אירלנד (The Houses of the Oireachtas),המוזיאון להיסטוריה של הטבע (the Natural History Museum) והגלריה הלאומית של אירלנד ( National Gallery of Ireland) יושבים במערב הכיכר.

 Fitzwilliam Square

הכיכר הצעירה מבין חמשת הכיכרות הגאורגיות, כיכר פיצוויליאם הוקמה בשנת 1792 ונקראה על שם האיש שפיתח אותה, המפקד האירי ריצ'רד פיצוויליאם. כיכר פיצוויליאם, שהייתה פעם חלק בלתי נפרד מהחברה האריסטוקרטית האירית, הכיכר מוקפת בגנים ובתים עירוניים פרטיים וקסומים עם אדריכלות מרשימה, צמח הקיסוס צומח על הבניינים והגנים היפים.

האיזור הפרטי נפתח באופן קבוע לקהל הרחב לצורך אירועים  כמו הקרנות סרטים, חתונות וצילומים, ירידי אוכל ביום חמישי , מבחר רחב של דוכני אוכל (מדגים וצ'יפס ועד אוכל טבעוני ,דוכני פיצה, סושי ועד אוכל  לבנוני, מקסיקני וקוריאני). 

Wolfe Tone Square

(כתובת 23 Jervis St, North City, Dublin)

כיכר הקרויה על שם המהפכן האירי תיאובלד וולף טון , כיכר וולף טון נמצאת סמוך לאזור הקניות ההומה ברחוב הנרי , עם עשרות חנויות ומסעדות במרחק של מטרים ספורים בלבד.

כיכר וולף טון (לשעבר חצר כנסיית סנט מרי) שימשה בעבר כבית קברות לכנסיית סנט מרי הסמוכה, שם הוטבל וולף טון עצמו ובה התחתן ארתור גינס בשנת 1793. 

האזור שימש כבית קברות עד 1886, אז הוא תוכנן מחדש חלקית כפארק. הקבורה האחרונה התקיימה בבית הקברות בשנות החמישים. בשנות השישים הועברו המצבות. עם בניית הפארק בשטח בית הקברות לשעבר שמו שונה לפארק הזיכרון וולף טון. בשנת 2001 נחשפו בחפירות  שלדים מתחת לפני השטח. 

כיום, האזור מכוסה חצץ ובטון והוא ביתו של פסל של פרה, שכותרתו Ag Crú na Gréine (שמשמעותו 'נהנה מהשמש'), ניתן לבקר בפאב והמסעדה ( St. Mary’s Church),  שהיה בעבר כנסיית סנט מרי לשעבר . גולת הכותרת בכיכר הוא בית קפה The Tram Café , הממוקם בתוך חשמלית משנת 1902, בית הקפה נפתח באתר בשנת 2016. 

הכיכרות של דבלין
הכיכרות של דבלין

שאלות נפוצות בנוגע לכיכרות מרכזיים בדבלין

The Hugh Lane

(כתובת Charlemont House, Parnell Square N, Rotunda, Dublin, D01)

גלריית העיר דבלין הו ליין היא הגלריה הוותיקה ביותר לאמנות מודרנית ועכשווית. הכוללת אוספי ציורים, פיסול והסטודיו של פרנסיס בייקון. הכניסה לגלריה ולתערוכות היא בחינם.

National Museum of Ireland – Natural History

(כתובת Merrion St Upper, Dublin 2, D02 F627)

מוזיאון הלאומי של אירלנד – היסטוריה של הטבע, שנבנה בשנת 1856, ממוקם במבנה ויקטוריאני מפואר בפני עצמו. הכולל אוסף זואולוגי נרחב ומקיף של יותר מ -10,000 מוצגים. המבקרים יכולים לחקור יונקים, ציפורים, דגים וחרקים, כמו גם יונקים מרחבי העולם. נקודות השיא כוללות שלדים מרשימים של צבי הענק שנכחדו באירלנד וכריש ענק תלוי מהתקרה. המוזיאון מציע סדנאות, שיחות וסיורים לכל הגילאים. יש גם חנות מתנות  והכניסה אליו בחינם.

St Mary's Church Haddington Road

(כתובת St. Mary's, Haddington Rd, Ballsbridge, Dublin 4)

כנסיית סנט מרי לשעבר של אירלנד נבנתה בתחילת המאה ה -18 ומתהדרת בחלונות ויטראז' מרהיבים. כנסיית מרי נסגרה בשנת 1964 ונרכשה על ידי ג'ון קיטינג בשנת 1997. לאחר שיקום מקיף במשך שנים בספטמבר 2007 נרכש הבניין על ידי בעלים חדשים ופתח מחדש את דלתותיו ושמו שונה ל  "The Church Bar & Restaurant"  זהו מועדון לילה בר ומסעדת ברביקיו.

Moore Street Market

שוק רחוב מור, הממוקם במיקום מרכזי ליד רחוב או'קונל של דבלין , פתוח מיום שני עד שבת, תמצאו בו עשרות סוחרי שוק, דוכנים רבים המתמחים בפירות, ירקות ופרחים, דוכני דגים.

החנויות הקבועות ליד הדוכנים כוללים קצביה משפחתית , יש עשרות חנויות אסיאתיות ואפריקאיות קטנות של מהגרים. ויש גם את קניון רחוב מור .המחירים ברחוב מור נוטים להיות סבירים עד נמוכים. 

 

השוק מתחיל לפעול בסביבות השעה 10 בבוקר והתנועה הופכת ערה אחר הצהריים, חלק מהמשלוחים עדיין מתבצעים בעגלה רתומה לסוס.

חנויות המזון "האתניות" (בעיקר אסיה ואפריקה, אך גם מזרח אירופה) הופכות את רחוב מור לנקודת ציון מעניינת בסיור רגלי בדבלין .

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!