מקומות בדבלין: אוניברסיטת טריניטי קולג'

מקומות בדבלין: אוניברסיטת טריניטי קולג'

צריכים עזרה בתכנון החופשה באירלנד?

כל מה שצריך לדעת על טריניטי קולג'

מכללת טריניטי היא אחת מהאטרקציות העיקריות בדבלין, היא מוקמת במרכז העיר, היא האוניברסיטה העתיקה ביותר באירלנד וביתם של אחד מאוספי הספרים המפורסמים ביותר בעולם. תערוכה הפתוחה מדי יום מאפשרת למבקרים להציץ בספר קלס, כתב יד עתיק שנכתב על עור עגל מהמאה התשיעית.

הספריה הישנה של טריניטי קולג'

בספריה המפורסמת במכללה יש שני מפלסים של מדפי עץ מהרצפה עד התקרה עמוסי ספרים, ספריית האוניברסיטה העצומה הזו , שתחילתה בתחילת המאה ה -18, היא גן עדן לחובבי ספרים. 

תוכלו להציץ בספר קלס האגדי. כתבי יד של הוגים וחוקרים מפורסמים , כתבי יד מימי הביניים, כתבי יד יוונים, מזרח תיכוני, כתבי יד מאסיה ועוד. 

תוכלו לקרוא ספרים דיגיטליים וליהנות מסיור מודרך ולשמוע ממדריכים מיומנים ומקצועיים אודות ההיסטוריה של הספרhיה, לראות תערוכות ואפילו לקרוא מהמאגר הדיגיטלי.

הספריה הישנה של טריניטי קולג'
הספריה הישנה של טריניטי קולג'

כתבי יד מימי הביניים והקדומים

הספרייה של טריניטי קולג' בדבלין מחזיקה ביותר מ- 600 כתבי יד מימי הביניים והקדומים המודרניים, החל במאה ה -7 עד 1600. האוסף מציג את קשריה של אירלנד עם העולם הטרום מודרני, עם חומר מקור להוראה ומחקר של האמנות, ההיסטוריה, התרבות, השפה והספרות של ימי הביניים ותקופת הרנסנס.

מקורם של כתבי היד באירלנד, בריטניה, יבשת אירופה ומחוצה לה. אוסף זה כולל פריטים מהספריות ההיסטוריות של ג'יימס אושר, המתמטיקאי והאסטרונום ג'ון די (1527-1608/09), רבות מהיצירות כתובות בלטינית, אנגלית והשפה האירית. 

שפות אחרות המיוצגות באוסף כוללות עברית, ערבית, הולנדית, צרפתית (כולל צרפתית אנגלו-נורמנית), גרמנית, יוונית, איטלקית, נורדית עתיקה, ספרדית וסורית.

כתבי יד יווניים מימי הביניים – כאשר הספרייה רכשה את ספריו של ג'יימס אושר, הארכיבישוף  של אירלנד, לאחר מותו בשנת 1656, היא רכשה גם את אוסף כתבי היד היווניים. רשימת כתבי היד היווניים בספרייה כוללת למעלה ממאה פריטים.

ספריית טריניטי קולג'
ספריית טריניטי קולג'

 

כתבי יד בשפה האירית מימי הביניים והקדום המודרני – ספריית המחקר של כתבי היד והארכיונים מכילה אוסף מרכזי של למעלה מ -200 כתבי יד מימי הביניים והקדומים המודרניים שנכתבו באירית. 

היא כוללת את ספר קלס , מכיל הערות מהמאה ה -12 ואת הספר תרמה ,מסמכים הנוגעים לחייו של סנט פטריק הקדוש. ופזמונים בלטינית ובאירית.

כתב היד המוקדם ביותר באירית הוא ספר ליינסטר מהמאה ה -12, פרוזה, פסוקים איריים. כתבים מהמאה 14 המאוחרות / תחילת המאה ה -15.

ספריית המחקר של כתבי היד והארכיונים מאכלסת אוסף משמעותי של כתבי יד רפואיים באירית, המהווים למעלה מרבע מכל כתבי היד הרפואיים הקיימים בימי הביניים . 

הספרייה מחזיקה בכמה מהטקסטים המשפטיים העיקריים של אירלנד שהיו שייכים בעבר לאדוארד לויד ,מדובר בעיקר בעותקים מהמאה ה -15 וה -16 של טקסטים מהמאה ה -7 עד ה -9. והאוסף הגדול של המאות השביעית עד השמונה עשרה.

כתבי הימים של אולסטר מסוף המאה ה -15, זה אוסף חשוב של כתבי העת האירית. הם מהווים כרוניקה של אירלנד מימי הביניים, המשתרעת מבואו של פטריק הקדוש לתחילת המאה ה -16. כתבי הימים של לוך צ'ה (מסוף המאה ה -16 מתעדים את התקופה 1014 עד 1571, המתחילים בקרב על קלונטארף (1014).

תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של הפרנציסקנים האיריים בין 1632 ו 1636 במנזר הפרנציסקני וההיסטוריה הגנאלוגית של משפחת בורק, שנערכה בסוף המאה ה -16.

כתבי יד אסיאתיים, מזרח תיכוניים ואתיופיים – תמצאו חלק מהטקסטים המוקדמים ביותר בספריית המחקר של כתבי היד והארכיונים בכתב על לוחות חימר מסומריה (עיראק של ימינו); הטבליות בנות למעלה מאלפיים שנה ,

ישנם למעלה מ- 70 כתבי יד ערבים, כולל פרסיות, שומרוניות, טורקיות, עבריות ועוד. חלק גדול מהטקסטים מתייחסים לדת ולחוקים האיסלאמיים; כלולים כמעט 20 קוראנים

האוסף הסורי הכולל 12 פריטים מכיל חומר משמעותי, ישנם 14 טקסטים ממוצא אתיופי; הן כמעט כולן דתיות והשפות המיוצגות כוללות אמהרית. הם ממאות ה -17 עד ה -19

ישנם יותר מ- 70 כתבי יד בפרסית. הם כוללים יצירות ספרותיות והיסטוריות, דקדוקים או מילונים חומרים אחרים שמקורם בהודו כוללים מסה מהמאה ה -19 על מוזיקה , ישנם גם ציורים המתארים דמויות דתיות ועיסוקים .

האוסף הסיני הקטן כולל 40 רישומים על משי שהציג אדוארד קינג, וויסקונט קינגסבורו (1795 – 1837).בספרייה מספר קטן של פריטים מקוטלגים בכותרות הנושא הבאות:טיבטית, יפנית, מלזית, עברית ובבל.ישנם חומרים הנוגעים לחקר שפות המזרח.

שפות רומנטיות – ספריית המחקר של כתבי היד והארכיונים מחזיקה כמעט 50 כתבי יד המכילים טקסטים בצרפתית מימי הביניים, מתחילת המאה ה -13 ועד סוף המאה ה -15. הפריט המשמעותי ביותר הוא Vie de seint Auban הייחודי מאת מתיו פריז .

רוב הטקסטים הצרפתיים מופיעים בכתבי יד המכילים לטינית ,כתבי יד לטיניים מימי הביניים והרנסנס .הספרייה מכילה אוסף קטן של כתבי יד שנכתבו בספרדית, תרגום לספרדית של חוק בנדיקטוס הקדוש, 

שנעשה עבור המנזר בטראסוברס שבצפון ספרד, במחצית השנייה של המאה ה -15, מסמכים הנוגעים לאינקוויזיציה הספרדית, שהיו שייכים בעבר לאינקוויזיטור הספרדי ניקולאס רודריגז הרמוסינו (1612-92).

באוספים ישנם מספר כתבי יד חשובים בשפה האיטלקית. רישומי משרד הקודש ומאמריו של היסטוריון חלוצי מדע ומתמטיקה.

כתבי יד ספרותיים מודרניים באנגלית – תוכלו למצוא ספרות של הסאטיריקן והמשורר ג'ונתן סוויפט (1667-1745): מכיל את הקטע האוטוביוגרפי של סוויפט ואת דרשתו אהבת אחים.המחזאי סמואל בקט שאוספו כולל את מכתביו לחברים הקרובים ועוד .

כתבי יד לטיניים מימי הביניים – ספריית מכללת טריניטי מחזיקה אוסף יוצא דופן של כתבי יד מימי הביניים שנכתבו בלטינית, אירית, צרפתית, גרמנית, איטלקית, יוונית, איסלנדית ואנגלית תיכונה.

כתבי היד הלטיניים של הספרייה כוללים כ -450 פריטים ממוספרים בנפרד ועשירים במיוחד בטקסטים היסטוריים ותיאולוגיים. הקודיקים מימי הביניים שהספרייה ידועה בהם ביותר הם ספר קלס 

מאמרים פוליטיים מאירים מהמאה ה -19 וה -20 – ספריית המחקר של כתבי היד והארכיונים מחזיקה בעיתונים של כמה מהדמויות הפוליטיות המשפיעות ביותר בהיסטוריה האירית של המאה ה -19 וה -20, לדוגמא : מסמכיו של רוברט ארסקין צ'ילדרס (1870-1922) הלאומני האירי, הוצא להורג על ידי השלטונות במהלך מלחמת האזרחים האירית.

תערוכת ספרי קלס – זוהי התערוכה המפורסמת ביותר בספריה, אוסף ספרי קלס מכיל את ארבעת הבשורות בלטינית מעורבב עם קריאות מתרגום הלטינית העתיקה הקודמת, הספר כתוב על קלף (עור עגל מוכן) .

טריניטי קולג' האוניברסיטה העתיקה ביותר באירלנד
טריניטי קולג' האוניברסיטה העתיקה ביותר באירלנד

היכן ומתי נכתב ספר קלס?

התאריך ומקום מוצאו של ספר קלס עורר מחלוקת מדעית רבה. הדעה האקדמית של הרוב נוטה לייחס אותה למנזר שנוסד בסביבות 561 על אי שבמערב סקוטלנד, הפך לביתו העיקרי של קונפדרציה נזירית גדולה. 

בשנת 806, בעקבות פשיטת ויקינג על האי שהותירה 68 מתים מהקהילה, נזירים מצאו מקלט במנזר חדש בקלס, מחוז מית ', ובמשך שנים רבות נשלטו שני המנזרים כקהילה אחת. זה כנראה היה קרוב לשנת 800 , אז נכתבו ספר קלס.

מדוע ספר קלס מפורסם?

מפורסמת כתב היד נובעת במידה רבה מהעיטור המפואר שלו, היקף האמנות שלו. עיטור מופשט ודימויים של צמחים, בעלי חיים וקישוט אנושי מנקבים את הטקסט במטרה להאדיר את חייו ומסרו של ישו. 

מעבר לקישוטים והאיורים הספרים כוללים מילות הפתיחה של הבשורות; הבתולה והילד; דיוקן של ישו; סצנות מורכבות, המוקדמות ביותר ששרדו בכתבי יד של הבשורה, המייצגות את מעצר המשיח ואת הפיתוי שלו על ידי השטן.חלק מהדפים התנתקו עם הזמן ואבדו. בסך הכל נעלמו כ -30 ספרים בתקופות ימי הביניים ובעת המודרנית.

כמה אמנים הפיקו את ספר קלס?

נראה כי שלושה אמנים יצרו את הדפים המעוטרים הגדולים. ארבעה סופרים מרכזיים העתיקו את הטקסט. 

ההיסטוריה של ספר קלס – ספר קלס לעתים נדירות מופיע ברשומה ההיסטורית. כתבי הימים של אולסטר, המתארים אותו כ"אוצר הראשי של העולם המערבי " מתעדים כי הוא נגנב בשנת 1006 , הוא נשאר לאורך כל ימי הביניים, 

ונערץ כספר הבשורה הגדול . בעקבות המרד בשנת 1641,  האוסף קלס שכב בהריסות כנסייה, ובסביבות שנת 1653 נשלח הספר לדבלין על ידי המושל, צ'ארלס למברט, הרוזן מקאוון, למען ביטחונה. 

כמה שנים לאחר מכן היא הגיעה לטריניטי קולג ', זה היה המוצג בספרייה הישנה בטריניטי קולג 'מאמצע המאה ה -19, ומושך כעת יותר מ -500,000 מבקרים בשנה. מאז 1953 הוא כרוך בארבעה כרכים. בדרך כלל ניתן לראות שני כרכים הפתוחים לציבור.

שאלות נפוצות בנוגע למקומות בדבלין: טריניטי קולג'

ספריית האוניברסיטה העצומה הזו , שתחילתה בתחילת המאה ה -18, היא גן עדן של חובבי ספרים עם כתבי עט עתיקים וספקי קלס המפורסמים

ניתן להציץ בספר קלס, כתב יד מהמאה ה -4, והתערוכה הצמודה אליו.ללמוד על הוגים וחוקרים מפורסמים, לראות כתבי יד בערבית, עברית , פרסית ועוד.

תערוכות, המשתנות עונתיות, מדגישות מסורות ספרותיות איריות. לאחרונה הציגה הספרייה ספרי ילדים ויצירות של נשים איריות. כמה תערוכות מקוונות משלימות מאפשרות למבקרים לדפדף בחלק מהאוסף באופן דיגיטלי.

ישנם סיורים בקמפוס ובספרייה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אירלנד!